agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2010, 18:29   #601
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sn. İndomie mesajında yaptığı düzeneği neden paylaşıma koymadığını ifade etmiş, Sayın Ggirgin gibi bu başlıkta artık solucan lafı duymak istememek hakkı. Çünkü solucan başlığı farklı. Hem de iki tane.

Ayrıca kimseye siz yazamazsınız dememiş ki. Sadece bu konuda polemiğe girmek istemediğini ifade etmiş.

Sayın İndomie, lütfen düzeneğinizi bize anlatın, fotoğrafları varsa paylaşın. Bu başlıkta vermikompost konuşulmayacak, böyle mesajlar uygun yerine taşınacaktır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 18:34   #602
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın Savaş, hazırlanan kompostu ziyaret eden birkaç solucan farklı, her kompost düzeneğine solucan katılmasını önermek ve konuyu her seferinde bu yönden irdelemek farklı.

Farklı başlıklarda konu incelememiz bu yüzden. Yoksa hangi bilgi nerede nasıl bulacağız.

Eski 19-02-2010, 19:05   #603
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Ben şahsen merak ettim, belki sizin çabalarınız bize de fikir verir.
Sayın berduray,

Kendimce sansür uyguladığım konu harici yazdığınız için cevaplama ihtiyacı duydum.

Gerek benim çabalarım, gerek diğer üyelerin benzer çabaları elbette ki hepmize yeni fikirler verir ve bizlerin yani paylaşım yapanların yanlışlarını diğer üyelerin yapmalarını önleyebilir ve paylaşımı yapanlara da ışık tutar. Sanırım bu sitedeki paylaşımların amacı da budur ve "ben daha güzelini, daha iyisini yapıyorum" değildir.

Birisi birşeyler yapmıştır ve yaptıklarını burada paylaşmaktadır. Elbette bizler de beğeni ve eleştirilerimizi söyleyeceğiz, zaten üyemiz de bu amaçla çalışmasını paylaşıma açmıştır. Ancaaak, "ben bu konuda daha önce şunları yazmıştım, sen okumadın mı? Hala niye benim söylediğim gibi yapmıyorsun?" deme lüksümüz de yoktur herhalde.

Saygılarımla.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 20:28   #604
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Sayın Savaş, hazırlanan kompostu ziyaret eden birkaç solucan farklı, her kompost düzeneğine solucan katılmasını önermek ve konuyu her seferinde bu yönden irdelemek farklı.

Farklı başlıklarda konu incelememiz bu yüzden. Yoksa hangi bilgi nerede nasıl bulacağız.
Sayın Pakkaner,

bu hususta haklısınız. Ben henüz sıkılmadım ama, her mesajda bahsetmek sıkıcı olabilir. Ama her mesajda solucadan bahsedeni de anlamıyor değilim; vermikompostun büyüsüne öyle kapılmış ki... elinde değil sanırım.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 20:44   #605
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Alıntı:
Sayın İndomie, lütfen düzeneğinizi bize anlatın, fotoğrafları varsa paylaşın.
Sayın Pakkaner,

Sizin arzunuzu yerine getirmekten mutluluk duyarım.

20 Ocak 2010 tarihinde aşağıda linkini verdiğim sitenin kompost sayfasının "C/N Oranı - Kahverengi / Yeşil" kısmında bulunan "Hesaplama Cetveli"ni kullanarak C/N oranını 30/1'e ayarlamağa dikkat ederek, kompost yapma çalışmalarına başladım.

İlk hazırladığım malzemelerin listesini Sayın Pakkaner'e sunarak onayını aldıktan sonra bahçeye yığarak örtü altına aldım. Henüz herhangi bir düzeneğim yok.

http://www.yesiladim.com/kompost.asp

Sayın MeyveliTepe'den ilham alarak 27 Ocak 2010 günü satınaldığım kavak kerestelerini kullanarak, Boyu 100 cm, Eni 75 cm ve Yüksekliği 100 cm olacak şekilde büyükçe bir kasa yaptım.

5 cm genişliğindeki yan tahtaları 1 cm aralıklarla çaktım. Kapı olarak kullanacağım kısımdaki tahtaları ise açtırdığım oluklardan aşağı doğru kaydırarak tek tek takıp sökebileceğim şekle getirttim. Bu parçaların da 1 cm aralıklı olarak üst üste durabilmeleri için, iki ucuna, başları 1 cm dışarıda kalacak şekilde çiviler çaktım. Hem çok kullanışlı hem de çok sağlam birşey oldu.

Kompost malzemesinde yeşil olarak az miktarda keçi gübresini ve evimin 30-40 metre ilerisinde Çarşamba günleri kurulan pazardan topladığım sebze atıklarını, kahverengi olarak da civarda bulunan bir oduncudan meşe ağaçlarını keserken dökülen talaşı kullandım. Saman olsa herhalde daha iyi olacak ama saman bulamadım.

