agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2013, 16:57   #1111
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Selamlar,
Anladığım kadarıyla kullancağımız meyve ve sebze artıklarını küçültmek daha iyi oluyor. Bu durumda ben balkonda ilk denemem için bunları katı mevye sıkacağından geçirmeyi düşünüyorum, çıkan suyu karışıma eklemesem daha iyi olur gibi geliyor, ne dersiniz?
teşekkürler

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 17:54   #1112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Sayın pomodoro kovalarınızın resimleri paylaşır mısınız merak ettim açıkçası. Sayın martyfriedman linkteki firma hakkında iyi düşüncelerim yok gerekli açıklamaları özelden isteyen kişiye yapabilirim.
merhabalar, özel mesaj için mesaj kutunuz dolu sanırım, kontrol eder misiniz

martyfriedman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 18:21   #1113
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
sayın pomodoro siz sıcak kompost yapmıyor musunuz. yanmayı sağlayacak malzeme nerde
bir de bidon dolşu olsa sıkışma iyi olup yanma da güzel olmaz mı

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 18:25   #1114
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Yanmayı sağlayacak malzeme derken? Toprak da eklemiştim içine vakti zamanında. Hatta bugün gene bir toprak değişiminden çıkan toprağı üstüne boşalttım. Bidon doluydu, fakat zaman içinde sıkışıp hacim olarak küçülüyor.
Yanlış yaptığım şeyler varsa söyleyin lütfen. Okuyup öğrenmeye çalışıyorum. Bugün bu başlığı saatlerce okudum, bir yerden sonra beynin durdu

Düzenleyen pomodoro : 20-01-2013 saat 19:02 Neden: harf yanlıştı
pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 18:32   #1115
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

hayvan gübresi içindeki mikroorganizmalar vasıtasıyla ısınıp 60-65 derece olmalı bu sayede malzeme daha çabuk erir

Düzenleyen ekizilaslan : 20-01-2013 saat 18:33 Neden: düzeltme
Eski 20-01-2013, 18:40   #1116
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Gübre eklemedim... Toprak olmaz mı?
Bu arada neden kedi-köpek dışkısı olmuyor anlamıyorum. Parazit taşıyabilecekleri söyleniyor. 2 kedim, 1 köpeğim var. Benim doktora gittiğimden daha fazla veterinere gidiyorlar. Tüm aşıları, parazit uygulamaları tam. Gene de kullanamaz mıyım?

Düzenleyen pomodoro : 20-01-2013 saat 19:02 Neden: harf eksikti
Eski 20-01-2013, 18:43   #1117
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

sığır veya küçükbaş gübresi olacak bildiğim kadarıyla bunlar da sönmüş olmalı önemli
kedi köpek olmaz olsa da ben koymam

Düzenleyen ekizilaslan : 20-01-2013 saat 18:45 Neden: dzltme
Eski 20-01-2013, 20:41   #1118
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi martyfriedman Mesajı Göster
merhabalar, özel mesaj için mesaj kutunuz dolu sanırım, kontrol eder misiniz
Şimdi boşalttım sayın martyfriedman

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 17:11   #1119
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Selamlar,

Yazın yazlığa gittiğimde deniz kenarında neredeyse 3-5 traktörü dolduracak kadar kahverengi, halk arasında erişte yosun olarak bilinen, yosunlar görüyorum. Bunları yapacağım komposta kahverengi madde olarak karıştırsam nasıl olur?

