agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2852Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-09-2009, 11:52   #481
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn. nevsune., Hocalık ne demek? ben(biz) sadece deneyimlerle elde ettiğimiz bilgileri herkesle paylaşıp tartışıyoruz. Hepsi bu.
Alıntı:
Doğru söze ne denir. Aynen katılıyorum sayın gursan,
Sevgili Lilium, Sevgili kgursan (ve dahi kendilerinden birçok şey öğrendiğim tüm agaclar.net arkadaşlarım) "Fazla tevazu gösterme, gerçek sanırlar" diye bir deyiş vardır, çok severim. Sizi bilenler bilir ama bilmeyenler için bu sözü yinelemek gerekti benim için. Sizlere çok şey borçluyum, bu yaşımda bana hala birşeyler öğretiyorsunuz. Sizler ne derseniz deyin, benim gözümde hocalarımsınız.

Çok haklıymışsınız, küçük soğan felaket durumdaymış. O gece biraz da topraktan çıkarma paniği ile iyice farkedememişim. Buruşmuş, kökleri çürümüş ve üstü kara kara birşeylerle kaplanmış ve yumuşamış. Çiçek açamamasının nedeni buymuş.

Büyük çok fena durumda değil gibi. Bazı pullarda berelenmeler var gibi ama genelde diri. Demek ki o da çiçeğini açtıktan sonra birşeyler olmuş. Drenaja bundan böyle daha dikkat edeceğim. Saksı altlığı ile saksı arasına taşlar koyup arada boşluk bırakmak en iyisi galiba.
Name:  S6305381.JPG
Views: 2458
Size:  50.9 KB

Güzelce topraklarından arındırıp, bionemli suda yıkadım. Arkasından (evde iyi torfum olmadığından ve evim de şehir dışı olduğundan) kendi paketindeki talaşların arasına yerleştirip paketiyle balkona kuytu bir yere bıraktım. Aslında küçük soğanı saklamakta kararsızım, atmak gerekirse atarım diğerine zarar verecekse.
Name:  S6305383.JPG
Views: 2040
Size:  51.1 KB

İllaki toprak içinde olması gerekiyorsa yarın Bauhaustan iyi bir torf alıp dediğiniz yöntemi uygularım.

İkinize de tekrar teşekkür ederim. Umarım gelecek yıla toparlanmış soğanlarla girerim

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 18:43   #482
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Eklenti 104048

Güzelce topraklarından arındırıp, bionemli suda yıkadım. Arkasından (evde iyi torfum olmadığından ve evim de şehir dışı olduğundan) kendi paketindeki talaşların arasına yerleştirip paketiyle balkona kuytu bir yere bıraktım. Aslında küçük soğanı saklamakta kararsızım, atmak gerekirse atarım diğerine zarar verecekse.
Eklenti 104049

İllaki toprak içinde olması gerekiyorsa yarın Bauhaustan iyi bir torf alıp dediğiniz yöntemi uygularım.

İkinize de tekrar teşekkür ederim. Umarım gelecek yıla toparlanmış soğanlarla girerim
illaki toprak veya torf içinde kalmasının nedeni soğanın su kaybetmeden kalması, pörsümemesi içindir. Çünkü uzun süre (Marta kadar yaklaşık 5-6 ay) soğan ölmeden bekleyecek bu bekleme esnasında suyunu kaçırmasın.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 19:29   #483
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Yaa Geçenlerde yağan yağmur benim soğanları tetiklemiş. Soğanlar yeşermeye başladı. daha önce candidum bakmadım ilk deneyim olacak. Yeşillenmeleri erken mi acaba ileride bir sorun olur mu?

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 19:40   #484
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı Mesajı Göster
Yaa Geçenlerde yağan yağmur benim soğanları tetiklemiş. Soğanlar yeşermeye başladı. daha önce candidum bakmadım ilk deneyim olacak. Yeşillenmeleri erken mi acaba ileride bir sorun olur mu?
Sevgili orkun, geçenlerde yağan yağmurlar soğanları tetiklemelerinde tabi ki etkisi var, asıl tetikliyen havaların serinlemesi.
Yeşillenmeleri normaldir, bakın benimkiler gölgelik yere ektiklerim böyle oldu.

Name:  21.09. 2009.jpg
Views: 8584
Size:  71.0 KB

Dumlupınar beğendi.