Kasanın içindeki kompost her hafta yaklaşık olarak 15 cm çöktükçe, Çarşamba günleri topladığım sebze atıklarını çim biçme makinası ile küçük parçalara ayırdıktan sonra diğer malzemelerle birlikte kasadan boşalttığım kompostu da karıştırarak tekrar kasaya doldurdum. Böylelikle hem kompostu havalandırmış, hem de eksilen kısmı tamamlamış oldum. Bu işlemi üç hafta müddetle tekrarladım.

Şimdiye kadar 10 el arabası çeşitli sebze atığı, 6 torba keçi gübresi ve 3 çuval da talaş kullandım.

Şubat ayının 25'inde ve Mart ayının 10'unda da iki kez daha havalandırma yaptıktan sonra Mart ayının 20'sine doğru sanırım kompostum bitmiş olacak ve dinlendirmeye başlayacağım.

Gübre kokusu, çürük kokusu yok. İlk konan malzemeler simsiyah toprak gibi oldu, sonradan ilave edilen malzemeler de onlara ayak uydurmağa çalışıyor.

Görünüm olarak herhalde komposta benzeyecek ama organik besin olarak yeterli olacak mı onu bilemiyorum.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 08:32 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek
Eski 19-02-2010, 21:34   #606
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Elinize sağlık. Aklınızda olsun, bu tür sabit kutular yaptığınızda ortaya her yanı delikli bir boru koymak ve malzemeyi etrafına doldurmak havalanmayı sağlar, son derece faydalıdır.

Kompostunuza keçi gübresi de koyduğunuz için besin değeri sadece ve sadece bitkisel materyalle hazırlanan göre daha yüksek olacak.

lolla beğendi.
Eski 19-02-2010, 22:53   #607
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.İndomie, elinize sağlık. Mükemmel olmuş, sonuç da çok başarılı görünüyor. Aslında ilk seferinde oranları tutturmak bazen zor oluyor ama sizinki tam tutmuş.

Sürekli yapacaksanız tavsiyem mevcut kabın bitişiğine bir tane daha yapın. Biri dolup proses başladığında diğeri için malzeme toplarsınız. Böylelikle süreklilik sağlamış olursunuz.

Angel Aki beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 07:50   #608
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Biyolojik öğütmede Ahır güberiyle daha seri kompost.

Arkadaşlak Her organik bileşikli atıklarımızı, toprakların isteklerine uygun hale getirmenin yolu biyolojik öğütme ile sağlandığı işleme genelde kompostlama denmektedir, bu işlemi ortamda çalışan mikro organizmalar yapmaktadır, klasik yöntemlerde havalı mikro organizmalara yaptırılan biyolojik üğütmenin hızlılık sağlamasının yanında, kayıplarının maksimuma olaşan dezavantajlarıyla çevreye bozucu etkileri içinde koku, sinek, böcek, gaz hatta kene oluşumlarıyla, organik bileşenlerin güneşten aldıkları enerjiyi kompostun oluşum sürecinde büyük oranda ısı enerjisiyle kaybetmesidir.

Bütün Ahır gübrelerininde kompostlarak kullanımı, gübrelerin yarayışlılığını da artıtırması bakımında tüm bitkisel atıklarımızı da ahır gübreleri ile homojen bir karışım oluşturarak kompost sürecini başlatırsak çok iyi bir biyolojik öğütme ortamı sağlıyarak sürecin sonunda besin değeri yüksek bir toprak düzenleyici sağlamış oluruz.

Verdiğim linkte Kompostlamanın (Biyolojik öğütme) diğer bir yöntemi anlatılmıştır.

Uygulamada bulunacak arkadaşlara kolaylıklar dilerim.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=640

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 09:11   #609
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Sayın indomie ve diğer arkadaşlar yazınızda belittiğiniz meşe talaşının kullanımın doğru olup olmadığı hakkında çekincelerim var geçmiş yazılarda meşe yaprağının tanenli olmasından dolayı kompost yapımında kullanılmaması gerektiğini belirtilmişti.
yaprağında ki gibi meşenin odunuda tanen fazlaca bulunmaktadır.

Ayrıca çam ağaçlarının talaşının kullanılmasının bir sakıncası varmıdır.

''Kompost malzemesinde yeşil olarak az miktarda keçi gübresini ve evimin 30-40 metre ilerisinde Çarşamba günleri kurulan pazardan topladığım sebze atıklarını, kahverengi olarak da civarda bulunan bir oduncudan meşe ağaçlarını keserken dökülen talaşı kullandım. Saman olsa herhalde daha iyi olacak ama saman bulamadım.''

sibelbozo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 12:30   #610
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Kendi adıma teşekkür ederim Sayın İndiome ...