Artık etraftaki her türlü maddeye bundan kompost olur mu diye bakmaka başladım

murat

ekizilaslan beğendi.
Eski 28-01-2013, 08:09   #1120
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Ben tavuk beslediğim için onların dışkılarını değerlendiriyorum.. Bütün kış siyah çöp poşetlerinde bekletip baharda sebzelerime bir bidon içinde sulandırarak veriyorum.. Hiçbir zararını görmedim.. Bitkilerimin de çok hoşuna gidiyor.. resmen şaşırıyorlar.. Her yanından çiçekler fişkırıyor.. Sebzelerden bahsediyorum.. Çiçeklerde hiç kullanmadım..Hem de yerim olmadığı için saksıda yetiştiriyorum.. Yalnız bu sene tereddütteyim hastalık korkusundan toz kireci kümeste biraz fazla kullandım..Selahattin beyden rica ediyorum cevaplarsa sevinirim.. Acaba kullandığım toz kireç toprağa karıştığı için sulandırdığımda bitkilere bir zarar verir mi..??

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 08:44   #1121
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Selamlar,

Yazın yazlığa gittiğimde deniz kenarında neredeyse 3-5 traktörü dolduracak kadar kahverengi, halk arasında erişte yosun olarak bilinen, yosunlar görüyorum. Bunları yapacağım komposta kahverengi madde olarak karıştırsam nasıl olur?

Artık etraftaki her türlü maddeye bundan kompost olur mu diye bakmaka başladım

murat
Murat Bey,

Deniz yosunları tuzluluk problemi yaratabilir. Hammadde arayışındaysanız sebze meyve hallerine, semt pazarlarına bakarsanız hammadde cennetleri bulacaksınız.

Ç.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 20:17   #1122
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Murat Bey,

Hammadde arayışındaysanız sebze meyve hallerine, semt pazarlarına bakarsanız hammadde cennetleri bulacaksınız.

Ç.
pazarlar aklımdaydı da haller iyi fikir

Eski 28-01-2013, 20:43   #1123
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Sevgili Çamtepe,
Aslında yeşil madde konusunda sıkıntı yok, 50 tane bahçenin biçilmiş çimini alabilirim. Deniz yosununa merak salmam hem çevreyi bunlardan temizlemek hem de kolay kahverengi madde bulma sebebiyleydi, ayrıca deniz yosunlarının faydalı olduğunu duymuştum.

Dediğiniz gibi tuz sorun olabilir. Ayrıca Mine hanım'ın yosun'la ilgili başlıkta da tartışılmış bir miktar

http://www.agaclar.net/forum/temel-k...ulama/1462.htm

iyi çalışmalar

Eski 28-01-2013, 21:35   #1124
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Evet, ama sanırım bizim deniz yosunlarına cevap şu mesajda verilmiş..

Meşe gibi sert ağaçların talaşını bulabilirseniz kahverengi madde olarak kullanabilirsiniz. Ya da bir dal öğütme makinası ile de etraftaki budama artıklarını öğütebilirsiniz..

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 19:56   #1125
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Bereket tv de kompost

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 21:24   #1126
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Bereket tv de kompost
Eğer bu adamın dedikleri doğru ise Türkiye'de kompost satışı yapan yerlerin vay haline !!! Başkasının ürününü kötüleyip kendi ürününe altın diyecek kadarda iddaalı

Bu kanalı biliyordum ama ilk defa bir program izledim,her şey iyi güzelde şu siyasilerden medet umarak atılan dil darbeleri insanı programdan soğutuyor.

İzlediğim kadarı ile bu konudaki insanlar doğru yoldalar...

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 22:24   #1127
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pomodoro Mesajı Göster
Gübre eklemedim... Toprak olmaz mı?
Bu arada neden kedi-köpek dışkısı olmuyor anlamıyorum. Parazit taşıyabilecekleri söyleniyor. 2 kedim, 1 köpeğim var. Benim doktora gittiğimden daha fazla veterinere gidiyorlar. Tüm aşıları, parazit uygulamaları tam. Gene de kullanamaz mıyım?
Sn pomodoro,
Kompost prosesinde amaç, faydalı bakterileri ve diğer canlıları ( solucan, vs ) besleyerek, özellikle faydali bakteri/mikroorganizma içeriği zengin organik malzemeye ulaşmak.

