agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2008, 17:00   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Sevgili Taita bizim balkonada yaklaşık 1 yıldır beyaz güvercin uğrar oldu . Oldukça bakımlı ve güzel ( özel olarak bakılanlardan ). Neden başka balkonlar değilde bizim balkon bir türlü çözemedim . Ara sıra uğrayıp bütün çiçek ve yaprakları kopartıp gidiyor ,heryeride pisletiyordu . Bir hafta sonu 50 km . uzaklıktaki bir yere bıraktık . 3 saat sonra yine balkondaydı ve yan gözle bize bakıyordu . İnanamadım . Ogünkü manalı bakışlarından sonra bir dahada uğramadı .

sinbas, yağmur ve yalper beğendi.
Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 13:33   #92
Ağaçsever

laledevri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Merhaba Çiçekseverler
Bende de kalanchoe'ye benzer bir çiçek var 2 yıl önce arkadaşım çalıştığı köyden minik bir dal getirmişti şimdi büyüdü dallandı-budaklandı ama bir kez bile açtığını hatta tomurcuklandığını görmedim.
sizin yüklediğiniz resimlere baktım yaprakları benziyor.Arkadaşımda "bu çok güzel çiçek açıyor sen seversin diye getirdim" dedi ama hala üzerinde bir çiçek belirtisi görmedim.
en kısa zamanda hatta yarın resmini yükleyip kesin bilgileri sizden almak en doğrusu sanırım.
bu foruma girip bilgilerini paylaşanlara bol çiçekli sağlıklı yaşam diliyorum.

laledevri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 21:10   #93
Ağaç Dostu

Beyaz ve turuncu kalanchoelerim ;

Eklenen Resimler

yağmur ve deryaozel427 beğendi.
Eski 12-06-2008, 10:19   #94
Ağaçsever

laledevri's Avatar

merhabalar
dünde yazmıştım adını bilmediğim ama Kalanchoe ye benzer bir çiçeğim var diye
resmini yüklüyorum
bu bir kalanchoe midir? **** başka bir çiçekse adı nedir.

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2008, 11:25   #95
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Çiçeğiniz kalanchoe.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 12:06   #96
Ağaçsever

laledevri's Avatar

çok teşekkür ederim sayın iklimsiz
Peki bu çiçek 2 yıldır neden açmıyor?
yazın balkonda öğleye kadar güneş alıyor kışın çok soğuklarda içeriye cam kenarına alıyorum.suyunua hiç eksik etmiyorum.
Ben nerde hata yapıyorum.

Eski 12-06-2008, 12:08   #97
Ağaç Dostu

Sevgili laledevri ; Bu kesinlikle kalanchoe . 2 yıldır açmadığını yazmışsınız . Çiçeğiniz nasıl bir ortamda duruyor . Sıvı besin takviyesi veriyormusunuz . Saksı ve toprağını hiç değiştirdinizmi .Hiç budama yaptınızmı . Dalları bayağı odunlaşmış . Bitkinizi tazelemek için yeni çıkan filizlerinden çelik alıp dikebilirsiniz . Yeni filizler daha çabuk tomurcuklanıyor .

Eski 12-06-2008, 12:24   #98
Ağaçsever

laledevri's Avatar

doğru diyorsunuz şimdiye dar hiç budamadım. toprağını 2 kez değiştirdim büyüdükçe yeni saksıya aldım. ama bir kere bile tomurcuklanmadı ki
öylece ben ona baktım o bana baktı
Tavsiyenize uyup budama yapacağım ve yeni çelikler dikeceğim. Çiçekli bitkiler için besin takviyesi de yapacağım bu seferde açmazsa bilmiyorum artık ne yaparım.
ilginize teşekkürler.
bu arada sizinkileri gördükçe içim gidiyor
bol çiçekli günler Arzu Hanım.

Eski 12-06-2008, 12:26   #99
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Her çiçekte olduğu gibi kalanchoede çiçekçiden aldığımız gibi bir formda çiçek açmıyor.Düzenli tazelemeniz gerekiyor.**** saksı değişimi yapılması gerekiyor.Besin takviyesi de yapın.Sizinki sanki yakında açaçak gibi duruyor

Birde arkadaşlar bir not düşelim.Gübreleme işini çok düzenli yapmak gerekiyor.Fazla besin verildiğinde de bitki küsüyor.Uzun süre çiçek açmıyor.

Az ve öz olacak.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 12:45   #100
Ağaçsever

laledevri's Avatar

İnşallah Oğuzhan Bey
İnşallah açar da !!! üzerinde hiç tomurcuk belirtisi yok.
ben yinede budayıp yeni çelikler alıp şansımı onlarda deneyeceğim.
besin takviyesinden sonra da açmazsa Allah Kerim.

Eski 12-06-2008, 16:41   #101
Ağaç Dostu

Sevgili laledevri ; Sizin Kalanchoeniz daha güzel olur inşallah . Sıvı besini 15 günde 1 vermeniz yeterli olur .

