agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2009, 20:26   #511
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Arkadaşlar bu konu buralara kadar gelmişken sormadan edemeyeceğim.

1-Kompost olayında soğuk kompost yöntemi mi yoksa sıcak kompost mu ?

2-Bu oluşumu hızlandırmak için kullanacağımız aktivatörler nelerdir ?

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 22:49   #512
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sıcak mı soğuk mu?

İyi soru.

Şöyle toparlamaya çalışayım. Her iki yöntemden de kompost elde edersiniz. Her iki kompost da harika malzemelerdir. Soğuk kompostun sıcak komposta göre biraz daha iyi olduğu kabul edilir.

Her iki kompost türünde de faydalı mikroorganizmalar baş rolü üstlenirler. Daha da doğrusu faydalı mikroorganizmalar olmaksızın kompostun hiç bir türü başarılı sonuç vermez.

Peki hangisini yapalım?

Bu tamamen size, imkanlarınıza, ve ihtiyacınıza bağlıdır. Bu konuda internette yüzlerce makale, yazı vb. var.

Genelde yapılan karşılaştırma şöyle:

Soğuk kompostun iyi tarafları:
- Bakım gerektirmez
- Zaman içinde kendi kendine olur
Soğuk kompostın dezavantajları
- Tamamlanması çok uzun zaman alır
- Patojenler ve yabancı ot tohumları canlı kalır
- Tamamlandığında kullanmak için elemek gerekir

Sıcak kompostun iyi tarafları:
- Çok çabuk kullanılır duruma gelir
- Patojenler ve yabancı ot tohumları ölür
- Büyük miktarda malzeme kompostlaştırılabilir
Sıcak kompostun dezavantajları:
- Periyodik bakım gerektirir (nem, hava vb.)
- C/N oranına dikkat etmek gerekir
- Çok yarayışlıdır fakat soğuk kompost kadar değil

Bunları göz önüne alarak değerlendirmeniz gerekenler,
1. Kompostlaştırmak istediğiniz malzemenin miktarı nedir?
Sürekli ve nisbeten büyük hacimli kompostlaşabilir malzemeniz oluyorsa ya da bulabiliyorsanız bunları sıcak kompost ile hızlı bir döngüye sokmak size avantaj sağlar. Kompostlaşabilir büyük hacimli malzemeyi kısa sürede toprağa kazandırırsınız.
2. Dengeli karbon ve nitrojen kaynağı malzeme bulabiliyor musunuz?
Bulamıyorsanız sıcak kompostunuz başarılı olmaz. Uzun sürse bile soğuk kompost deneyiniz.
3. Kompost yapabilmek için ne gibi bir ortam sağlayabileceksiniz?
Kompost kapları (en az iki, tercihan üç) hazırlama imkanınız yok ise soğuk kompost yapmak daha kolay olur.
4. Komposta ne kadar bir süre sonra ihtiyacınız var?
Malzemeyi bir ay sonra kullanayım derseniz sıcak, acelem yok, seneye kullansam da olur derseniz soğuk.
5. Kompost bakımı ile ilgilenebilecek misiniz?
Sıcak kompost, ideal nem ortamı ve havalandırma gerektirir. Bakımını yapmazsanız ya kompostlaşma süreci yarıda kalır, ya da ısı gereğinden fazla yükselir.
İlle de birinden birini tercih etmek zorunda değilsiniz. İkisini birden yapmak da mümkün. Ya da, hızlı dönen hacimli malzemenizi sıcak kompost yaparken, mutfak atıklarınız için de bir çift bukashi kovası ideal olur.

Düzenleyen MeyveliTepe : 13-09-2009 saat 19:46
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 03:04   #513
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
İyi soru.

Şöyle toparlamaya çalışayım. Her iki yöntemden de kompost elde edersiniz. Her iki kompost da harika malzemelerdir. Soğuk kompostun sıcak komposta göre biraz daha iyi olduğu kabul edilir.
Sayın MeyveliTepe,

#556 nolu mesajda bahsetmiş olduğum kompos girişimi, soğuk kompos örneği mi, sıcak kompos örneği mi oluyor. Yoksa hiçbiri de değil, acayip bir şeyin örneği mi oluyor. Ben elde ettiğim şeyin bitkilerime zarar verdiğini görmedim ama, belki daha fazla yarar da veremedi. Bundan sonra elde edeceğim sıcak komposu, mevcutta balkonumda bulunan eski "kompos"lu toprakla karıştırsam sakıncası olur mu; zira eski ürünümü elden çıkarmaya da gönlüm el vermiyor. Ben ne emek harcadım ona bilemezsiniz.

