agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-08-2010, 14:01   #1921
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Sakin deneme hemserim. Gecen sene, kurutmadan demledim. Maalesef bir halta benzemedi. Gerci, kurutulmusuda pek bir seye benzemiyordu ya.
En guzeli meyvasini tuketmek.
Aslinda, dogal ortaminda cok rahat yetisen bir bitki.
bitki çayları kurutulduktan sonra daha etkilidir acı olmazlar ayrıca bir bitki çayının tadının tatlı şekerli olmasını beklememeliyiz çünkü çogu zaten tat konusunda fazla iddalı değildir ben kurutuyorum bakalım önemli olan denemek)

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 14:05   #1922
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Dipten sürgün verip gövdeler çokladıysa tek gövdeye bırakmak daha iyi.
valla ibreliler.com da belirtilen şekilde budama yaptım 60 cm boydan fazla olanları 60 cm olacak şekilde budadım zaten çogunluğu tek gövdeydi. budama yapıldıktan sonra dallanma olur...ayrıca dallanma yapmış olanları tek gövde olcak şekilde 45 dereceden az açı ( ana gövdeye paralel yukarı dik olan dallar) yapan dalları da budama yaptım bakalım hayırlısı.....

Eski 18-08-2010, 14:18   #1923
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu Nisanda çeliklediklerimden 30 kadarını Haziranda bahçeye aldıktan sonra Temmuzda budadım, yeni sürgünleri temizleyip tek gövde bıraktım. Şimdilerde meyveye yatmaya başladılar. Gojilerde, ilk yıl 60-80 santim, ikinci yıl 150 santimden daha fazla yükselmesine izin vermiyorum. Üçüncü yıl ne gösterir şimdilik bilmiyorum, herhalde her durumda iki metrenin üzerine çıkartmam.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 19:38   #1924
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Ben bir ay önce budadın 40 cm den şimdi 70 cm oldu hemde dallandı. Budaduklarımıda dıkdım tuttular bugün onlarıda saksılara dıktım.

Eklenen Resimler

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 08:03   #1925
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Benim gojiler hâlâ çiçek açıyor ve döküyor, meyve tutulumu yok.
Şimdi budamak doğru olur mu acaba?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 14:05   #1926
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2010
Günde ne kadar goji berry tüketebilirim?

Merhaba,

Ben rahatsızlığım nedeniyle araştırma yaparken buldum bu siteyi.Goji berry hakkında bilgi edinmek istiyorum.Günde ne kadar goji berry tüketebilirim.Bu arada göz tansiyonum var.Onun için tavsiye ettiler bu meyveyi.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ilara23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 22:51   #1927
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  goji1.jpg
Views: 2144
Size:  63.7 KB
Name:  goji2.jpg
Views: 11801
Size:  69.4 KB

Benim bahçedeki 60-70 kadar fidan Hazirandan buyana böyle. Hemen her gün de toplanıyor. Ben toplamazsam köyden, hatta ilçeden öğrenen bir kaç kişi gelip topluyor. Meyveler salkım gibi. Tek bir noktadan 5-10 meyve sapı birden var. Sırayla büyüyüp kırmızılaşıyorlar.

Benim gördüğüm, yetişmesi çok kolay bir bitki. Fazla özen de gerektirmiyor. Sulama 15 günde bir yetiyor. Saksıdakiker için bir şey diyemem ama toprağa dikilenlerde bu ara bol meyve olması lazım. Bir ip ucu olur mu bilmiyorum. Bizim fidanlar iyi rüzgar alıyorlar. Bu bir faktör olabilir.

ENERJİİ beğendi.
Eski 19-08-2010, 23:19   #1928
Ağaçsever

Kafkas57's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2009
Sayın Meyvelitepe:Gojilerinizin maşallahı var.Biz saksıda çiçek aşamasından öteye geçemiyoruz.Havaların serinlemesiyle meyve tutulumunun artması tek umudumuz gibi görünüyor.Saksıda 1.5 yaşında gojim 2 metreyi buldu.Altı ay önce 1 metre civarındayken udama yapmıştım.Beklemekten başka çare yok gibi..