Kedi - köpek dışkıları, patojen taşıma ihtimali yüksek malzemelerdir, bu anlamda zararlı bakteri üretimine sebep olurlar / bu süreci hızlandırırlar. Dikkat etmezseniz kompostunuz faydalı bakteriler ve organik maddece zengin bir yığın olmaktan çok çürüyük yığını haline dönüşebilir.

Belki sıcak kompost sürecinde ısıyı sürekli yüksek tutabilirseniz, patojenlerin önüne geçebilmeniz mümkün olabilir. Ama bu süreci çok dikkatli takip etmeniz ve yüksek risk altında olmanız anlamına gelir.

en iyi çözüm mümkün olduğunca bu tür malzemelerden uzak durmak.

Hangi malzemelerin daha rahat kullanılacağı, hatta malzemelerin C/N oranlari ile ilgili tablolar mevcut. tavsiye edilen C/N oranı 1/30
Konunun başlarına ( ilk sayfalara ) bakarsanız daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Düzenleyen ciroz : 07-02-2013 saat 23:37 Neden: güncelleme
ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 11:37   #1128
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Sn ciroz,
Sn ekizilaslan'ın önerisini dikkate alıp internetten yanmış gübre siparişi verdim. Bu haftasonu komposta gübre ekleyeceğim. Kompost kovası balkonumda duruyor, dolayısıyla ısıtma şansım yok. Kovanın kapağını açtığımda kapakta yoğuşma olduğunu gözlemliyorum. Bu da sanki bir miktar ısınma varmış anlamına geliyor herhalde. Ama hiç yüksek bir ısı hissetmedim ben. İçine doğru şeyleri makul miktarlarda koyduğuma inanıyorum. Kağıt kırpığı, kuru yaprak, blenderdan geçirilmiş mutfak artığı (mandıra ürünleri, pişmiş/yağlı atıklar ve et hariç)... Ve saksılardan çıkmış, kullanılmış toprak... Toprağın "faydalı bakteriler" konusunda yeterli olacağını ummuştum ama olmuyormuş anlaşılan. Temennim, haftasonu ekleyeceğim gübre durumu kurtarsın. Yoksa bunca zaman yararsız hatta zararlı bir çürüyük yığınıyla mı uğraşıyorum?
Youtube'da seyrettiğim tüm videolar bunun öyle çok da hesap kitap işi olmadığı yolunda. Doğru malzemeleri koyun(lazanya usulü), karıştırın ve bekleyin, olacak diyorlar. 4 ay oldu... Bir kere becerebilirsem çok sevineceğim. Vazgeçmek istemiyorum...
Bir dahaki sefere anaerobic kompostu mu denesem diye düşünüyorum. Herşeyi bir kerede karıştır, ağzını kapat ve 1 yıl sonra kompost hazır... Isındı mı ısınmadı mı, karıştırmayı unutma, vs derdi yok
Anaerobic Composting - How Does It Work? - YouTube

ciroz beğendi.
Eski 08-02-2013, 12:49   #1129
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn pomodoro,

O kadar ince hesap kitap yapmaya gerek yok gerçekten de.
Sıcak kompost özelinde,
Dikkat edilmesi gerekenleri kısaca toparlamak gerekirse
  • Kaçınılması gereken malzemeler (patojen taşıyıcılar, kedi-köpek dışkısı-ceviz dal ve yaprakları vs vs..)
  • Kahverengi - yeşil malzeme oranı ( kahverengi malzeme parçalanması zor malzemedir o yüzden yeşil malzeme oranı aşağı yukarı 1/3 oranında olması tavsiye edilir. Yanmış, koyun,keçi gübersi de kahverengi malzemedir.)
  • Hava - Nem Oranı ( karıştırma havalandırmayı sağlıyor )
  • Isı ( sıcak kompost' ta tavsiye edilen 1 x 1 x 1 m boyutlarında bir kompost kabıdır. Proses başlayınca bakteri faaliyetleri ısıyı yükseltir. Sizin ısıtmanıza gerek yok. : ))

Bizim ufak kovalarda denemelerimiz yok, bahçedeki 1 x 1 x 1 m lik kabinde ki süreçlerde tecrübelerimiz var. Ama sanki sizin yığınınızda yeşil malzeme eksik/az gibi görünüyor.