Kompost kabının açma, kapama düzeneğinin nasıl çalıştığına dair yakın plan foto eklemeniz mümkün mü?

Ben kabı eldeki tahta parçalarıyla çaktım ama şimdi kapı yapmam lazım.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 17:39   #611
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Sayın indomie,

görünüşte çok güzel bir kompost elde etmişsiniz. Gerçek hünerini uygulamada göreceğiz inşallah. Kullanım sonrası sonuçlarını da bekleriz sizden. Yalnız, yaptığım araştırmalarda başlayan bir kompostlaşma sürecine nem oranını dengelemek için su srepilebileceği fakat, yeni malzemenin katılmasının sürecin dengesini bozacağı söyleniyordu. Siz her hafta eksilen 15 cm için yeşil malzeme kattığınızı belitmişsiniz. Bu durumda başlayan süreç tam olarak nasıl etkilendi?

Sayın sibelbozo,

çam ağacı gibi asit değeri yüksek ürünler kullanırsnız kompostunuz da asit değer yüksek bir kompost olur. Ben bu tercihi daha çok asitli toprakları seven bitkiler için kompost üretirken kullanıyorum. Normalde çam ibresi veya talaşı katmıyorum komposta.

Saygılarımla.

Eski 20-02-2010, 19:58   #612
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşlak Her organik bileşikli atıklarımızı, toprakların isteklerine uygun hale getirmenin yolu biyolojik öğütme ile sağlandığı işleme genelde kompostlama denmektedir, bu işlemi ortamda çalışan mikro organizmalar yapmaktadır, klasik yöntemlerde havalı mikro organizmalara yaptırılan biyolojik üğütmenin hızlılık sağlamasının yanında, kayıplarının maksimuma olaşan dezavantajlarıyla çevreye bozucu etkileri içinde koku, sinek, böcek, gaz hatta kene oluşumlarıyla, organik bileşenlerin güneşten aldıkları enerjiyi kompostun oluşum sürecinde büyük oranda ısı enerjisiyle kaybetmesidir.

Bütün Ahır gübrelerininde kompostlarak kullanımı, gübrelerin yarayışlılığını da artıtırması bakımında tüm bitkisel atıklarımızı da ahır gübreleri ile homojen bir karışım oluşturarak kompost sürecini başlatırsak çok iyi bir biyolojik öğütme ortamı sağlıyarak sürecin sonunda besin değeri yüksek bir toprak düzenleyici sağlamış oluruz.

Verdiğim linkte Kompostlamanın (Biyolojik öğütme) diğer bir yöntemi anlatılmıştır.

Uygulamada bulunacak arkadaşlara kolaylıklar dilerim.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=640
Sn. Epsody, ne demek istediğiniz hiç net değil. Birincisi, kompostlaşma aslında bir olgunlaşmadır, öğütme değildir. Öğüttüğünüz birşeyde olgunlaştırma yapmazsınız. Olduğu gibi kullanırsınız.

İkincisi aerobik kompostlarda yukarıda saydığınız dezavantajlar yoktur. Bu saydıklarınız başarısız bir kompost işleminin belirtileridir.

Üçüncüsü bir kompostlaştırma işleminde ısı kaybı veya yetersiz ısı varsa prosedür yanlış işliyor demektir.

Sinek böcek kompostlanmamış gübre veya atığa gelir de keneyi anlamak mümkün değil. Kompostlaşma olmazsa bunlar gerçekleşir ama kene asla söz konusu değildir. Buna benzer bir mesajı daha önce de yazmışsınız, yeni dikkatimi çekti cevapladım sanırım görmediniz.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=374

Kene ile hiç alakası olmayan bir konu bu.
Alıntı:
organik bileşenlerin güneşten aldıkları enerjiyi kompostun oluşum sürecinde büyük oranda ısı enerjisiyle kaybetmesidir.
Ayrıca güneşin ısı enerjisinin kompostlaşma sürecine hiç katkısı yoktur, alakası da yoktur. Organik bileşenler güneşten aldıkları nerejiyi kompost oluşumsürecinde ısı enerjisiyle nasıl kaybeder? Burada herhalde başka birşey anlatmak istiyorsunuz.

Oluşan ısı bir biyoregülasyon sonucudur. Halk arasındaki tanımıyla yığının kızışmasıdır. Kızışma ortaya yakın noktadan başlar ve yayılır. Bu yüzden profesyonel üretimde kompost çevrilir. İşlemkapalı ortamda bir tamburda da yapılabilir, güneşin "g" si söz konusu olmaz.