Eklenen Resimler

Kafkas57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 00:07   #1929
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili meyvelitepe maşallah hasatınız bol olsun, fidanlar güzel meyveye yatmışlar, kacıncı yılındalar.
Bizlerde bahçeyi böyle kırmızı kırmızı görebilecekmiyiz. yemekle pek işim olmaz, görsem yemiş kadar olurum seyri beni doyuruyor.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 00:12   #1930
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Benim gojiler hâlâ çiçek açıyor ve döküyor, meyve tutulumu yok.
Çiçekteyken sulamak çiçek dökümüne sebep olabilir diye düşünüyorum, meyvelitepe bu konuda tecrübeli söyleyeceklerini dikkate almak gerekir.

Yere diktiklerim tüplerde olanlardan çok daha iyi gelişim gösteriyorlar

Eski 20-08-2010, 00:23   #1931
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sevgili meyvelitepe maşallah hasatınız bol olsun, fidanlar güzel meyveye yatmışlar, kacıncı yılındalar.
Bizlerde bahçeyi böyle kırmızı kırmızı görebilecekmiyiz. yemekle pek işim olmaz, görsem yemiş kadar olurum seyri beni doyuruyor.
Sevgili Lilium, bu fidanlar tohumdan itibaren 16 aylık oldular. Çelikten itibaren 3,5 aylık olanlarda da tek tük meyve görünmeye başladı.

Eski 20-08-2010, 00:25   #1932
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilara23 Mesajı Göster
Merhaba,

Ben rahatsızlığım nedeniyle araştırma yaparken buldum bu siteyi.Goji berry hakkında bilgi edinmek istiyorum.Günde ne kadar goji berry tüketebilirim.Bu arada göz tansiyonum var.Onun için tavsiye ettiler bu meyveyi.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Günde 15-20 taneden fazlası tavsiye edilmiyor.

Eski 20-08-2010, 00:54   #1933
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Günde 15-20 taneden fazlası tavsiye edilmiyor.
Neden tavsiye edilmiyor konusunda erhangi bir bilgiye ulaşamadım, yani çok mu etkili fazlası zararlımı? bu konuda bir bilgi varmı.

Maşallah fidanlar 16 ayda çok güzel gelişim göstermişler, darısı başımıza

Eski 20-08-2010, 09:09   #1934
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Eklenti 166708
Eklenti 166709

Benim bahçedeki 60-70 kadar fidan Hazirandan buyana böyle.
Sayın Meyveli Tepe, süper olmuş gojileriniz, maşallah.

Ben anladım ki, çok sulama çiçekleri döküyor, bu sene sonunda onu daha sakin bir köşeye alacağım.

Sayın Lilium, benim gojilerin yerde 2. yılı, belli ki yerlerini sevmediler, tam da merdivenleri yıkadığım yerin dibindeler, yani her vesile ile devamlı sulanmış oluyorlar.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 11:42   #1935
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bende çok iyi bilmiyorum ama gojı kuvvetli dip kökü yapıyor kuvvetli dip kökü yapan ağaçlar çok fazla suyu sevmezler onlar zaten toprağın derinliklerinden suyunu almaktadırlar birde üstten çok su keyiflerini bozabilir diye düşünmekteyim.

Eski 20-08-2010, 11:52   #1936
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Toprağın taban suyunun da yüksek olmaması gerekir diye bir izlenimim var. 2 Yaşındaki gojinin köklerinin 1,5 - 2 metreye indiğini düşünüyorum.

Eski 20-08-2010, 17:08   #1937
Ağaçsever

benim nisanda çimlendirdiğim gojilerimin 400 ü hala tüplerde ve 1 ay kadar önce 3 tanesini bahçeye deney olsun diye ekmiştim bunlardan en büyüğü(resimdeki) sonunda ilk tomurcuklarını gösterdi yakın zmandada çiçek açaçağa benziyor ancak çiçek açan bir tane gojinin olması nedeniyle meyveye yatması zor gibi görünüyor gerçi bahçede tozlaşma için gerekli böcek çok ama bakalım hayırlısı.
sonuç olarak deneyden çıkaracagımız şu ....
goji bitkisi kazık köklü bir bitki olup topragın derinliklerine kadar köklerini ilerlettikten sonra gelişimini devam ettiryo ve kendini rahat hisstetiği içinde üreme olgunluğuna geliyor çiçek açmaya ve meyve vermeye çalışıyor
saksıda yetişen iki gojimin boyları 1.5 metreye gelmelerine ragmen hala çiçeklenme yok verim elde etmek istiyorsak gojiyi kesinlikle geniş toprakla buluşturmalıyız

Eklenen Resimler

Eski 20-08-2010, 17:28   #1938
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Meyveli Tepe, süper olmuş gojileriniz, maşallah.