Düzenleyen Lilium : 22-10-2009 saat 02:49
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 20:14   #485
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Teşekkür ederim abi. Haklısın artık akşamlar epeyce serinledi burada da. Senin çiçeklerinde maşallahı var valla. Kolaylıklar diliyorum.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 05:58   #486
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Ne kadar büyümüşler. Benim ektiğim soğanlar uç verdi ama ancak üç dört santimetre kadar uzadılar. Erkenmi büyümeye başladılar diyordum.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 00:18   #487
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Ne kadar büyümüşler. Benim ektiğim soğanlar uç verdi ama ancak üç dört santimetre kadar uzadılar. Erkenmi büyümeye başladılar diyordum.
Burayı bayağı ihmal etmişim.
Sevgili sevim.k, Erken değil şu günler ilk dönemlerinin gelişme dönemleridir,bu dönemde alacağı besinler soğan ve çiçek gelişiminde etkili olacaktır, suyunu ve besinini iyi ayarlayabilirsen onlarda sizi yazın mahcup etmiyeceklerdir, olanca güzelliklerini size sunacaklardır.

Eski 02-02-2010, 13:29   #488
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Nail bey,

Daha önce size yazdığım gibi Bauhaus dan aldığım Lilium lar aldığımın 3 gün sonrasında açmaya ve evimizi kokusu ile doldurmaya başladı. Ancak bu günlerde alt yapraklarını dökmeye, çiçekleri ise renk değişimine, solmaya ve kahverengileşmeye başladı. Bu konuda sizden ve kgursan dan bazı sorularımı cevaplandırmanızı rica edeceğim.
Hangi tür olduğunu bilmiyorum, muhtemelen serada yetişen bir çiçektir, olan değişimlerin bir çok nedeni olabilir, sera ortamını sağlayamamış olabilirsiniz, suyunu fazla kaçırmış olabilirsiniz, dondurmuş olabilirsiniz,
1- Yaklaşık 10 günlük açılma süreci kısa değilmi? Bir yanlışlıkmı yaptım?
Evet kısa bir süre, ortam değişikliği olabilir.
2- Ocak ayının sonunda açma ve Şubat ayı başında solma erken değilmi?
3- Bu aşamadan sonra nasıl davranmalıyım? Yazdıklarınızı dikkatlice okudum ama yukarıdaki soruların zamanlamaları konusunda yazılanların dışında hareket etmem gerekir gibi bir durum ortaya çıktı ve şaşırdım.
4- Bahçeme aktarmak istiyorum. Böyle erken uyanan bir çiçek için dış ortam zararlı olabilirmi?
Şu durumda aktararma yanlış olur, hangi tür olduğunu öğrenin ona göre hareketedin.
5- Ve en son olarak bahçemde bir sevimli köstebek misafirim var. Ona zarar vermeden soğanlılarımı nasıl koruyabilirim? Zarar vermeden uzaklaştırmak için bazı önlemleri uyguluyorum ama bakalım bu ilkbahar kim galip gelecek?
Amarylls soğanı koktuğu için Kötebeği kaçırdığı söyleniyor, denemekte fayda var.

Şimdiden teşekkürler.
Sayın kgursan da söyleyecekleri vardır.

Eski 02-02-2010, 16:34   #489
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Bu konuda sizden ve kgursan dan bazı sorularımı cevaplandırmanızı rica edeceğim.

1- Yaklaşık 10 günlük açılma süreci kısa değilmi? Bir yanlışlıkmı yaptım? Hava karanlık, az ışık ve kısa günler nedeniyle yapraklar sararmış olabilir, veya çok sulandıysa kökler çürümüş ise yapraklar sararır
2- Ocak ayının sonunda açma ve Şubat ayı başında solma erken değilmi?
3- Bu aşamadan sonra nasıl davranmalıyım? Yazdıklarınızı dikkatlice okudum ama yukarıdaki soruların zamanlamaları konusunda yazılanların dışında hareket etmem gerekir gibi bir durum ortaya çıktı ve şaşırdım. Bundan sonra yapmanız gereken çiçekleri geçince, toprağını dağıtmadan bahçede iyi hazırlanmış (Kabartılmış, gübrelenmiş toprak ) , su durmayan bol güneş alan bir yere saksının toprağını dağıtmadan dikebilirsiniz. Belki Ağustos gibi tekrar çiçek verir veya yeniden sürgün verip soğanı büyütebilir çiçeğini seneye görürsünüz.
4- Bahçeme aktarmak istiyorum. Böyle erken uyanan bir çiçek için dış ortam zararlı olabilirmi?
5- Ve en son olarak bahçemde bir sevimli köstebek misafirim var. Ona zarar vermeden soğanlılarımı nasıl koruyabilirim? Zarar vermeden uzaklaştırmak için bazı önlemleri uyguluyorum ama bakalım bu ilkbahar kim galip gelecek? Siz ona zarar veremezsiniz Frezya, gladiol soğanlarını seviyor ama Liliumu sever mi bilmiyorum. Bu durumda Lilium soğanlarını TEL SEPET içine dikip, tel sepeti bahçeye gömün.