Saygılarımla.

Düzenleyen Savaş : 13-09-2009 saat 03:05 Neden: düzeltme
Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 10:32   #514
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Savaş,
Sizin yaptığınız tutarlı bir kompost sürecinden geçmemiş. Daha doğrusu bir sürü süreçten geçmiş. Anladığım, ilk etapta malzemeniz patojenlerin etkisine girmiş, kokuşmuş vs. Ancak onun da bir süresi var. Bir süre sonra patojenlerin de yaşama ortamı kalmamış. Güneşte kurutmuşsunuz, bir tür solarizasyon olmuş. Sonra başka malzemelerle karıştırmışsınız vs. Sanırım sonunda pek çok merhalelerden sonra kullanılabilir bir oganik malzeme elde etmişsiniz. Bu anlamda yaptığınız malzeme nasıl adlandırılabilir bilmiyorum. Doğası itibarıyla soğuk komposta yakın.

Aslında nasıl adlandırıldığının bir önemi yok. Tarifinizden anladığım mevcut haliyle patojen değil. Bu durumda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Başka kompostlarla da karıştırabilirsiniz.

Eski 13-09-2009, 12:36   #515
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.MeyveliTepenin

karşılaştırmalı kompost yazısından sonra soğuk komposttan yana oyumu kullandım

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 13:00   #516
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn MeyveliTepe'nin son derece yararlı olan soğuk sıcak kompost karşılaştırmasına bazı eklemelerde bulumak istiyorum:

1- EM kulllanılarak üretilecek soğuk kompostta, yabancı bitki tohumlarının canlı kalmasından endişe etmemek gerekiyor. Genellikle, sıcak kompostun 80 hatta 90 santigrad dereceye kadar çıkmasına izin verilmesinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan biri yabancı bitki tohumlarını öldürmek; diğeri ise patojenleri öldürmektir. Halbuki, soğuk kompost yapımında EM kullanılırsa, bu iki amaç da birarada gerçekleştirilmektedir. Yabancı bitki tohumlarının üzerinde onları koruyan bir zar vardır. EM, kompostlaşma için kullanılan konsantrasyonlarda ve sürede bu zarı parçalayarak tohumu zararsız kılmaktadır.

2- Ayrıca, antagonistik etki ve besin rekabeti nedenleriyle de patojenleri yok etmektedir.

3 - EM'nin bir diğer etkisi de kompostlaşmayı hızlandırmasıdır. EM ile iki hafta fermante edilmiş organik madde doğrudan toprağa gömülebilir ve tam üzerine değil ama yan tarafında yetiştirmek istediğiniz bitki dikilebilir. Eğer bitkiyi üzerine dikecekseniz, organik madde toprak altında dikiliyken, 3 ya da 4 hafta beklemeniz gerekecektir.

4- EM'nin komposttaki bir diğer avantajı da, elde edilen kompostun mikrobiyal açıdan son derece zengin olmasıdır. Bitkiler için çok daha yararlıdır.

Yukardan da anlaşılabileceği gibi, kompost yapımında EM kullanarak bir taşla dört kuş birden vurabilirsiniz.

Bir diğer nokta da, bazı arkadaşlar yoğurt veya hamur mayası gibi şeyler kullanıyorlar. Tabii ki fermantasyon için bunları kullanabilirsiniz ancak EM'nin içinde bunlardan başka daha birçok yararlı mikroorganizma vardır. Ayrıca, 1 litre EMA fiyatı da kullanacağınız yoğurt ve maya ile hemen hemen aynı fiyattır. Ama EM ile elde edeceğiniz yarar daha fazladır. Saygılarımla.

mtarslan ve Gaziefe beğendi.
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 19:57   #517
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.MeyveliTepenin

karşılaştırmalı kompost yazısından sonra soğuk komposttan yana oyumu kullandım
Yazdığım gibi bu tamamen koşullarınıza bağlı.

Taşıyabildiğim kadar malzeme bulabiliyorum. Bazen tonlarla olabiliyor. Dibine malç yapılacak yüzlerce fidanım var. Fabrika gibi çalışan kompost kaplarım var. Dolayısıyla sıcak kompost yapmak zorundayım. EM kullanmanın da işlemi hızlandırıcı etkisini görüyorum.