Ben anladım ki, çok sulama çiçekleri döküyor, bu sene sonunda onu daha sakin bir köşeye alacağım.

Sayın Lilium, benim gojilerin yerde 2. yılı, belli ki yerlerini sevmediler, tam da merdivenleri yıkadığım yerin dibindeler, yani her vesile ile devamlı sulanmış oluyorlar.
üstat maşaallah diyerek başlamak istiyorum söze seneye benim gojileri tarlada böyle kırmızı kırmızı görür gibi oldum
70 fidandada böyle mi mahsuller yoksa sadece 2 tanesindemi eğer fazlaysa satmayı denedinizmi ya da hiç sattınız mı?sonuçta bu işin ticaretini yapcagız 2 3 yıl sonra piyasayı görmek lazım)) ben tadımlık almak isterdim doğrusu

Eski 20-08-2010, 19:58   #1939
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Rüzgargülü,
70 fidandan 40 kadarı böyle. Diğerleri de hazırlıkta. Geçen yılki tecrübeden meyve verme işinin Ekim ortalarına kadar devam ettiğini biliyorum. Büyük ihtimal sizinkiler de seneye böyle olurlar. 40'lık bir grup olarak diktiğim bu yılın yeni fidanlarında da üçer beşer başladı. Bizim buranın havasından mı suyundan mı bilmiyorum, bana çok sorunsuz ve kolay bitki geldi. Bir kaç önemli şey var sadece. Toprak derin olacak, baharda mikroorganizma ve keçi gübresi zengini bol kompost verdim, çok sıkı ve derin budama yaptım, hepsi tek gövdede, yazın da 15 günde bir sulama. Hepsi bu. Yanlız, yazdığım gibi, toprak çok derin, geçen yıldan leonardit ile gevşetilmiş, bir de bulundukları yer her türlü hava akımına çok açık. Bir de geçen yıl fidanları yerlerine dikerken fidan çukurlarına birer tutam ekosorb koydum diye hatırlıyorum.

Yolunuz düşerse gelin istediğiniz kadar toplayın.

Eski 20-08-2010, 20:19   #1940
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Maşallah.Sizin oraları çok sevmişler.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 21:42   #1941
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
benim kuru goji berry meyvesi tüketim öneririm biraz farklı,

saglıklı insanlar için günlük doz;
10-25 yaş arası 10-15 gr.
26-45 yaş arası 20-25 gr.,
45 ve üstü delikanlılar için 30 gr.
hastalarda ise hastalık durumuna göre ; 30 ila 50 gr. arası öneriyorum.
(nette bir çok araştırma ve makale var. bir tanesini orjinalini yazıyorum.ingilizcem çok kötü düzgün çeviremediğim için)

Goji berries: The correct amount to eat

Goji berries have remarkable health benefits. Goji berries are perhaps the most nutritional fruit. They have been known to enhance the liver functions, improve vision and fertility, boost immunity and delay the aging process. They contain nineteen amino acids. Amino acids **** in promotion of growth hormones in the body. Two important amino acids found in goji berries are L-Glutamine and L-Arginine which together **** in protein metabolism, immune improvement and boosts hormones to **** you feel and look young.

A daily intake of 10 to 30 grams of dried goji berries would b the right amount to keep your lever healthy. You take them with your cereal or along with your juice or milk. You can also add 5 to 10 grams of the berries into half cup of boiling water to make tea. After fifteen minutes of boiling, let it cool down before taking a sip. Daily dose of goji berries capsules are recommended to be not more than 2500 milligrams. The goji juice is consumable and would be best nutritional along with your meals. You could have it in your breakfast or snacks, in your lunch and dinner too.