Şimdiden teşekkürler.
Sanırım size yardımcı olabildik. Kolay gelsin.

Eski 02-02-2010, 23:58   #490
Ağaçsever

akrepkızı's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2009
Sevgili Lilium

Pulları sogan yapması için topraktamı bekletmek lazım ? Yoksa birgazete üzerinde serin bir yerdemi bekletelim ? Sapı da neyin üzerine yatırıcaz ? Pulun üzerinede bez örtüp bezin üzerindenmi yoksa bezi kaldırıpmı fısfıslıcaz? Teşekkür ederim.

Dumlupınar beğendi.
akrepkızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 12:25   #491
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Pulları sogan yapması için topraktamı bekletmek lazım ?

Ana soğandan ayıracağınız Pulları, kum gübre toprak harcınıza pullar dikine gelicek şekilde ekip üzerini 2 cm yine aynı harcla kapatınız, bitişinceye kadar ki dönemde çok az nemlendiriniz. Bitiştikten sonra suyunu biraz arttırabilirsiniz.

İkinci bir yöntem:

Ana soğandan ayıracağınız pulları, serin ve karanlık bir yer'e koyup, arada bir sipreyle nemlendiriniz, yirmi gün bir ay zarfında bu pullardan soğancık oluşumu başlıyacaktır, bu oluşan soğancıkları, bir ay sonra pullardan ayırmadan üstte anlattığım gibi harca ekiniz. (Dikkat ediniz soğancıklar en kücük bir darbede puldan kopabilir.)

Sapı da neyin üzerine yatırıcaz ?

Saplarıda yere yatırınız, serin bir yere, yeriniz karanlıksa üzerine bez de örtmeye gerek yok, ara sıra sipreyle nemlendiriniz. Onlarda soğancık uluşturduktan sonra nohut iriliğine geldiği dönemde yine harç toprağına saplarından ayırmadan sapları ile birlikte örtünüz.

Pulun üzerinede bez örtüp bezin üzerindenmi yoksa bezi kaldırıpmı fısfıslıcaz? Teşekkür ederim.

Yeriniz karanlıksa bezede gerek yok, değilse bez örtünüz, bezin üstünden altından hiç önemli değil bezi her zaman açıp hırpalamaktansa bezin üstünden de nemlendirseniz onlar o nemi alır.

Eski 03-02-2010, 18:07   #492
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akrepkızı Mesajı Göster
Sevgili Lilium

Pulları sogan yapması için topraktamı bekletmek lazım ? Yoksa birgazete üzerinde serin bir yerdemi bekletelim ? Sapı da neyin üzerine yatırıcaz ? Pulun üzerinede bez örtüp bezin üzerindenmi yoksa bezi kaldırıpmı fısfıslıcaz? Teşekkür ederim.
Lilium pullarını , zımba ile delinmiş bir naylon poşet içine koyun, bir tutam-parça toz fungusit ilacı (Captan, vs.) serpin ve torbayı çalkalayın. Torbanın içine nemli perlit, veya iri dere kumu karıştırın böylece pullar nemli kalır. Kumun içinde pullar 17-20 oC arasındaki bir sıcaklıkta 2 ay civarında dip kısımlarından yavru yapar. Bu yavruları anası olan pullarla birlikte normal bahçede (veya saksıda) toprağa dikip bitkiyi yetiştirin.

Detay soğanlı bitkiler üretim ve depolama başlığında var.

edipsaydam beğendi.
Eski 08-02-2010, 16:18   #493
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Exclamation

Sayın Lilium ! Buralarda buna halk dilinde bocek zambagı derler .^senede dibinden birçok yavru yaptı .Yazın yavruları ayırayımmı ? Ben sapları kesiyordum , şimdi sizin ve kgursa beyin anlattıgı gibi soganları çogaltmayı duşunuyorum . Torun oldumu ? :
Selamlar.