Kompost malzemerini bir kere toparlayıp yığını oluşturduktan sonra nem-hava oranlarını kontrol ederek devam etmek yeterli oluyor. İçine sonradan extra malzeme eklemek süreci epey yavaşlatıyor.

Eminim daha tecrübeli üyelerimiz de önerilerde bulunacaktır.
Vazgeçmek yok denemeye devam...

MeyveliTepe ve pomodoro beğendi.

Düzenleyen ciroz : 08-02-2013 saat 12:52 Neden: güncelleme
Eski 08-02-2013, 13:40   #1130
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Sanırım benim hatam gübre eklememek ve/fakat yeni malzeme eklemeye devam etmek oldu. Bakalım gübre ekledikten sonraki gelişim nasıl olacak. Artık extra malzeme eklemeyi de kestim. Kompostum şu bahar ekimine yetişseydi ne güzel olurdu

Eski 08-02-2013, 14:13   #1131
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pomodoro Mesajı Göster
Sanırım benim hatam gübre eklememek ve/fakat yeni malzeme eklemeye devam etmek oldu. Bakalım gübre ekledikten sonraki gelişim nasıl olacak. Artık extra malzeme eklemeyi de kestim. Kompostum şu bahar ekimine yetişseydi ne güzel olurdu
Sn Pomodoro,

Yeşil Malzeme oranına dikkat ediniz.

Şu anda semt pazarından/marketinden yeşil malzeme toplayıp, gelen gübreyi kahverengi malzeme olarak kullanıp, araştırdıklarınıza uygun yeni baştan bir kompost hazırlarsanız, bahara rahat rahat yetişir merak etmeyin.

Eski 08-02-2013, 20:09   #1132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2013
Merhaba ben kahverengi mazemeleri anlamadim birde benim kompost lar cok nemleniyor slksan suyu cikacak kadar genelde kurumus yaprak evdeki atiklar ve toprak altinda 1 hafta kadar beklettigim inek gubresinden biraz karistiriyorum her kutuda 400 kadar solucan var saygilar

reis82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 21:33   #1133
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Sn ciroz,

Bazen yazarak anlaşmak ne kadar zor Keşke toplantıda sohbet fırsatımız olsaydı da, ben de sizin kompost konusundaki tecrübelerinizden anında, canlı yararlanabilseydim

Şöyle ki;
Acaba yeşil malzememin az olduğunu hangi resme istinaden söylüyorsunuz? Şayet şu resimse derhal karışıma yeşil ekleyeyim:

Flaş patlamış, pek açıklayıcı bir resim mi bilmiyorum ama kompost kovamın muhteviyatı bu... 2/3 oranında kağıt, yaprak, vs. ve 1/3 oranı gibi mutfak artığı. Bu arada sanırım bu resim kovamın 2,5 aylık falan hali...

Yok, eğer şu resime istinaden "yeşiller az" diyorsanız:

Bu resim deminkinin üstüne eklediğim extralar... Gene 2/3 gibi kuru malzeme, 1/3 gibi de yaş malzeme eklemeye gayret ettim. Üstüne sulandı, karıştı, vs...

Bu arada "Şu anda semt pazarından/marketinden yeşil malzeme toplayıp, gelen gübreyi kahverengi malzeme olarak kullanıp, araştırdıklarınıza uygun yeni baştan bir kompost hazırlarsanız..." demişsiniz. Fakat Sn. MeyveliTepe de 1098 numaralı mesajda taze ahır gübresine "yeşil" malzeme demiş. Ben okudukça karışıyorum... Yanmışı farklı tazesi farklı mı kabul ediliyor yoksa??!