Eski 13-06-2008, 10:40   #102
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Sn. ErtanGM, çiçekleriniz bir harika, çok güzel bakıyorsunuz. Seranız mı var acaba?

fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 22:30   #103
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Fevziye hanım . Ah.. keşke seram **** bahçem olsa . 2 balkonum var . Güney ve kuzey cepheli . Biri katlanır camlı( sera olarak sayılırmı bilmem.. diğeri panjurla kapalı . Çiçeklerin isteklerine göre yerleştiriyorum balkonlara . Evin içersindede var tabi . Rüzgardan soğuktan ve aşırı sıcaktan korumaya çalışıyorum .

Eski 16-06-2008, 09:55   #104
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2008
Sevgili ErtanGM,

Sizin kalanchoelerinize bayıldım, çok güzeller.

Bende 15 gün önce Koçtaş'tan güzelce açmış bie kalanchoe aldım, ama şimdi çiçekleri kurumaya başladı.

Ev içerisinde güneş alan bi yere koymuştum, sulamasını da aksatmadım,

Benim balkonum kuzey cephe, aydınlık ancak direk güneş ışığı almıyor yinede balkona geçirsem acaba diğer çiçekleri kurtarabilir miyim?

Kalanchoe'lere 15 günde bir sıvı besin verin demişsiniz, Koçtaş'ta "Bitki Besini" diye satılan sıvıları kastediyorsunuz demi?

Ben evde çiçeklerle ilgilenmeye yeni başladığım için ayrıntılarıyla soruyorum kusuruma bakmayın.

Şimdiden teşekkürler...

Düzenleyen chaenomeles : 16-06-2008 saat 09:57 Neden: Harf Hatası
chaenomeles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 13:52   #105
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sevgili chaenomeles . Kalanchoenizi alırken tomurcuk olanından değil çok açmış olanından seçmişsiniz . Çiçeklerinin ömrü geçmiş kuruması normal .Solmuş çiçeklerini koparın yeniden tomurcuklanmaya başlayacaktır . Siz yinede çiçeğinizi balkona koyun . Ev ortamında fazla gelişemiyorlar . Koçtaşta sıvı besinler var ( Genel kullanım için olanı ) Her çeşit çiçeğinize kullanabilirsiniz . Çiçeğinizi güle güle büyütün .

Eski 16-06-2008, 14:17   #106
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2008
Sevgili ErtanGM,
İlgilendiğin için teşekkür ederim, tavsiyelerine uyucam, inşallah bende çiçeklerimi sağlıklı yaşatmayı başarabilirim. Sizin çiçeklerinizi görünce insanın özenmemesi mümkün değil. Forumda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, çok faydalı bir ortam oluşturulmuş.

chaenomeles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 13:03   #107
Ağaçsever

laledevri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fevziye Mesajı Göster
Sn. ErtanGM, çiçekleriniz bir harika, çok güzel bakıyorsunuz. Seranız mı var acaba?
Sevgili Arzu Hanım;
Girdiğim tüm konularda sizin o muhteşem çiçeklerinizi görünce bende aynı kanıya kapılmıştım. Arzu Hanım'ın ya koskoca bir serası var ya da geniş bir bahçeye veya terasa sahip.
Ama bu soruyu soramamıştım.
Şimdi daha iyi anladımki bu güzellikler ilgi,sevgi,şevkat ve emekle oluyor.
Emeğinizin ve sevginizin karşılığı daha da bol çiçekli olur inşallah.

Eski 28-06-2008, 17:10   #108
Yeni Üye

daffodil_dr's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2008
Ya sınavıma çalışır iken 15 gün kadar didik didik incelemekten uzak kalmıştım çiçeklerimi, nihayet yine onlara döndüğümde kalanchoelarımın dallarında kök gibi şeyler gördüm, neden ve nasıl? Hastalık değildir bunlar değil mi?

Eklenen Resimler

daffodil_dr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 18:06   #109
Yeni Üye

daffodil_dr's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Birde arkadaşlar bir not düşelim.Gübreleme işini çok düzenli yapmak gerekiyor.Fazla besin verildiğinde de bitki küsüyor.Uzun süre çiçek açmıyor.
Az ve öz olacak.
Hah yeri gelmişken bir de şu besinler hakkında bir şey sormak istiyorum, bu soruyu sormak için forumda uygun bir başlık aradım ama döndüm döndüm buraya geldim

1 gr/1 lt kompoze gübre ile 1 kapak/ 1lt sıvı besin_su aynı hesaba geliyor mu?