Eklenen Resimler

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 16:33   #494
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Beyaz lilium candidumsalar yazın çiçekleri bittikten sonra soğanları ayırabilirsin.

Lilium candidum değilseler saplarından üretimi yoktur.

Bu devrede yaprakları birbirilerine çok benzedikleri için ayırım yapamadım.

Eski 06-03-2010, 21:53   #495
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2010
Ben bir konu hakkında bir soru sormak istiyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim..
Zambak,casablanca ve lilium arasındaki fark nedir? Görünüş olarak bi fark yok gibi,tabi bunu dışardan çiçekler hakkında hiçbir bilgisi olmayan biri olarak söylüyorum.Büyük ihtimalle çok fark vardır.. Cevabınızı bekliyorum... Saygılar..

ULDUZ beğendi.
Ellie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2010, 19:03   #496
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ellie Mesajı Göster
Ben bir konu hakkında bir soru sormak istiyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim..
Zambak,casablanca ve lilium arasındaki fark nedir? Görünüş olarak bi fark yok gibi,tabi bunu dışardan çiçekler hakkında hiçbir bilgisi olmayan biri olarak söylüyorum.Büyük ihtimalle çok fark vardır.. Cevabınızı bekliyorum... Saygılar..
Sn. ellie., Pek çok kişinin yanlış bilgilerini sorduğunuz ve açıklama fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

1. Zambak :Gerçekte, Lilium denilen soğanlı çiçeğin türkçesi dir. Fakat türkçe de pek çok soğanlı çiçeğe de zambak dedikleri için karışık bir durum ortaya çıkar. Örneğin Kılıç zambağı (gladiol; Arpa zambağı (Frezya), Mis zambağı (Lilium candidum) vb. Bu nedenle türkçe " ZAMBAK" tam bir karşılık değildir.

2. Casablanca: Liliaceae (Liliase) familyası içinde Lilium cinsi ne ait pek çok tür ve melez vardır. Dünyadaki Lilium türleri ve melezleri 9 ana gurupta toplanmıştır. Bu gurpların başlıcaları; Asiatic melezler, Oriental melezler, Longiflorum melezleri, Martagon melezleri, Lilium candidum, L. speciousum vs.vs.. Her gurubun kendine özgü özellikleri vardır.

Bu guruplardan Oriental melezler (L. orientalis), içinde bazı çeşitler çok ün kazanmışlardaır. Bunlardan birisi de Casablanca çeşididir. Bu çeşit oriental melezi çeşitler arasında iri, beyaz, hafif kokulu çiçekleri ile dünyada ün yapmıştır. Casablanka denince akan sular durmuştur. Son yıllarda bazı sorunları nedeniyle ününü kaybetmiştir.

Sonuç olarak Oriental melezi liliumlar içinde bir Lilium çeşididir.

3. Lilium ise; Yukarıda bahsettiğimiz Familya içerisinde bir cins (Genus) tur. Bu genus içinde lilium türleri bulunur. Adlandırılırken genus(cins) adı büyük harfle başlar, sonra küçük harfle tür adı belirtilir örneğin: Lilium candidum (L.candidum) yani "Mis zambağı". L.martagon (Martagon zambakları), vb.

Eski 16-03-2010, 13:27   #497
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2009
sayın lilyum
lilyumların kokuluları hangileridir. hangi türler kokar böyle bi liste var mı
teşekkürler

serdarca06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 19:39   #498
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

En ağır ve hoş kokan lilyum türü beyaz renkli lilium candidumlardır.
Benim bildiğim kokulular
Beyaz, pembe, fuşya, yavruağzı, açık sarı renkleridir.

Eski 24-03-2010, 12:18   #499
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2009
sayın lilyum açıklamalrınızı vakit buldukça okuyorum. saptan üretim sadece mis zambagındamı oluyor.?
teşekkürler

serdarca06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 13:01   #500
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Evet, diğerlerini denemedim ancak olacağını sanmıyorum, diğerlerinde daha farklı çoğalma şekilleri var.