Bu arada link verdiğiniz mesajınızdaki şu ibare de kimsenin aklını karıştırmasın isterim,

Alıntı:
topraktaki canlılığın artmasıyla toprak içersinde bulunan zararlı atıklardan, pestistlerin parçalanarak zararlı toksinlerin toprak yararına dönüşünüde sağlamış olacağız.
Pestisitler parçalanarak zaralı toksinler toprak yararına dönmez. Böyle bir işlem yok. Toksin mikroorganizmalar tarafından salgılanan zehirlerdir. Pestisit ise bütün zirai ilaçlardır.

Yani kısaca toprak canlılığı artınca ilaçlar parçalanarak, zararlı mikroorganizmaların salgıladığı zehirleri toprak yararına dönüştürmez.

Ayrıca yine o mesajda kompostlamanın farklı bir yönteminden bahsettiğinizi belirtseniz de ben sanırım anlayamadım, hangi farklı yöntem bu açıklarsanız memnun olacağım.

mtarslan beğendi.
Eski 20-02-2010, 20:12   #613
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu yıl kompost kaplarımın daha küçük iki benzerini bahçeye yeni yapmakta olduğum seranın içinde de yapmayı planlıyorum. Böylece, proses sırasında çıkan ısıdan ve karbondioksit gazından serada yararlanmayı umuyorum. Kompost kabının içine ısı değiştirici boru döşeyip, güneş enerjisi paneline ek olarak tanktaki suyun ısıtılmasında kullanmak istiyordum ama ısıyı aldığımda kompost sürecini bozarım diye vazgeçtim, böylesi daha mantıklı geldi.

Geçen baharda kendime beş ton kompost hedefi koymuştum. Sanırım bu hedefi biraz geçtim.Halihazırda her biri 1 metre küpten daha fazla üç kap tıkabasa dolu. Martta çim biçme sezonunun açılmasıyla birlikte mevcut kompostu boşaltıp mayıs sonuna kadar kapları ikişer kere daha çevirebilirim diye düşünüyorum. Böylece, elimdeki 3 metreküpe ilave 6 metreküp kompost daha yaz başına yetişmiş olur.

mtarslan beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 13:01   #614
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Sayın indomie;

Ellerinize sağlık. Çok güzel bir çalışma olmuş. Bu tecrübenizden bende faydalanacağım. Tekrar ellerinize sağlık.

ggirgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 20:39   #615
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Alıntı:
Aklınızda olsun, bu tür sabit kutular yaptığınızda ortaya her yanı delikli bir boru koymak ve malzemeyi etrafına doldurmak havalanmayı sağlar, son derece faydalıdır.
Sayın Pakkaner,

İlk resimde görüleceği üzere, hurda çeşme borusunu kompostun ısısını kontrol etmek için kullandığım gibi 15'er cm aralıklarla tabana kadar iterek 25-30 delik açıp havalandırmayı sağlamağa çalışıyordum. Tabii her aktarmadan sonra delikleri tekrar açmak benim için yorucu oluyordu.

Tavsiye ettiğiniz gibi 10 cm çaplı bir metre boyunda PVC bir boru alarak matkapla her tarafına sık delikler açarak kompostun ortasına yerleştirmek en iyisi ve kolayı olacak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sürekli yapacaksanız tavsiyem mevcut kabın bitişiğine bir tane daha yapın. Biri dolup proses başladığında diğeri için malzeme toplarsınız. Böylelikle süreklilik sağlamış olursunuz.
Sayın MeyveliTepe,

Evet sürekli yapmayı düşünüyorum. Keçi gübresi alıp toprağa serpmek benim için tarih oldu. Tarih dediğime bakmayın bahçe ile uğraşım iyi yıl geriye gidebiliyor ancak.

Sizin yaptıklarınızı hayranlıkla izliyorum. Daha önceki bir yazınızda çift kap kullanmanın faydalarından bahsetmiştiniz. Hakikaten mevcut kasanın yanına bir tane daha ilave etmek bana da çok kolaylık sağlardı. Zira şimdi aktarma yaparken kompostun üst tabakasından başlayarak uzunlamasına bir tepecik halinde bahçeye boşaltıyor, sonra da en üstteki en alta gelecek şekilde tekrar kasaya dolduruyorum. Halbuki yanında bir kasam daha olsa birinci kasadan aldığım kompostu doğrudan ikinci kasaya aktararak havalandırma işlemini bir defada yapabilirdim. Veya dediğiniz gibi biri dolduğunda ikincisini doldurmağa başlayabilirdim.

Maalesef bahçemde sebze yetiştirmek için ayırabildiğim alan 4.2 m x 6.5 m ebadında, yaklaşık 27 metrekare. Kompostu da bu alanda hazırlamağa çalışıyorum. Kompostu boşaltıp havalandırdıktan sonra tekrar kasaya doldurabilmek için kasanın önündeki alanı da bu işe ayırmak zorunda olduğum için 1 m x 4.2 m yaklaşık 4 metrekareyi bu iş için ayrıdığımdan şimdilik ikinci bir kasayı ilave edeniyorum.