The goji berries have a slight anticoagulant effect on the blood. So if you are taking a blood-thinning drug, consult your doctor before you go ahead with consuming goji berries. Consumption of goji berries while pregnant is prohibited. Also, 32 ounces of goji berries can cost you more than 50 USD. There have been issues regarding goji berries’ potential health benefits justifying its cost.

Though goji berries are of high nutritional value claiming to cure vision imperfections to memory still one needs nutrient from basic food sources such as vegetables, fruits and dairy products. Even the best nutritional products should be taken in balance to avoid any side effects and gather maximum benefits for one’s health.

ENERJİİ beğendi.

Düzenleyen egetropical : 21-08-2010 saat 19:51
egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 23:25   #1942
Ağaçsever

meyvelitepe üstat kocaelinde neredesiniz bahçeniz nerede gebzeye bayramda kayınpederin yanına gelebilirim engin tecrübenizden faydalanıp ve gojilerin tadına bakmak isterim))
bu arada bu ekosorb dediğiniz nem tutucular nasıl uygulanıyor... fidanı ekerken topraga tablet şeklinde mi attınız **** toz mu tozu suyla mı karıştırdınız miktarı **** bir oranı varmdıır bilgi verirmisiniz

Eski 24-08-2010, 15:26   #1943
Ağaçsever

çiçeğin son durumu sarı renkli başlangıcı acaba kurumuş gibi ondan mı sarı renkli???? çiçek rengi mor beyaz renkli olması gerekmiyo muydu gojilerin???

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2010, 15:35   #1944
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rüzgargülü Mesajı Göster
meyvelitepe üstat kocaelinde neredesiniz bahçeniz nerede gebzeye bayramda kayınpederin yanına gelebilirim engin tecrübenizden faydalanıp ve gojilerin tadına bakmak isterim))
bu arada bu ekosorb dediğiniz nem tutucular nasıl uygulanıyor... fidanı ekerken topraga tablet şeklinde mi attınız **** toz mu tozu suyla mı karıştırdınız miktarı **** bir oranı varmdıır bilgi verirmisiniz
Fidanları dikerken çukurları biraz derin ve geniş açmıştık. Fidan başına bir çorba kaşığı kadar ekosorb'u, bir tutam dibine, kalanı da kök bölgesine ama köklerden uzağa kademe kademe azar azar serpiştirmiştik.

Eski 25-08-2010, 00:41   #1945
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Kurutmadan çayı olmazmı açaba deneyen arkadaşlar varmı?
Ben denedim sayın Lilium.. Üç dört tane taze yaprağı önce sıcak suyla ısıttığım fincana koydum ve üzerine sıcak su ilave edip üç dört dakika kadar demlenmesini bekledim ve az bir şekerle tatlandırıp içtim. Nötr bir tadı var.Ekşi, acı, kekre, buruk gibi tarif edilebilecek bir tat değil. Çin'de epeyce Çin çayı (yeşil çay) içmiştim. Bana aynı tadı verdi ve çok beğendim, hatta kalan yeşil yapraklarını da çayı bitirdikten sonra yedim.İlk denemede hoşuna gitmeyen arkadaşlar yanına çeşitli aromatik bitkilerden (adaçayı, nane,kekik vs.) ekleyerek demleyip içebilirler. Yapraklar tamamen dökülmeden kış için de biraz kurutmayı düşünüyorum.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 01:13   #1946
Ağaç Dostu

