agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2751Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2010, 14:14   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Arkadaşlar ben bu sene ilk defa sümbül diktim.10 tane çok küçük soğanlardı.Patlayıp yaprak uçları 2-3 cm olana kadar karanlık ve serin bir yerde (kilerde) beklettim.Yaprak uçları görününce eve pencere önune aldım.Yaprakları epey uzadı 1.yaprakları çok zayıf ,ince burada gördüklerim bayağı kalın güçlü görünüyor,2.iki hafta kadar önce çiçekler açmaya başlamıştı küçük küçük,yalnız dün baktım kapanmıştı çiçekler erken mi aldım acaba içeri yapabailecek bişey var mı teşekkürler...

delimai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 16:58   #452
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Oleyyy...Oleyyyy.Yaşasınnn..Ekmiş olduğum sümbüllerden 3 tanesi patladı yeşil yeşil çok güzel umarım sağlıklı çiçeklerini de görürüm

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 17:29   #453
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Benimkiler çok uzun süre önce çıktılar yaprakları kocaman oldular geçen sene bahçenin bi ucundaki ağaç taa onların dibine kadar gelip onları sıktığı için güzel çiçek açmamışlardı bu sene yerlerini değiştirdim inşallah güzel çiçekler açarlar
Bir de çiçek açmışken değil de soğan halinde alsanız hem daha ekonomik hem de çiçekler yıldan yıla küçülmüyor...

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 13:08   #454
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Altı tane sümbül ekmiştim diğerleri normal yaprak verdi önce 2 tanesi hiç yaprak çıkarmadan açtı bu normalmi.

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 19:24   #455
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysemelike Mesajı Göster
Sayın darla ve sümbül meraklısı diğer arkadaşlar,
Soğanlı bitkiler, tabi özellikle burada konusu geçen sümbüller, soğanlarından yavrulayarak çoğalırlar bu çoğalma sırasında yeni yavruların çiçek vermesi bir iki yılı alır, ilk yıllar yapraklanırlar ve sonraki yıl soğan deposunu doldurur, büyür ve genelde ya o yıl **** gelecek yıl çiçeğini verir.
Bir de genelde marketlerden aldığınız açmış haldeki sümbüller kültüre hibritlenmiş çiçeklerdir. Bu nedenle ileriki yıllarda yaban olan özlerine dönmeleri sıkça görülür. Yabani sümbüllerse sitede fotoğraflarını gördükleriniz kadar sık ve gür çiçekli değillerdir ama onlardan çok daha keskin ve güzel kokarlar.
Çiçeklerin dik, eğik vs olmalarıda yine çiçeğin cinsine, sulanma miktarına, aldığı aydınlığa, bulunduğu sıcaklığa göre değişebilir.
Çiçek yetiştirmek çocuk yetiştirmek gibidir, en doğruyu siz bilirsiniz kendi çocuğunuz için ama genetiğinden ilginize kadar her çocuk çocuk olduğu halde farklıdır. Hiçbirini birbiri ile karşılaştırmamak gerekir. En güzeli de sizinkidir!!!!

Selamlarımla.
Melike
Merhaba, sanırım bana hediye gelen 2si mor biri pembe sümbüllerden pembesi özüne döndü. Yani hibritlenmiş sanırım. Geldiklerinde açmışlardı, soldular, soğanları karanlık serin bir yere sakladım. Eylül başı anımsayıp baktım ve dirilmişlerdi. Hemen ektim. Azıcık toprağı olan kutu gibi şeylerde duruyorlardı. Pembe olan hemen açtı ama daha kısa boyda bir saptaydı ve 1 haftada çiçekleri soldu. Çiçekleri geçen yıla göre daha küçüktü ama daha keskin kokuyorlardı. Mor olanlar halen açmaya çalışıyor. soğanlar hafif dışarıda ve kenarından suluyorum. Sanırım onlar daha nazlı. Hepsini ılık güneşli bir yerde tutuyorum şu anda.