Ancak, bahsettiğim 27 metrekarelik alana, sizin sebze adacıklarına benzer şekilde adacıklar oluşturup, kompost işini de bitişiğimdeki boş arsaya aktarmayı düşünüyorum. O zaman muhakkak ikinci bir kasayı da ilave edeceğim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sibelbozo Mesajı Göster
Yazınızda belittiğiniz meşe talaşının kullanımının doğru olup olmadığı hakkında çekincelerim var. Geçmiş yazılarda meşe yaprağının tanenli olmasından dolayı kompost yapımında kullanılmaması gerektiği belirtilmişti. Yaprağındaki gibi meşenin odununda da tanen fazlaca bulunmaktadır.

Ayrıca çam ağaçlarının talaşının kullanılmasının bir sakıncası var mıdır?
Sayın sibelbozo,

Güya bu başlığı baştan sonra okumuştum. Kompostta, çam talaşı yerine meşe talaşının tavsiye edildiğini hatırlıyorum. Yanılmış da olabilirim. Baştan sona tekrar okumam gerekecek anlaşılan.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Kompost kabının açma, kapama düzeneğinin nasıl çalıştığına dair yakın plan foto eklemeniz mümkün mü?
Sayın berduray,

Aşağıdaki 2. ve 3. resimler umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Savaş Mesajı Göster
Yaptığım araştırmalarda başlayan bir kompostlaşma sürecine nem oranını dengelemek için su serpilebileceği fakat, yeni malzemenin katılmasının sürecin dengesini bozacağı söyleniyordu. Siz her hafta eksilen 15 cm için yeşil malzeme kattığınızı belitmişsiniz. Bu durumda başlayan süreç tam olarak nasıl etkilendi?
Sayın Savaş,

"Amatör aç gözlü olur". Bu sözü bu sitede öğrendim ve çok hoşuma gitti. Hakikaten çok doğru bir söz.

Birşey bildiğimden değil, daha fazla kompost elde edebilmek için üç hafta boyunca eksilen kısım kadar ilaveler yaptım. İlavelerde de yeşil ve kahverengi materyal kullanarak C/N oranını 30/1'e ayarlamağa çalıştım. İlave yapmadan önce de kasayı boşaltarak eski ile yeniyi iyice karıştırarak tekrar kasaya doldurdum. Her kasayı boşalttığımda eski ile yenilerin ayırt edilemeyecek kadar homojen bir karışım oluşturduklarını gördüm.

Bu tür bir işlemin kompost oluşma süresini uzatacağı muhakkak olmakla birlikte, kompostun kalitesini etkileyip etkilemediğini bilemiyorum.

Son ilaveyi 10 gün önce yapmıştım. O günden beri de yine 20 cm eksilme oldu. Ancak, artık ilave yapmayacağım, zira ilk ürünümün nihai halini görmek için sabırsızlanıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ggirgin Mesajı Göster
Bu tecrübenizden bende faydalanacağım.
Sayın ggirgin,

Teveccühünüze teşekkür ederim ama, benim gibi acemi birinin tecrübesinden! faydalanabileceğinizi düşünemiyorum. Başta Sayın MeyveliTepe olmak üzere bu işi hakkıyla yapan üstadlarımızı izlerseniz sanırım kârlı çıkarsınız.

Herkese sonsuz teşekkürler ediyor, saygılar sunuyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 08:44 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek
Eski 21-02-2010, 23:43   #616
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Sayın indomie;

Bahçe ile uğraşmaya başladığım günden beri Meyvelitepe'yi hem bloğundan hem de buradaki yazılarından, ayrıca diğer arkadaşlarımızı da takip ediyorum. Ve öğrendiğim bir sürü şeyi de uyguluyorum. Sanırım sizin kompostu anlatımınız bana yakın geldi. Ve benimde artık kompost yapmayı başarmam gerekiyor. Tekrar ellerinize sağlık.

Düzenleyen Sevilay : 22-02-2010 saat 21:17
ggirgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 00:17   #617
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Sayın indomie,