Elbette, bu durum ayrıca soğuk kompost yapmama engel olmuyor

Eski 15-09-2009, 11:55   #518
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşlar sıvı gübre yapma konusunda yeni bir oluşumun açıklmalarını yaparak sizlere yeni bir paylaşımı ortaya koymak istiyorum.

Arkadaşlar fermantasyonla mutfak artıklarından sıvı gübre oluşturmanın uygulamada bazı arkadaşlarımız üretim esasında zararlı mikroorganizmaların etkilerini var sayarak endişeler yaratarak diğer arkadaşlarıda bu uygulamalarına şüpheye düşürerek kararlarında olumsuzluklar yaratmışlar.

Bende bu arkadaşların maduriyetlerini giderecek endişlerden uzak organik atıkların fermantasyonun dışında'da bileşiklerinden ayrışalabilir bir yöntemi bulmak ümidiyle doldurmuş olduğum kompost çukuruma son yağmurlar'dan faydalanarak saçakların su giderlerini kompost çukuruma yönledirerek doldurdum su seviyesi kompostun üstüne çıkınca su girişini durdurdum,bizim buranın toprağı ağır ve killi bir yapıda olduğundan kompost çukurundaki biriken suyu kaybetmiyor,iki gün sonra çukurdaki suyun oluşumu aynen sulandırılmış hümik asit gibi gübre şerbet-çay durumundaydı.

Sizlerin anlıyacağı üzere çukurdaki yarı olgunlaşmış kompost eriyik durumuna geçerek sıvı gübre durumundaydı.

Arkadaşlar size bu yaptıklarımın sonuçları üzerine kendi yorumumu getirmek istiyorum,diyorum ki ne oksidasyon nede fermantasyon esasına uymayan bu uygulama saydığım bu yöntemlere alternatif olabilecek bir oluşumla uygulamada çok fazla ayrıntı istemeden bir kap olarak sulama tankı içine bütün atıklarımızı hiçbir işlem yapmadan doğrudan su dolu kabın içine atarsak kendiliğinde etkileşimlen organik bileşikli atıklar ayrışarak bitkilerimize uygulanabilir görünüm arz edince hiç çekinmeden kullanabileceğimiz gübre çay-şerbet bitki besinini elde etmiş oluyoruz.

Uygulamada bulunacak arkadaşlarla konunun ayrıntılarını tartışabiliriz.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2009, 00:55   #519
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşlar size bu yaptıklarımın sonuçları üzerine kendi yorumumu getirmek istiyorum,diyorum ki ne oksidasyon nede fermantasyon esasına uymayan bu uygulama saydığım bu yöntemlere alternatif olabilecek bir oluşumla uygulamada çok fazla ayrıntı istemeden bir kap olarak sulama tankı içine bütün atıklarımızı hiçbir işlem yapmadan doğrudan su dolu kabın içine atarsak kendiliğinde etkileşimlen organik bileşikli atıklar ayrışarak bitkilerimize uygulanabilir görünüm arz edince hiç çekinmeden kullanabileceğimiz gübre çay-şerbet bitki besinini elde etmiş oluyoruz.

Uygulamada bulunacak arkadaşlarla konunun ayrıntılarını tartışabiliriz.
Sayın epsody,

ben bu yılın başında elime geçen her türlü yeşil malzemeyi bir süre su dolu bir kapta beklettim. Bir kaç gün içinde bitkilerin özü suya geçmiş bulunuyordu. Bu su ile bitkilerimi sulamaya başladım. Başlangıçta zararını görmedim. Ancak, zamanla elimde çok fazla su birikmeye başladı. Daha büyük bir kaba aktardım ve orada biriktirmeye başladım. Aradan biraz zaman geçince, bu kaptaki su renk değiştirmeye ve çok fena bir biçimde kokmaya başladı. Nihayetinde yaklaşık 5-6 ay sonunda koku dayanılamaz hale gelince, bütün suyu tuvalete dökmek zorunda kaldım. Bu su ile suladığım domatesler boyca kısa kaldılar, domates adeti fazla oldu ama küçük oldu. Deneme olsun diye iki ayrı sırık cherry domatesi özellikle bu su ile sulamıştım. Artık bu sudan mı yoksa başka bir nedenden mi, bilemeyeceğim bence pek verimli olmadı.