Eski 24-03-2010, 14:06   #501
Ağaç Dostu

fmerry's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
bende cumartesi günü Lilium soğanı ektim henüz görünürde birşey yok bakalım ne zaman filiz verecek şu büyüleyici kokusunu koklayabilecekmiyiz

fmerry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 15:42   #502
Ağaç Dostu

fmerry's Avatar

Lilium soğanını ektiğimizde kaç günde filiz vermesi beklenir bir süresi varmıdır.?Çok merak ediyorum kendimi toparağı açık bakmamak için zor tutuyorum

Eski 25-03-2010, 16:42   #503
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Belirli bir süresi hava şartları ile ilgilidir, yaz soğanları havaların ısınması ile kendilerini göstereceklerdir, kış soğanları ise havaların serinlemesi ile kendilerini gösterirler

Eski 25-03-2010, 23:01   #504
Ağaçsever

stoje's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2006
Nail Bey öncelikle size çok teşekkürler sayenizde çok şey öğrendim zambaklar hakkında bende bundan bir ay önce ekmiştim şimdi 10 cm boyundalar en kısa zamanda sizlere resimleyeceğim

stoje Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 00:12   #505
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Ben teşekkür ederim, öğretmekten ziyade bilgi paylaşımı diyelim, zambaklarınız beyaz liliumsalar ki öyle gözüküyor, ekimine epey geç kalmışsınız, daha erken ekmiş olsaydınız daha da gelişmiş olurlardı, çiçek sapını çıkardılarmı? yapraklılar mı?
Resimlerseniz daha detaylı bir şeyler söyliyebiliriz.

Eski 26-03-2010, 08:17   #506
Ağaç Dostu

fmerry's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Belirli bir süresi hava şartları ile ilgilidir, yaz soğanları havaların ısınması ile kendilerini göstereceklerdir, kış soğanları ise havaların serinlemesi ile kendilerini gösterirler
çok teşekkürler
ben soğanı koçtaştan almıştım geçen hafta yarın ekeli tam 1 hafta olacak
inşallah benimkide büyür sizlerle paylaşırım

Eski 08-04-2010, 11:14   #507
Ağaçsever

Bahar Erdem's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2009
Zambak(lilium)

Bunlarda benim bu seneki liliumlarımdan. Name:  DSCF0982.jpg
Views: 1862
Size:  35.3 KB Name:  DSCF0986.jpg
Views: 1831
Size:  51.4 KB Name:  DSCF0988.jpg
Views: 1845
Size:  41.3 KB Name:  DSCF0989.jpg
Views: 1851
Size:  35.9 KB Name:  DSCF0990.jpg
Views: 1853
Size:  49.2 KB
Geçen sene 2 soğan olarak Bursa koçtaş'tan almıştım. Buradaki bilgileri kullanarak bakımlarını yaptım. Sonbahar gibiydi sanıyorum saksılarını değiştirip daha büyük saksılara ve yoğurt kovalarına aktardım ve hiç sulamadım. Birde serin bi ortamda tuttum baktımki kış sonu gibi kendi kendilerine patlamaya başlamışlar yavaş yavaş ihtiyaçlarına göre sulamaya başladım. Şimdi havaların güzel olmasına göre arada balkona çıkarıyorum. Durumları böle işte. Geçen sene çok güzel ve turuncu olarak açtırmayı başarmıştım umarımm bu senede başarırım.

abk beğendi.

Düzenleyen Bahar Erdem : 08-04-2010 saat 11:15 Neden: Paragraf başı yaparak sayfanın düzgün gözükmesi için
Bahar Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 11:18   #508
Ağaçsever

Bahar Erdem's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2009
Bu arada buradan yazmam doru olurmu bilmiyorum ama;

Sevgili Lilium sizdeki beyaz renginede uygun olduğu aylarda talibim. Aklınızda olursa sevinirim.

Bahar Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 13:07   #509
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Keyifleri çok güzeller çiçek sapınıda çıkarmışlar yakın zamanda açarlar, bu iş öğrenmişsiniz sayın bahar erdem. Aynı şekilde bakmaya devam edin.

O kadar çok istiyen varki aklımda tutmakta güçlük çekiyorum, haziran ayında hatırlatırsanız gönderirim. Bir de mis gibi kokan türünüz olsun.

Sitem: http://site.mynet.com/beyazzambaklil...didum/sitelet/

Eski 08-04-2010, 16:05   #510
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Bunlar Sayın Hocam100' den aldığım lilyumların bir kısmı. Çok güzel büyüyorlar.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024