Keşke bir kompost atölyesi olsa da şu işi başından sonuna, bilen birinden uygulamalı olarak öğrenmek fırsatı olsa...

Saçma sorular sordumsa affola...

Eski 09-02-2013, 14:58   #1134
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn Pomodoro,

Toplantıda bir çok kişiyle sohbet imkanını yakalasakta, heyecandan olsa gerek bir çok kişi ile de bu imkanı bulamadık.
Bir dahaki toplantılara diyelim.

Bildiğimiz kadarıyla,
Genel kaide 3 ölçü yeşil, 1 ölçü kahverengi malzemeyi karıştırarak yığını oluşturmaktır. Genelde proses başlatıcı/hızlandırıcı olarak gübre, toprak ya da daha önce yapılmış kompost kullanılır.

Yabancı kaynaklarda bunu katman katman yapan da var, sırasıyla 1 ölçü kahverengi malzeme, 3 ölçü yeşil malzeme, ince bir katman toprak ya da kompost ya da gübre sırasıyla, yığını 1 m3' bir yığın haline getirip süreci başlatıyorlar. Araya konulan toprak,eski kompost ya da gübre prosesin başlamasında hızlandırıcı rolü üstleniyor.

Bizim tecrübelerimizde katmandan ziyade karıştırmak bizi daha hızlı sonuca ulaştırdı.

Kahverengi malzeme' nin parçalanma süreci uzundur bu nedenle kahverengi malzemeyi mümkünse ufak parçalara bölerek karıştırmak gerekir.

Sn. Meyvelitepe konunun tecrübeli uzmanlarından. O daha net cevap verecektir ama bizim bildiğimiz,

Taze ahır gübresi, taze olduğu için yeşil malzeme yerine, Yanmış gübre ise kahverengi malzeme olarak kullanılır.
Buradaki mantık Kahverengi malzeme C (karbon) kaynağı, yeşil malzeme N ( azot - nitrojen ) kaynağı olarak kullanıldığı için, yanmış gübre Artık (N)Azot değil (C)Karbon kaynağı durumuna gelmiştir.

Sizin kompostlarda hem kahverengi malzeme fazla hem de parça olarak büyük, o yüzden süreç uzamış diye düşünüyorum.

MeyveliTepe ve pomodoro beğendi.
Eski 09-02-2013, 15:09   #1135
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reis82 Mesajı Göster
Merhaba ben kahverengi mazemeleri anlamadim birde benim kompost lar cok nemleniyor slksan suyu cikacak kadar genelde kurumus yaprak evdeki atiklar ve toprak altinda 1 hafta kadar beklettigim inek gubresinden biraz karistiriyorum her kutuda 400 kadar solucan var saygilar
Sn. reis82,

Konuyu baştan okursanız, bir çok sorunuzun yanıtını bulacaksınız

Eski 10-02-2013, 17:19   #1136
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Sn ciroz, teşekkür ederim. Evet, bu durumda yeşil malzemem az gerçekten. Ben oranları yanlış biliyormuşum demek. Bu haftasonu düşündüğüm gibi gübre ekleyemedim ama yeşil malzemem de azsa bir yararı olmayacaktı zaten. Öğüdünüzü tutup bu hafta marketlerden yeşil malzeme avına çıkayım, önümüzdeki haftasonu da gübreyle birlikte yeni bir mix hazırlayayım. Sabrınız ve verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkür ederim.
İyi haftalar...