Saygılarımla.

Eski 19-09-2009, 08:16   #520
Ağaç Dostu

Sayın Savaş uygulamandaki kontrolsüzlüklerden dolayı atıklarının ayrışmasındaki olaya çürükçül bakteriler hakim olarak sizin malzemenin bozulmasını sağlamışlar.

Bu işi siz kapalı bir kapta yaparak fermantasyonla tamamamlamış olsaydınız bu kokuşma olayı olmazdı,çünkü kokuşma olayını medana getiren bakteriler oksidasyona tabi olarak ayrıştırıyorlar.

Atıklarınızı bir şekilde pasterizasyona tabi tutarak İşleme EM'i katarak sonuçlandırmış olsaydınız atıklarınızdan daha verimli sonuçlar alırdınız.

Besin eriği olarak kullanamadığınız atıklarınızı kompostlaştırarak, daha sonra tekrar kompost çayı-gübre şerbeti olarak kullanmak için aynı işlemi uyguluyarak atıklarınızı daha ekonomik halde kullanımı sağlamış olursunuz, besin eriyiklerinizi taze olarak tüketerek birikmesine meydan vermeyiniz.

Kompost işlerinizde verimli olarak başarılar dilerken Bayramınızıda kutlar esenlikler dilerim.Saygılar..

Eski 19-09-2009, 08:31   #521
Ağaç Dostu

Sıvı gübre resimleri.

Sıvı gübre örnekleri.

1.Fermantasyonla oluşturulmuş sıvı gübre.

2.Kompost'tan oluşturulmuş kompost çayı-gübre şerbeti.

Eklenen Resimler

Eski 24-09-2009, 19:48   #522
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Sayın MeyveliTepe,

eski bir ağaç örgüsünden yapılma çamaşır sepeti kullanarak kompos yapımına başladım. Sepetin her yanı açık ve hava alıyor. İlk başta komposun yanması çok yavaştı. Yeşil malzemeleri kıyma makinesinden geçirerek iyice küçülttüm. Yanma olayı çok yavaş süren sepeti boşalttım. Tamamını kahverengi malzeme olarak kullanıp yığını yeniden inşa ettim. Ancak bu defa hamur mayasını suda eritip yer yer yığın içine serpiştirdim.

-Birinci gün hemen hemen hiç bir şey olmadı.
-İkinci gün oldukça iyi bir yanma başladı.
-Üçüncü gün yığına bir derece soktum. Derece yığının sadece üst kısmını ölçebiliyordu. Orta kısım daha da sıcaktı. Derecenin ölçtüğü üst kısımda sıcaklık, yaklaşık 60 dereceyi bulmuştu. O zaman yığını karıştırdım.
-Dördüncü gün, yığını siyah çöp torbasıyla kapladım. Havalar soğuk olduğu için ve yığından çıkan buharla ısı çabuk kaybolmasın diye.
-Beşinci gün, yığın hızla soğumaya başladı. Ve derken, elimde bazı kahverengi parçalar hariç, neredeyse tamamen kahverengi olmuş, ama elde ufalanmayan topak topak duran bir yığın vardı. Yığının üstünde küçük sinekler uçuyor, dikkatli bakınca yığın içinde bit kadar küçük, hızla hareket eden böcekler var. Belki bu bitler yığını hala kompostlaştırıyorlar ama emin değilim. Sizce bu halde bir kaç ay kalsın mı? Yoksa yığının nemi fazla mı oldu? Bana sorarsanız, yaklaşık bir haftada vardığım sonuç fazla erken gibi...

Ne dersiniz?
Saygılarımla.

Eski 24-09-2009, 20:34   #523
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Savaş,
Malzemeniz çabuk soğumuş. Muhtemelen miktarın azlığından dolayıdır. Nem az ya da çok gelmiş de olabilir. Daha ikinci haftada böcekler dolaşabildiğine göre işlem bir şekilde yarıda kalmış anlaşılan. Ancak yine de kötü bir koku duymadığüınız sürece sorun yok. Bir yere yığıp gerisini zamana bırakabilirsiniz. Malzemeniz her durumda önümüzdeki bahara kullanmaya hazır durumda olur. Elinizde varsa EM, yoksa ekşimiş yoğurdu sulandırıp malzemenizi bir kez sulayın ki, patojen istilasına uğramasın.