süreci başlamış olan komposta yeni malzeme katmanın şöyle bir sakıncası olabilir; en son katılan malzeme en önce katılan malzemeden daha geç olgunlaşacaktır. Bu da bitkilerinize yarı yarıya olgunlaşmamış kompost uygulamanız anlamına gelecektir. Ben geçen yaz, yani Ağustos 2009 gibi başkonumda başladığım kompostu başarıyla bitirdim. Kış boyunca bir köşede bekleyen kompostu yakın bir zaman önce toprağa karıştırdım. Bir kısmını ise bir kaç saksıya koyup bir köşeye ayırmıştım. Ayırdığım kompostu saksısıyla beraber naylon poşet içine koymuştum. Bir zaman sonra, naylon poşeti açtığımda üzerin hafif beyaz küf ile kaplıydı ama mis gibi kokuyordu. Bittiğini sandığımız kompost aslında öyle kolay kolay bitmiş sayılmıyor. Sürekli bir faaliyet içten içe devam ediyor. Bu nedenle, sonradan katılan malzeme karlı sayılmayabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Eski 22-02-2010, 19:49   #618
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Ekim gibi başladığım kompostu zaman zaman karıştırarak ve yanmış gübre takviyesi ile yaptım, ortadan da her yanı delikli bir PVC ile havalandırmaya çalıştım, C:N dengesini ayarlamak biraz tecrübe gerektiriyor, ama beklediğimden temiz bir şekilde süreç işliyor... Henüz tam olarak bitmese de sona yaklaştım, ayrıca gelen gübrelerden çıkan solucanlar şu an sanırım yılan boyutlarına ulaşmak üzereler, kompostum yer yer sıcak kompost yer yer de vermikompost gibi bir şey oldu.. Tabii C:N dengesini ayarlayamam ve sanırım biraz fazla nemli bir kompost yapmam karışık komposta sebep oldu, havalar da soğuk gidince zaman zaman soğuk komposta dönüştü.. Havaların bundan sonra sıcak gitmesi de işimi kolaylaştıracak diye tahmin ediyorum...

İlk tecrübeme dayanarak, bu işe devam, evsel atıkları değerlendirmek için harika bir çözüm..

Başardım..

Belki bundan sonra vermikompost ve sıcak kompost işini ayırarak yapmayı deneyebilirim, elde oldukça solucan birikti çünkü...

6. katta terasta solucan olur mu falan demeyin, bulundukları yerden katiyyen dışarı çıkmıyorlar, söz dinliyorlar..

taskıslalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 21:25   #619
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Sayın taskıslalı,

bu konu yeri değil biliyorum ama, sormadan da edemiyeceğim. Acaba solucanlarınız ne tür?

Solucanlarla ilgili şu linkte konuyu bizlerle paylaşmak ister misiniz? Bir de, yakın plan resmini eklerseniz çok iyi olur.

Saygılarımla.

Eski 25-02-2010, 02:24   #620
Ağaç Dostu

Klasik sistemle kompost'un yan etkiler.

Alıntı:
Sn. Epsody, ne demek istediğiniz hiç net değil. Birincisi, kompostlaşma aslında bir olgunlaşmadır, öğütme değildir. Öğüttüğünüz birşeyde olgunlaştırma yapmazsınız. Olduğu gibi kullanırsınız.

İkincisi aerobik kompostlarda yukarıda saydığınız dezavantajlar yoktur. Bu saydıklarınız başarısız bir kompost işleminin belirtileridir.

Üçüncüsü bir kompostlaştırma işleminde ısı kaybı veya yetersiz ısı varsa prosedür yanlış işliyor demektir.
Sayın mine hanım, istanbuldan ayrıldığımdan, sizin mesajıma verdiğiniz cevabı ancak imkan bulabildiğimden cevaplıyacağım, ilgili cevabıma birkaç alıntı içindeki anlaşılmayan ayrıntıları açıklıyarak konuya girmek istiyorum.

Kompost kavramı sizinde bildiğiniz gibi mikrobiyal canlıların yaptığı bir işlem olarak ben buna daha anlaşılır bir açıklama getirerek, biyolojik öğütme tanımlaması getirmekle, kompost kelimesinin ne anlam taşıdığına vurgulama yaparak konuya yeni katılan arkadaşlara bu kelimeninde açıklamasını getirmiş oluyorum.

Diğer bir alıntıda siz benim kompost yöntemlerimide anlamamış olduğunuzdan, sizlerin havalı yanma (aerobik) klasik yöntemlerinizden faklı olan, benim havasız (Fermantasyonla) kapalı ortamda işleme tabii tutarak oluşturduğum kompost işlemini anlatan bir sistemden bahsetmiştim.

Bu sistemde malzemeler homojen bir karışım sağlandıktan sonra kapalı bir ortama alınarak işlem tamamlana kadar malzemeye hava sirkülasyonu sağlanmamalıdır, havanın girdiği ortamlarda malzemeler oksidasyona uğradığından, bahsettiğim koku, gaz, böcek, sinek, hatta kene larvalalarının oluşumlarının tamamlanmasını sağlıyacak enzimlerin oksidasyon baktetilerince sağlanmasıyla ortaya çıkması demektir.