ciroz beğendi.
Eski 17-02-2013, 15:38   #1137
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Bugün tekrar bir kompost harekatı gerçekleştirdim. Kompost kovamı boşalttım ve bir kat eski kompost, üstüne bir kat doğranmış sebze, onlarında üstüne bir kat yanmış gübre olacak şekilde tekrar doldurdum. Çok ince katmanlar halinde çalıştım, katları ekledikçe birbiriyle karışması için de kürekle karıştırdım. Eski başarısız kompostum sanırım 30 lt kadardı. Üstüne eklediğim sebze ve meyveler de sanırım 25 lt kadardı. Katların arasına serptiğim gübre de 20 lt idi. Katmanları en son gübre olacak şekilde tamamladım. Şimdi 70 lt.lik kovam ağzına kadar dolmuş durumda ve korkunç ağır; nasıl çevireceğim bilmem. Kaldırıp yerine koyarken bile çok zorlandım. Eski kompostum ıslak sünger kıvamında olduğu, eklediğim sebzeler de kısa zamanda sulanacağı için ekstra sulama yapmadım. Acaba su eklemeli miyim?

Umarım bu sefer herşeyi doğru yapmışımdır ve sonuç alırım.

Çamtepe ve ciroz beğendi.
Eski 25-02-2013, 17:14   #1138
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Bugün ilginç bir şeye şahit oldum. Çay ve kahve atıklarını ayrı küçük bir kapta biriktiriyordum, içinin hafif beyazlaşmış olduğunu gördüm. Sıcak değildi ama biraz karıştırınca belli belirsiz buharımsı bir duman çıktı içinden. Sanırım mikro düzeyde bir sıcak kompost işlemi gerçekleştirdim ama emin değilim

Eski 11-03-2013, 18:41   #1139
Yeni Üye

Huseyinmelih's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Merhaba Kompost ile alakalı neredeyse tüm yazıları okudum, eğer gözden kaçırmadıysam eğer derdime bir çare bulamadım. Şimdi, benim tam 12 aydır yaklaşık 1*1*1 m. ölçülerinde bir kompost çukurum var bahçemde ve şu an ağzına kadar dolmuş durumda. Dönem dönem karıştırarak kahverengi ve yeşil atıklar ile oluşturdum. Son kontrolümde içerisinde bol miktarda solucanla beraber farklı bir sürü böcekte gördüm. Hatta tam parçalayamadığım gözden kaçmış patates kabuğu birkaç tane patates bile vermiş çok şaşırdım. Komporstumun genel hali karışık. Yer yer toprak görüntüsünde, fakat oluşumunu tamamlayamamış çürümüş yapılarda var, bit kısmı ise torf gibi duruyor.
İyi birşey yapalım derken toprağıma zararlı bakteri ve böceklerden oluşan bir harç katmak istemiyorum. Belki de bilmeden bir hastalığa davetiye göndermiş olmayayım. Geçen yıl permakültür konferanslarından birinde 45 günde tamamlanan sıcak kompost yapımından yüzeysel bahsedilmişti. Acaba ben bu bir yıllık kompost malzememi bu yılın yeşil atıkları ile birleştirip sıcak kompost yapsam zararlı bakteri ve canlıları yoketmiş olurmuyum ? Bu arada solucanlarımıda feda etmek istemiyorum aslında. İşin içinden çıkamadım. Fide ekimi başlamadan bu işi çözmem gerekiyor. Nasıl bir uygulama yapmalıyım.

Huseyinmelih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 23:31   #1140
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Merhaba. Kompost konusunda aklıma takılan birkaç birşey sormak istiyorum da;

Bir hafta önce 50 lt lik bir çöp kovası aldım.Kovanın tabanına ve yanlarına yarısına gelecek şekilde 6-7 cm aralıklarla delik açtım matkapla ve kovayı yarıya kadar toprağa gömdüm.

3-4 günde bir mutfak artıklarını(sebze,meyve vs.yi) turunçgiller,yağlı yiyecekler,süt ürünleri hariç bu kovaya atarak üzerlerini de bir miktar talaşla örterek(ara da sırada da toprak serperek) kompost elde etmeyi düşünüyorum.

Bu yöntemi deneyen var mı aranızda? Zaman olarak uygun mu bir de?

Sudenur ve ciroz beğendi.
eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024