Eski 24-09-2009, 23:40   #524
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Alıntı:
Sn.Savaş,
Malzemeniz çabuk soğumuş. Muhtemelen miktarın azlığından dolayıdır. Nem az ya da çok gelmiş de olabilir. Daha ikinci haftada böcekler dolaşabildiğine göre işlem bir şekilde yarıda kalmış anlaşılan. Ancak yine de kötü bir koku duymadığüınız sürece sorun yok. Bir yere yığıp gerisini zamana bırakabilirsiniz. Malzemeniz her durumda önümüzdeki bahara kullanmaya hazır durumda olur. Elinizde varsa EM, yoksa ekşimiş yoğurdu sulandırıp malzemenizi bir kez sulayın ki, patojen istilasına uğramasın.
Sayın MeyveliTepe,

benim kompos kötü kokmuyor. Ancak hafif bir rutubet, küf kokusu var. Bana sorarsanız elimde ufanacak olsa tam da istenilen kompostu elde etmiş olacaktım diye düşünüyorum. Çünkü benim malzemeler yaklaşık 1m yüksekliğinde bir sepette ve hemen hemen yarıya yakın azaldılar. Bu karışımı kurutsam, ufalasam ve yeniden yeşil malzeme ile işleme başlasam nasıl olur? Bu arada bu EM'i nereden bulabilirim? Forumda yer yer bahsi geçiyor ama ben doğrudan nereden alabileceğime dair bir bilgi bulamadım ya da gözden kaçırdım.

Saygılarımla.

Eski 25-09-2009, 00:10   #525
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

EM ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Son bir kaç sayfada bayi bilgileri de vardı yanılmıyorsam.

Kompostun durumunu en iyi siz değerlendirebilirsiniz. Söylediğiniz gibi ise bir müddet dinlenmeye bırakıp sonra öylece kullanabilirsiniz. Bu durumda yeşil malzemeniz varsa bence yeni kahverengi malzeme ile yeni bir kompost partisi yapın daha iyi.

Ufalanmama konusunu çok iyi anlayamadım. Yeşil malzeme ile kahverengiyi iyi karıştırmamaktan olabilir mi? Ben yeşil malzeme olarak genelde çim kırpıntısı kullanırım. Kahverengi malzeme ile de iyice karıştırırım. Yani malzeme katlar halinde olmayıp homojen karışır. Bu durumda hem kompostlaşma işlemi sonuna kadar devam eder hem de yeşil malzemenin topaklanması gibi bir durum hiç olmaz.

Eski 26-09-2009, 22:19   #526
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Alıntı:

Ufalanmama konusunu çok iyi anlayamadım. Yeşil malzeme ile kahverengiyi iyi karıştırmamaktan olabilir mi? Ben yeşil malzeme olarak genelde çim kırpıntısı kullanırım. Kahverengi malzeme ile de iyice karıştırırım. Yani malzeme katlar halinde olmayıp homojen karışır. Bu durumda hem kompostlaşma işlemi sonuna kadar devam eder hem de yeşil malzemenin topaklanması gibi bir durum hiç olmaz.
Sayın MeyveliTepe,

sanırım komposttaki yeşil ve kahverengi karışım iyice olmadı. Ben bu malzemeleri kullanırken elime çim geçmediği için çim kullanamadım. Ancak süreci hızlandırmak için, yeşil malzemeleri kıyma makinesinden geçirdim. Böylece sanırım kompost çok hızlı gerçekleşti, çünkü ısı ölçebildiğim kadarıyla 60'ı geçiyordu. Ancak, lapa lapa olan yeşil malzeme yığının nemini çok fazla arttırdığı için ve şu sıralar Ankara'da havalar da soğuduğundan yığın nem kaybedemedi. Bu nedenle de soğuma evresi erken başladı ve yığında topaklar oluştu. Şimdiki planım şu, yığını havalar iyice soğumadan kurutmak ve elemek. Elekten geçenleri yeni kompost yapımında parça parça kullanırım, geçemeyenleri de kahverengi malzeme olarak kullanırım. Bu arada elime çim ve talaş geçti. Çim özellikle mükemmel bir aktivatör. Yerinde duramıyor. Güneşte kurutacak denli soldurduğum halde torbaya koyar koymaz hemen kendi kendine yanma başladı. Sanırım bu defa daha homojen bir karışım ile, tabi kahverengi malzemeyi de iyice ufalayarak daha iyi bir kompost elde edebileceğim. Bu arada EM ile ilgili yeterli bilgiye ve bağlantılara ulaştım.