Ben şehrimdeki bildiğim tüm çiçekçileri dolaştım ama nafile kompoze gübre bulamadım, sonra tarım_ziraat marketleri,gübrecileri gezip tozdum onlar da tonla satıyorlarmış, alamadım...
Ben de "x" çiçeği haftada 1gr/lt kompoze gübre istiyorsa, haftada 1 kapak sıvı besin/lt suyla suladım, 2 haftada bir istiyorsa 2 haftada bir verdim, ama geçen gün şefleranın haftada 2gr/lt kompoze gübre istediğini okudum ki 1lt suya 2 kapak sıvı besin koyup zavallıya vermeye cesaretim yok
İnternetten böyle şeyleri (kompoze gübre,yaprak çürüntüsü,bahçe toprağı, vs vs...) uygun fiyata alabileceğim güvenli bir yer var mı?

daffodil_dr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 03:25   #110
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Kalanchoe kısa gün ışığına duyarlı bir bitki daha doğrusu, Allah bu bitkiye, gün ışığını aldığı süreyi hesaplayan biyolojik bir saat koymuş. Ne zaman ki gün ışığını 10 saatten daha az aldığını tespit ederse, çiçek açtırma hormonlarını harekete geçiriyor. Şimdi eğer siz Kalanchoelerinize bol bol ışık veriyorsanız çiçek açtırmak için çok uğraşırsınız. Seralar bu teknikleri çok iyi bildiğinden bitkiye diledikleri mevsimde çiçek açtırabiliyorlar. Ama biz kışı beklemek zorunda kalıyoruz. Kışın ev ışığı da çiçeği etkilediği içiin hem zor hemde cılız çiçekler elde ediyoruz.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 17:42   #111
Ağaç Dostu

smiy's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Uzun bir süre önce aldığım kalanchoemdan kopan yaprakları gelişigüzel diğer bir çiçeğin yanına saplamıştım. O küçük yapraklardan bir tanesi dün bana bir sürpriz yapıp küçük filizler vermiş. Çok sevindim. Şimdi diğerlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Name:  B&G(1410).jpg
Views: 4111
Size:  45.7 KB

hatice p. beğendi.
smiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 17:11   #112
Ağaç Dostu

smiy's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Ufaklıklar hızla büyümeye devam ediyor.

Name:  B&G(1501).jpg
Views: 4123
Size:  34.2 KB

hatice p. beğendi.
smiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 18:11   #113
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Sevgili Coyote'nin yollamış olduğu kalanchoem.(Sevgili Coyote ben yanında olduğumdan anlayamıyorum.Sizce hiç büyümüşler mi)

Eklenen Resimler

Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 08:03   #114
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
ben de aldım sonunda nar çiçeği renginde ama katlı değil. bakımını merak edip bakarken sizin resimleri de görmüş oldum, çok güzeller. bu kadar kolay köklendiğini ve hemen tuttuğunu bilmiyordum. bana biraz nazlı göründüler. bir de ilk sayfada arkadaşların bazıları tomurcuk çiçeğe dönmedi falan deyince eyvah nazlı birşey buldum galiba dedim.
bu kadar sayfadan çıkardığım en önemli sonuç onu gün ışığı bol olan noktadan kaldırmam gerektiği belki benimkiler de Arzu hanımınkilere benzer

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 09:06   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2008
arkadaşlar kışın muhteşem çiçekleri olan kalanchoem yaz tatilinden döndüğümde bu haldeydi. sizce bunun nedeni ne olabilir. saksısını değiştirdim ve sıvı çiçek besini verdim. başka ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

burko1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 13:51   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
Çiçeğiniz dışarda ve bulunduğu yere güvercinler geliyorsa onlar yemiş olabilir.
Benimde yılbaşı ve diğer birkaç çiçeklerimi yediler neyse çabuk farkedip hemen içeriye aldım.

frezyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 15:18   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Çiçeğim dışarıda değil ama birşey onu fena hırpalıyor o kesin. Kökleri çürüyor gibi çiçeğin. elimi attığım dal elimde kalıyor

burko1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 21:28   #118
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın burko1, aynı sorun benim kalanchoede de mevcut. Tam çok güzel gelişti diyorum, bi bakıyorum kökünden yumuşamış ve kırılmış. Çok sulamaktan olabilir, sulamayı azalttım ama faydalı olur mu bilmiyorum. Elinizde kalan kopuk dalları aynı toprağa saplayın, kökleniyorlar.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 02:08   #119
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Sevgili Burko, saksıyı değiştirirken köklerine baksaydınız keşke, kararma, çürüme, yenme var mı anlardınız.
Kök hastalıklarına karşı kökü iyice tprağından yıkayıp aspirinli suda bekletebilirdiniz. Hastalıklı bitkilerinizin saksısını değiştirince sıvı besin yerine aspiririn ve B vitamini karışımı verin, direnç kazanmaları için. Ne miktarda olduklarını Mine Pakkaner'in sayfalarında bulabilirsiniz.

Gardenias beğendi.
çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 12:36   #120
Yeni Üye

eda06's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
selam arkadaşlar bende 1 hafta önce 1tane kalanchoede aldım geldiginde çok güzel çiçekleri vardı. şimdi yavaş yavaş,çiçekleri kuruyor kuruyan çiçekleri kesmelimiyim.bilgi varirseniz sevinirim.şimdiden saygılar..

zuzu17 beğendi.
eda06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024