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 21:46   #456
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Geçen seneki sümbül soğanlarımı özene bezene çıkarıp, perlit içerisinde karanlıkta sakladım. Birkaç ay önce perlitte kendilerini ararken çürümüş soğanlardan başka birşey geçmedi elime.
Kasımpatı saksısına gömdüklerimi çıkaramamıştım; nasıl olsa perlitteki soğanlarım var diye onları gözden çıkardım. Yaz boyu sulandılar ve buna rağmen gayet güçlü yaprak ve tomurcuk verdiler şimdi.
Bir de içinde solucan gördüğüm için yarım paket kükürtü şuursuzca boca edip, çatıya çıkan merdiven önüne koyup, yaz boyu 100 derece sıcakta ölmelerini umduğum saksıyı artık boşaltayım derken içinden bir sürü sümbül soğanı çıktı. Hem de güçlü kökler oluşturmuş olarak.
Yani neymiş? Tüm ilmi bilgiler doğrultusunda gösterdiğim çabalar nafile imiş. Çiçek taifesi kafalarına göre takılmayı adet edinmiş birer şahsiyet abidesi imiş.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 22:19   #457
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Bu konuda size katılıyorum.Geçen sene ben de özene bezene bir saksıya sümbül ektim.Malesef sonuç kötü.Ama bahçeye hiç özenmeden ektiğim sümbüller ise mütkiş çiçek verdiler.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 22:31   #458
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sayın hocam,
Zygocactus da aynı şeyi yaptı. Özel olarak saksıya diktiklerim bir türlü onmadı. Kırpıp kırpıp yeniden diktim. Artan parçaları da balkondaki Japon Gülü saksısına sokuşturdum resmen. Yazın güneşin bağrında kışın rüzgar altında olmalarına rağmen köklenmiş ve yeni loblar vermiş.
Bu kadar vefasız mıdır çiçeklerin hepsi?

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 22:34   #459
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Bence onlar vefasız değil de dillerini bilmiyoruz. Kimbilir neler diyorlar ama biz gübre üstüne gübre su derken öldürüyoruz.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 10:33   #460
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Benim kayınvalidemin getirdiği sümbüller çiçeklerini göstermeye başladılar

Name:  10012010.jpg
Views: 1371
Size:  46.1 KB

Füreya beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 07:31   #461
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MİRBE Mesajı Göster
Oleyyy...Oleyyyy.Yaşasınnn..Ekmiş olduğum sümbüllerden 3 tanesi patladı yeşil yeşil çok güzel umarım sağlıklı çiçeklerini de görürüm
Gözünüz aydın MİRBE...
İnşallah güzel çiçekleri ile kokuları ile sizi daha da mutlu ederler

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 22:25   #462
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Sevgili günebakan sümbüller evdemi duruyor.Geçen sene benimkiler de evde çiçek sapı uzamadan açmıştı. Sanırım seninkilerde öyle açmış. Yeterince soğuk görmeyince öyle oluyor sanırım.

Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2010, 08:33   #463
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
dogru soguklanmayan sümbüllerin çiçek sapı kısa oluyor.. benimde onceki sayfada suda büyütmeğe calıştıgım sümbül içinde açmaya çalışıyor bu nedenle çürümeğe başladı çiçekler

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 14:38   #464
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lalezar78 Mesajı Göster
Sevgili günebakan sümbüller evdemi duruyor.Geçen sene benimkiler de evde çiçek sapı uzamadan açmıştı. Sanırım seninkilerde öyle açmış. Yeterince soğuk görmeyince öyle oluyor sanırım.
Merhaba, okulda ofis dolabımın içi yaz-kış kutup gibidir, orada durdular yazın, şimdi pembe sümbül sapım uzun büyüdü, ne var ki mor sümbülümün sapı kısacıkken açmaya başladı. Ne yapmalıyım? Yukarı doğru uzayıp açması gerekmiyor muydu?