Teşekkürler.
Saygılarımla.

Eski 06-10-2009, 11:47   #527
Ağaç Dostu

Kompost'ta gelişmeler

Arkadaşlar organik bilşikli atıklar ufak parçalara ayrıldıklarında daha çabuk işleme girerek mikroorganizmalar tarafından mineralizasyonu sağlanıyor.

Ben şahsen mutfak atıklarını kollu kıyma makinasıyla küçültüyorum, ağaç dal ve yapraklarını da dal öğütücü makinadan geçirerek küçülterek komposta ilave ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2009, 12:25   #528
Ağaç Dostu

Kompost çalışmalarım.

Arkadaşlar sizlere yeni bir uygulamayla kompost yapımının resimliyerek paylaşımlara açıyorum.

Kompost kovasında fermantasyon la kompost uygulumalarının merhala merhale yapımında kullanılan atıkların nasıl bir ön işleme tabi tutularak bütün ayrıntılarını resimliyerek; uyguluyacak arkadaşlara daha faydalı olacağını düşünerek atıklarımızı kompost yapımını bütün üye arkadaşların arasında yayınlaştımayı amaçlamaktayım.

1.Resimde mutfak atıklarının kıyma makinasından geçirilerek küçültülme işlemi görülüyor.

2.Resimde kazık kök yapısına sahip yabani odunsu otların dal öğütme makinasında geçirilmesi görülmektedir.

3.Resimde mutfak atıklarının öğütülmüş hali görülmektedir.

4.Resimde odunsu otların dal öğütme makinasından çıkmış hali görülüyor.

5.Bu organik atıklarını homojen bir karışımla bukaşi kompost aktifleyiciyi ilavesiyle kompost kovasına dolduruyorum kapağını kapatarak işlemi tamamlıyorum.

Komposta su ilavesi yapmıyorum, mutfak atıklarının ıslak ve cıvık durumu kuru karbon malzemeninin gerekli nemlemesini sağlıyor

Eski 07-10-2009, 15:43   #529
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
kompost denemesi

Merhaba.
Yaz tatilimde yaptığım ev (bahçe) yapımı kompos denememin fotoğraflarını paylaşmak istedim sizlerle.
Yaklaşık 50 ye 50 ölçülerinde bir çukur kazmakla başladım. En alta birkaç kalın dal yerleştirerek kahverengi malzemeleri koydum. (Kahverenge malzemenin içinde balya samanı artıkları, hızar tozu, ağaç kabukları vardı. ) Üzerine bir katman yeşil malzeme (meyve artıkları, biçilmiş çim artıkları, yapraklar) koydum. Katmanların 10 15 cm arasında olmasına özen gösterdim. Birkaç katman arasında biraz azotlu gübre biraz da taze çiftlik gübresi serptim. en son katmanı toprakla kapatıp biraz suladım. Şubat tatilinde Isparta'ya gittiğimde açacağım inşallah. Sonucunu merak ediyorum..

Düzenleyen Süleyman Koçak : 06-09-2010 saat 11:46
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2009, 14:41   #530
Ağaç Dostu

Süleyman koçak kompost çalışmalarında başarılar dilerim.

Arkadaşım çukura dal parçaları koyman iyi olmamış, kompost'a katacağın malzemeleri mümkün olduğunca küçültmen gerekirdi.

Ahır gübrelerini kompost'a katman çok yerinde olmuş, eline geçen bütün ahır gübrelerini kompostlaştırman çok güzel bir oluşum sağlıyacak.

Kompost çukurunu kapatmadan önce, çukurun içindeki malzemeleri diğren ile karıştıman homojen karışım sağlardı.

Arkadaşım çalışmalarında gereken bilgi paylaşımı için sorularını memnuniyetle cevaplamaktan gurur duyacağım.sağlıcakla kalın.