Klasik yöntem olan havalı yakma kompost sisteminin diğer bir kötü tarafıda malzemeye dışarıdan sağlanan havanında oksidasyonla beraber ısının kontrol edilemiyeşi büyük ısıların oluşumuyla sistem içeriğindeki enerjisini kaybetmekte,verim düşmektedir, kayıpları olan bir sistemi, ve çevreye olan zararlarını da kabul edersek büyük bir dezavantaja sahip bir oluşumu kabul etmek mümkün olmasa gerek.

Bana göre küçük ölçekli kompost çalışmaları kesiklikle oksidasyonla değil fermantasyonla esasıyla oluşturulmalıdır, ancak büyük işletmelerde bu işlemler otomasyonla sağlandığından işlem daha düzgün çalışmakta çevreye zarararları asgariye indirilerek verim artışıda sağlanmıştır.

Düzenleyen epsody : 25-02-2010 saat 06:59 Neden: kelime düşlüklüğü.
Eski 02-03-2010, 09:32   #621
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

Bende balkonumda kompost yapmaya çalışıyorum. Bu iş için kirli çamaşır sepeti kullanıyorum, arada karıştırıyorum ama hala kızışmayı sağlayamadım. Kötü koku yok ama oldukları gibi duruyorlar. Isı oluşması için ne yapmalıyım?

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 13:00   #622
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Yeşil malzeme dengesini doğru yapamamış olabilirsin. Havaların şu sıralar soğuk olması kızışmayı bir nebze geçiktirir veya yavaşlatır. Ama aynı sepette ben de yaptım ve ölçtüğümde 50 dereceyi rahatlıkla geçen bir ısıya ulaşabildim. Yeşil malzeme oranını biraz daha arttır. Bu arada çok sık karıştırma, en azından başlangıçta. Kızışma başladığında muazzam bir heyecan duyacaksın!

Eski 02-03-2010, 13:55   #623
Ağaç Dostu

Kompost oluşumunu aktif etmek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs Mesajı Göster
Merhaba,

Bende balkonumda kompost yapmaya çalışıyorum. Bu iş için kirli çamaşır sepeti kullanıyorum, arada karıştırıyorum ama hala kızışmayı sağlayamadım. Kötü koku yok ama oldukları gibi duruyorlar. Isı oluşması için ne yapmalıyım?
Arkadaşım merkürvenüs, kompost oluşumunun başlaması için bu işlemi yapan mikro organizmaların kompost malzemelerinin içinde yeterli miktarlarda oluşması gerekmektedir mikroorganizmaların önce varlığını bilmek zorundayız, eyer varsalar, çalışmaları için uygun şartların oluşması gerekmektedir.

Sizin yapacağınız iş, işi şansa bırakmadan taze ahır gübresi ilave ile homojen bir karışım sağlıyarak kompostunuzun fermantasyon işlemini aktif edebilirsiniz, bilirsinizki hanımlar hamur mayaladıkları zaman homurun mayaya gelmesi için hamuru iyi bir şekilde örterek ısısını muhafaza ederek, hamur mayalanmasını hızlandırırlar.

Kompost işlemi merkezden dışarıya doğru oluşum süreci başlar, bu orta bölgenin ısı şartları yönünden daha uygun anlımı demektir siz de bu şartlar içinde kompost oluşumuna katkı sağlıyarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Kompost çalışmalarınızda başarılar diler çalışmalarınızda destek için bizler hep yanındayız iyi günler sevgiyle kalın.

Eski 03-03-2010, 08:44   #624
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

Sn.Savaş yeşil malzeme oranını tekrar kontrol edecem. Siz nasıl oranlar kullanmıştınız? Kompostu aynı şartlarda yaptığımız için sizin ölçüleriniz bana yararlı olacaktır. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Birşeyler olmasını heyecanla bekliyorum...

Sn.Epsody kompostuma bir miktar toz organik gübre ekledim yararlı mikroorganizmalar olsun ve süreç çabuk işlesin diye. Taze ahır gübresi bulamam ve bulsam da koku açısından apartman şartları için iyi olmaz sanırım. Kızışmanın olması için üzerini tamamen kapamamı mı öneriyorsunuz? Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 09:26   #625
Ağaç Dostu

Apartman şartlarında sınırlı kompost uygulamaları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs Mesajı Göster
Merhaba,

Sn.Epsody kompostuma bir miktar toz organik gübre ekledim yararlı mikroorganizmalar olsun ve süreç çabuk işlesin diye. Taze ahır gübresi bulamam ve bulsam da koku açısından apartman şartları için iyi olmaz sanırım. Kızışmanın olması için üzerini tamamen kapamamı mı öneriyorsunuz? Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Arkadaşım sen bu işi apartman şartlarında yapıyorsan kesinlikle havalı yanma işlemine tabi olarak kompost sürecini başlatamassın, çünkü büyük ölçekli malzemelerle çalışma imkanın olmadığından, sen bu işi havasız fermantasyon işlemiyle yapmalısın, mevcut malzemelerine göre bir kapaklı bidon bularak malzemelerini homojen bir karışımla doldurup, aktifleyici olarak EM kullanmalısın,

Oluşum tamamlanıncaya kadar kabın kapağını açmamalısın, içine ilave yapmamalısın, sonuçta kompostun koku oluşumuna neden olmadan en verimli kompost oluşacaktır. kızışmalı ve havalı kompostlar oluşum esnasında koku ve sinek yapacaklardır.