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 15:06   #465
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Bu da benim sümbülüm

Eklenen Resimler

gamze b. ve Füreya beğendi.
muratkoç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 15:30   #466
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eovyn Mesajı Göster
Gözünüz aydın MİRBE...
İnşallah güzel çiçekleri ile kokuları ile sizi daha da mutlu ederler
İnşallah burada resimleri gördükce sanalda olsa sanki kokluyorum

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 20:37   #467
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Lalezar78 kapalı balkon da duruyorlar o yüzden yaprakları uzun daha tam olarak çiçeklenmedi ama kokusu muhteşem.
Ama dediğiniz gibi geçen sene bende evde tutmuştum yaprakları uzamadan çiçek verdi ve çokta büyük değildi

Name:  14012010.jpg
Views: 1430
Size:  66.7 KB

Füreya beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 13:48   #468
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sevgili dostlar, benim sümbüller kendilerini göstermeye başladılar, fotoğraflarını sizlerle paylaşıyorum.

Name:  sümbül (500 x 375).jpg
Views: 3600
Size:  46.9 KB

Name:  sümbül1 (500 x 375).jpg
Views: 1607
Size:  60.8 KB

Füreya beğendi.
kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 13:57   #469
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Çok şekerler kalambaklı pembiş pembiş )

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 14:35   #470
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Sn. kalambaklı
Sümbülleriniz dış ortamda mı büyüyor? Benim bahçeye ektiklerimden sadece bir tanesi çiçek verdi. Keşke ben de saksıya ekseydim. Güzel günlerde büyüsün sümbülleriniz. Saygılar.

arıkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 14:39   #471
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Sayın Arıkuşu !!
Nerlerdesiniz? Mordoğan civarındaysanız doğada yüzlerce sumbülü bulmanız bu mevsimde mümkün. Ayrıca Nergislerde oyle . Ordaysanız çok şanslısınız derim.

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 14:47   #472
Ağaç Dostu

sayın arıkuşu, sürekli dışarıda duruyor, sadece fazla yağmurda sundurmanın altına alıyorum.
Ayrıca kullandığım toprak karışımında fazlaca drenajı yüksek malzeme bulunmakta.
Saygılar,

Eski 15-01-2010, 15:57   #473
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Maşallah çok güzeller. İzmirin havası fazla soğuk olmadığından mı acaba. Benimkiler mutfakta olduğu halde soğuktan yavaş ilerliyorlar.Ancak bahara açarlar

_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 18:50   #474
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _kardelen_ Mesajı Göster
Maşallah çok güzeller. İzmirin havası fazla soğuk olmadığından mı acaba. Benimkiler mutfakta olduğu halde soğuktan yavaş ilerliyorlar.Ancak bahara açarlar
Sayın kardelen, soğanlı bitkiler doğada daha rahat gelişiyorlar ve bence sümbüllerinizi rüzgar görmeyen aydınlık bir yere çıkarırsanız daha sağlıklı çiçekleneceklerdir. Açtıkları zaman içeriye alabilirsiniz.
İyi akşamlar,

Eski 16-01-2010, 05:55   #475
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Sayın kardelen, soğanlı bitkiler doğada daha rahat gelişiyorlar ve bence sümbüllerinizi rüzgar görmeyen aydınlık bir yere çıkarırsanız daha sağlıklı çiçekleneceklerdir. Açtıkları zaman içeriye alabilirsiniz.
İyi akşamlar,
Merhaba, Sayın Kalambaklı.
Tüm soğanlı ve yumrulu süs bitkileri konusunda olduğu gibi, sümbül konusunda da yetersizim.
Bir dostumuz yeniyıl armağanı olarak, resimdeki bu enfes sümbülleri getirdi. Sanırım, soğanlar yarıya kadar perlit içindeler! Şu anda çiçekler soldu.
Bu soğanları,gelecek yıl bahçemde kullanabilmem için ne yapmalıyım?
Saygılarımla.
Name:  SDC11397.jpg
Views: 3986
Size:  55.3 KB

gamze b. ve Füreya beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 08:32   #476
Ağaç Dostu