Düzenleyen epsody : 20-10-2009 saat 21:05 Neden: harf eksikliği
Eski 13-10-2009, 10:03   #531
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Sayın epsody;
Alıntı:
Süleyman koç'a kompost çal...
...
1. Soyadım koç değil, KOÇAK.
Alıntı:
...çukura dal parçaları koyman iyi olmamış, kompost'a katacağın malzemeleri mümkün olduğunca küçültmen gerekirdi.
2. Dal parçalarını en alta koymamın sebebi en altta birikebilecek fazla suya drenaj sağlamak. Yoksa kompostun içine dal koymak değil..
Alıntı:
...çukurun içindeki malzemeleri diğren ile karıştıman homojen karışım sağlardı.
3. Belirtmemiştim ama, her iki katmanda bir hafiçe karıştırarak, malzemenin birbirine daha iyi karışmasını sağlamıştım.

Şimdi asıl sorum şu :
Bu kompostu nasıl kullanacağım?Bitki toprağı olarak direk sasksıya konabilir mi, yoksa saksı harcına belli bir oranda mı karıştırılacak.
Ve daha mühimi, bu komposun besin değeri nedir? Hangi besinler yönünden zengin veya fakirdir?
Selamlar..

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 02:50   #532
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak'a çalışmalarında destek

Sn.Süleyman Koçak kompost'unu şubat ayındaki okul tatilinde açtığında olgunlaşması durumunda boyutları % 80 küçülmüş olacak, içine eklediğin malzemelerin içeriğine bağlı olarak bitki besinleri mevcut, kompost oluştururken çeşitliliğe önem vermeliyiz.

Çukurdaki malzemeni elenir vaziyette ise .5x.5 cm gözlü elekten geçebiliyorsa rengide kahveden çok siyahı andırmalı,bu şartlarda diğer malzemelere göre 1/4 oranında katılması ile saksılara toprak harcı hazırlanabilir.

Kompostun çukurda oluşumuyla beraber solucan gübresi oranı % 35-40 civarında olması ile çok yüksek oranda bitkilere yarayışlı besin maddesi özelliğini bulundurmaktadır.

Çukurda kompost çalışmaların solucanlarla kompost başlığının konuları içinde görüşülmesi daha uygundur.

Bu konudaki çalışmalarının takipçisi olduğunu bilmeni isterim, sizin kompost olayıdaki yaklaşımlarınızın nereden geldiğini ve ne amaca yönelik bir çalışmaya hizmet ettiğini bilirsem size gereken bilgilerde daha faydalı olacığı kanatindeyim.

Düzenleyen epsody : 05-11-2009 saat 11:54
Eski 03-11-2009, 10:16   #533
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2009
"Dog Waste Compost"

öncelikli olarak selam...
paylaşımlar için herkese teşekkürler...
bir başka "komposta" türü olan "Dog Waste Compost" hakkında tecrübesi olan var mı acaba?
köpek dışkılarımızı da bu şekilde değerlendirmeyi planlıyoruz...

buarada, bizim mekan da aşağıda...
yavaş yavaş "şekle" sokmaya çalışıyoruz...
"bekleriz"...
http://www.pediatrikradyoloji.com/yi.../yildizhan.htm

YıldızHan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 06:59   #534
Ağaç Dostu

Köpek dışkılarının Soğuk kompost edilmesi

Arkadaşım genelde köpek dışkıları komposta eklemek doğru değil, lakin bu dışkılarda organik atık olarak değerlendirmekte fayda gördüğümden, soğuk kompost esasıyla bağçenizin köşelerinin kesiştiği nuktada toprağa açacağınız çukurda biriktirilerek bahçenizden çıkan otlarında kurutulmuş olarak homajen bir karışımla doldurulup bu karışımın dışkıların nemide göz önünde bulundurulup suladırıldıktan sonra toprakla örtülüp kompost için belli süreden sonra kontrol edilerek karışım tekrarı ile içindeki malzemelerin özelliklerini yitirip gübre gürünümü alması sağlandığında kullanımı sağlanabilir.

Bu yöndeki çalışmalarınızın takibinde sağlanan bilgilerinizi paylaşımlarınız umuduyla iyi günler sevgiyle kalın.

Eski 07-11-2009, 23:58   #535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2008
hiç uğraşmayın bence o kocakarı reçeteleriyle.her saksının dibine bir kaç solucan koyun arada bir patates koyun haşlanmış olarak solucan gübresinden daha değerlisi yok.denedinmi diyenlere cevap evet denedim halada devam ediyorum .sonuç bitkiler gayet canlı ama arada bir fazla sularsanız saksıdan kaçan elemanlar.saygılarımla

fıratplastik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2009, 07:21   #536
Ağaç Dostu

kompost başlğına fıratplastik arkadaşı saygıya davet.