Senin kompost yapma çizgini apartman şartları sınırlamış durumda, bir kompost uzmanı olarak tavsiyelerim bu kadar, sana kolaylıklar dilerim sevgiyle kal.

Eski 03-03-2010, 21:18   #626
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Lütfen kimse kusura bakmasın ve beni ayıplamasın. Bugün tevazu göstermeyeceğim ve kendimi biraz şımartacağım.

Yaklaşık 45 gün önce yapmağa başladığım ilk kompostumu bugün kompost kasasından boşaltarak, Mart ayı sonuna kadar dinlemesi için, üzerini güneş geçirmeyen koyu mavi renkli naylon ile örttüm. Tabii hava alabilmesi için de naylonun uçlarının altına aralıklı olarak çubuklar koydum. Haftada bir defa da aktarma yapıp havalandıracağım.

Resimde de görüldüğü gibi avucuma aldığım bir kısım kompost üzerinde hemen çiçek bile açtı.

Eksiklerim olmuş olabilir ama, onu bunu bilmem ben çok beğendim. İnşallah bitkilerim de beğenir.

3-4 gün önce deneme maksadıyla kasadaki komposta 5 adet arpacık soğanı ile 2 adet balkabağı çekirdeği sokuşturmuştum. Arpacık soğanları filizlenmemiş ama inanırmısınız kökleri salkım saçak 5-6 cm uzamış. Balkabağı çekirdekleri de alttan küçücük kök vermeğe başlamış, bayıldım bu işe.

Yeri ve imkanı olanlar hala kompost yapmağa başlamamışlarsa hararetle tavsiye ediyorum, hemen başlasınlar.

Bugün Çarşamba ve evimin yakınındaki pazar yerinden yeni kompost için bütün gün sebze atığı topladım, 12 el arabası, tamamı kıyıldıktan sonra yaklaşık 400 litre kadar olacak. Yarıya yakınını çim biçme makinası ile kıydım, geri kalanını da kısmetse yarın kıyıp, hazırda bekleyen 5 torba keçi gübresi ile yeteri kadar talaş karıştırdıktan sonra, 750 litrelik kompost kasasına doldurarak ikinci kompostuma başlayacağım.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Angel Aki beğendi.

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 08:50 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek
Eski 03-03-2010, 21:31   #627
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
...kızışmalı ve havalı kompostlar oluşum esnasında koku ve sinek yapacaklardır.

... bir kompost uzmanı olarak tavsiyelerim bu kadar...
Bir kompost uzmanı olarak koku ve sinek varsa kompostlaşma işleminde hata olduğunu bilmeniz gerek.

Alıntı:
... hatta kene larvalalarının oluşumlarının tamamlanmasını sağlıyacak enzimlerin oksidasyon baktetilerince sağlanmasıyla ortaya çıkması demektir.
...
Bu kene larvalarının oluşumlarının tamamlanmasını sağlıyacak enzimlerin neler olduğunu, ayrıca kene larvası oluşumu tamamlanmasını sağlıyan bu enzimlerin hangi oksidasyon bakterilerince sağlandığını anlatmanız artık bir borç oldu. O ne oksidasyon bakterisiymiş ki, enzim sağlayıp kene larvası oluşumunu tamamlamış.

Eski 03-03-2010, 21:47   #628
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İndomie sizi içtenlikle kutluyorum, elinize sağlık.

Eski 03-03-2010, 22:28   #629
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. İndomie tebrikler, kışkırtıcı bir çalışma olmuş.

Bahçem küçük olduğu için bu sene uygun bir sepette deneyeceğim ama site yönetimine de bu konuyu açacağım. Alanları var, genel alan için çalışan bahçevanları var, yazın her bahçeden torbalarca çim atılıyor, her türlü bahçe atığını, çöpçü almadığı için site yönetimi kendi aracı ile topluyor, budanan dalları da topluyorlar,... neden olmasın. Hem kendileri kullanır, hem de uygun fiyata bize satar (ya da yeşillik bağışı yapanlara verir). Belki böylece yeşil çöpleri de ayrıştıran olur. Belki hayal kuruyorum ama bu kadar imkanla hiç zor değil, yeter ki önemi anlaşılsın.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 22:44   #630
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Teşekkürler Saygıdeğer Pakkaner,

Sizlerin sayesinde öğreniyoruz.

Saygılarımla.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024