Sayın orijin, Şu an üzerinde yapraklar olduğu için, soğan kısmını tamamem tatlı kuma gömün ve daha sonra yaprakları kuruduğu zaman tamamen talı kuma gömün ve fazla rutubetli olmayan bir yerde saklayın.
Sonbaharın ikinci ayında kendi boyu kadar drenajı iyi olan bir toprak karışımına dikebilirsiniz.
Saygı ve sevgiler,

Eski 16-01-2010, 08:55   #477
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Sayın orijin, Şu an üzerinde yapraklar olduğu için, soğan kısmını tamamem tatlı kuma gömün ve daha sonra yaprakları kuruduğu zaman tamamen talı kuma gömün ve fazla rutubetli olmayan bir yerde saklayın.
Sonbaharın ikinci ayında kendi boyu kadar drenajı iyi olan bir toprak karışımına dikebilirsiniz.
Saygı ve sevgiler,
Teşekkürler. Dediklerinizi uygulayacağım.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 14:50   #478
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi triple Mesajı Göster
Sayın Arıkuşu !!
Nerlerdesiniz? Mordoğan civarındaysanız doğada yüzlerce sumbülü bulmanız bu mevsimde mümkün. Ayrıca Nergislerde oyle . Ordaysanız çok şanslısınız derim.
Sn. Triple)
Mordoğan'dayım. Geldiğimin ertesi günü DSİ'nin barajına gittik. Dağlarda bol bol nergis, çiğdem vardı. Mis gibi kokuyordu heryer. Sümbüller çıkmamıştı daha, ya da ben göremedim. Bana soğanları burada yaz-kış oturan komşularım vermişti. Yerel soğanlar hepsi. Ben de bahçeye diktim. Ancak henüz bir tanesinin çiçeğini görebildim. Yaprakları çok sağlıklı. Yağan yağmurlar ve Jakaranda'nın gölgesi etkiledi sanırım onları. Sabırla bekliyorum. İstanbul'a dönmeden umarım hepsinin açtığını görebilirim. Bahçedeki nergisler de henüz çiçeklenmediler. Mutlu sağlıklı günler dileğiyle..

Eski 16-01-2010, 14:59   #479
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Alıntı:
sayın arıkuşu, sürekli dışarıda duruyor, sadece fazla yağmurda sundurmanın altına alıyorum.
Ayrıca kullandığım toprak karışımında fazlaca drenajı yüksek malzeme bulunmakta.
Saygılar,
Sn. kalambaklı
Seneye ben de soğanlarımı saksıya dikeceğim. Acemilik işte) Doğadaki haliyle büyüsünler istemiştim, ama olmayacak böyle. Bu sene çok yağmur yağdı, toprakları hiç kurumadı. Saygılarımla.

Eski 17-01-2010, 14:54   #480
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orijin Mesajı Göster
Merhaba, Bir dostumuz yeniyıl armağanı olarak, resimdeki bu enfes sümbülleri getirdi. Sanırım, soğanlar yarıya kadar perlit içindeler! Şu anda çiçekler soldu.
Bu soğanları,gelecek yıl bahçemde kullanabilmem için ne yapmalıyım?
Saygılarımla.
Eklenti 122023
Çiçekleri soldu ama yaprakları uzun bir süre yeşil kalacak ve soğan ile oluşacak yeni çiçeği besleyecek. Bu nedenle mümkünse su durmayan bir toprağa (saksı veya bahçe) köklerine zarar vermeden aktarın, Mayıs- Hazirana kadar yapraklar beslesin ve siz de azar azar sulayın , yaprakları sararınca sulamayı kesin .Kurusun . Eylül - Ekim gibi yerine dikin veya yerinde bırakın sürgün vermeye başlayınca sulamaya başlayın. Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024