Arkadaşım fıratplastik başlıktaki mesajının nerelere cevap teşkil etiği hatta kaç numaralı mesajı hedef aldığı anlaşılamadığı gibi konumuzlada ilgisinin bulunmadığı, yazınınızı ilgili başlığa aktarırsanız kompost başlığına vede katılan arkadaşlarımızın paylaşımlarına saygınızıda belirtmiş olursunuz.

Eski 08-11-2009, 07:59   #537
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sayın Epsody,

Sayın fıratplastik' in bir başka konu başlığı altında yazdığı yazıyı biraz önce okudum. Hayvan besiciliğinde kompost hazırlamayı fiili olarak uyguluyor zannederim. Ama o hazırladığı kompostu toprağı gübrelemek için değil hayvanlarını beslemek için kullanıyor.

Biraz önce kelime anlamını sözlükten okuyarak öğrendiğim "silaj" işlemini yapıyorlar. Yani hayvanlara kompost metodu ile turşu hazırlıyorlar kışlık olarak. Bu yüzden Sayın fıratplastik' in önerilerini dikkate almak gerekir diye düşünüyorum.

"kocakarı" benzetmesi biraz ağır kaçmış ama kimseyi kastettiğini zannetmiyorum

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 08:59   #538
Ağaç Dostu

Araştırmalarımın tek Laborantına minettarlık.

Sayın Sarıcan fıraratplastiğin paylaşıma getirdiği konuyu anlamadığını fark ettiğm için sana açıklamada bulunacağım, ama seni başka bir konuya bulaştırmak istemiyorum.

Canım arkadaşım onun açıklamaların konusunu, açayım onun kocakarı anlayışına benzettiği şey bizim uyguladığımız fermantasyon uygulamaları, ve senin lolabaratuar ciddiyetiyle uğraştığın topraksız tarım uygulamalarına yeni bir açılımla sıvı gübre araştırmalaların.

Bu çalışmaların karşısınada benim kompost çalışmalarımın en üst aşaması olan solucanlarla kompostu (solucan gübresi) açıklıyarak bana ders vermeye kalkması anlamsız, benim solucanlarla kompost uygulamalarımın paylaşımlarından haberiı yok anlaşılan, dünya ile paralel arz eden çalışmalar içinde olduğumun farkına varmadan ahkem keserek solucan gübresi üzerine yorum getirir gibi fermantasyon çalışmalarımıza dil uzatıyor.

Kusuruma bakma biraz ileri gittiğiysem çalışmalarını ilgiyle izliyorum. iyi yoldasın seni tebrik ediyorum. Sevgiyle kal

Düzenleyen epsody : 10-11-2009 saat 18:56 Neden: harf eksikliği
Eski 10-11-2009, 10:54   #539
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sayın Epsody,

Ben sizin alındığınızı anlamıştım zaten ama solucan veya kompostla ilgili yazılanlara değil ihtiyarlığı çağrıştıran benzetmelere... Ama ne yaparsın arkadaş bizden 15 yaş genç. Tanısaydım söylerdim böyle şeyler yazma ayıp oluyor diye ama forumda herkes düşündüğünü yazmakta serbest. Forum kurallarına uydukça ve moderatörlerimizi kızdırmadığı sürece şakada yapabilirler.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2009, 11:39   #540
Ağaç Dostu

Sarıcan Arkadaşımızın konulara yaklaşımına övgü.

Sayın Sarıcan konulara karşı ilginiz size karşı hayranlığım gitgide artmakta memnuniyetmi belirtecek kelime bulmada zorlandığımı söylersem yalan olmaz diyebilirim.

Sevgili arkadaşım sizin farkına vardığınız bu durum esası açıklamam gerekirse forumlarda samimi paylaşımlarda bulunurken sizin ciddiyetinizde arkaşdaşlarla paylaşımlarda bulunabilseydim bu konuların açıklanmasından birçok arkadaşlar yarar sağladığı gibi paylaşımlar sırasında yerli yersiz polemikler oluşmıyacak ve küskünlükler yaşanmıyacaktı.

Sizi ta başından araştırmacı kişiliğinizle kendime yakın bulmuş arkadaş listeme almıştım her geçen gün, ogün verdiğim kararın yerinde olmasının bir sebebide site içinde paylaşım adabına uyum gösterecek arkadaşların konularımız içinde nadir bulunmaları ile açıklanabilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024