Alıntı:
üstat maşaallah diyerek başlamak istiyorum söze seneye benim gojileri tarlada böyle kırmızı kırmızı görür gibi oldum
70 fidandada böyle mi mahsuller yoksa sadece 2 tanesindemi eğer fazlaysa satmayı denedinizmi ya da hiç sattınız mı?sonuçta bu işin ticaretini yapcagız 2 3 yıl sonra piyasayı görmek lazım)) ben tadımlık almak isterdim doğrusu
Sayın Rüzgargülü, bu sene gojilerinizde meyve görmek isterseniz fidanlarınızı alıştırarak güneşe çıkarın ve tam gün güneşte tutun ancak diplerinin nemli olmasına dikkat edin. Nisanda çimlenen gojilerimden( yaklaşık 2000 tane) ilk tüplediğim 450 tanesi haziran sonundan buyana devamlı tam gün güneş altındalar ve boyları neredeyse 1.5 metre, gövdeler de ortalama sigara kalınlığında. Tepe budaması yapmadığım halde üç beşi hariç, hemen hepsinde yan dal var yan dallarda şekil budaması yaptım onbeş gün önce.Şimdi peşpeşe çiçek açanlar çoğalıyor ve ilk çiçek açanlardan da meyve bağlayanlar var.Mercimek boyunda meyveler halen.İnşallah bu sezon sona ermeden olgunlaştıklarını da görmek kısmet olur.Kısmet olursa eylül ayı içinde de 450 adedini evimin önündeki tarlama dikeceğim.

İşin ticareti tarafı çoğumuza ilginç geliyor ama goji ağaççıkları tam meyveye 4-5 yaşlarında yatıyorlar.Ancak bildiğim kadarıyla aramızda o aşamaya gelebilmiş olan arkadaşımız henüz yok.Benim merak ettiğim tam meyveye yattığı zaman bir goji ağaççığı bir sezonda ortalama kaç kilo yaş meyve verecek. Bence üç beş sene sonrasının asıl sorusu bu..

Eski 25-08-2010, 11:36   #1947
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar,

Benim bu sene saksıya ektiğim gojiberrylerim şu anda 10 cm ila 40 cm arası boya ulaştılar; sizlerden öğrenmek istediğim, şimdi mi toprakla buluşturayım,yoksa baharda
mart,nisan gibi mi ?
Aydınlatan olursa sevinirim.

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 23:55   #1948
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Sayın Rüzgargülü, bu sene gojilerinizde meyve görmek isterseniz fidanlarınızı alıştırarak güneşe çıkarın ve tam gün güneşte tutun ancak diplerinin nemli olmasına dikkat edin. Nisanda çimlenen gojilerimden( yaklaşık 2000 tane) ilk tüplediğim 450 tanesi haziran sonundan buyana devamlı tam gün güneş altındalar ve boyları neredeyse 1.5 metre, gövdeler de ortalama sigara kalınlığında. Tepe budaması yapmadığım halde üç beşi hariç, hemen hepsinde yan dal var yan dallarda şekil budaması yaptım onbeş gün önce.Şimdi peşpeşe çiçek açanlar çoğalıyor ve ilk çiçek açanlardan da meyve bağlayanlar var.Mercimek boyunda meyveler halen.İnşallah bu sezon sona ermeden olgunlaştıklarını da görmek kısmet olur.Kısmet olursa eylül ayı içinde de 450 adedini evimin önündeki tarlama dikeceğim.

İşin ticareti tarafı çoğumuza ilginç geliyor ama goji ağaççıkları tam meyveye 4-5 yaşlarında yatıyorlar.Ancak bildiğim kadarıyla aramızda o aşamaya gelebilmiş olan arkadaşımız henüz yok.Benim merak ettiğim tam meyveye yattığı zaman bir goji ağaççığı bir sezonda ortalama kaç kilo yaş meyve verecek. Bence üç beş sene sonrasının asıl sorusu bu..
sayın yarenimex çok sevindim 2000 goji fidanı mı var poşetlerde süperrr.bunlar poşetlerdemi çiçek açtı resimlermsiiniz bize güç ve ilham katacaktır doğrusu...
üstat benim 450 gojimin keyifleri yerinde 1 metreden fazla olanları budama yaptım 60 cm olcak şekilde gün ışığını öğle güneşi görmicek şekilde alıyolar öğle güneşine ağaçların altındalar resimlerde görebilirsiniz yukarıda.....

ancak yukarıdaki sarı renkli çiçek açan bahçeye ektiğim gojimin çiçeği tahmin ettiğim gibi kurumuş malesef üzüldüm nedeni ne olabilir diye düşünmeye başladım acaba sulamayı fazla mı yaptım... neyse bir hafta sulama yapmayacagım bakalım nolacak diğer tomurcuklar

Eski 25-08-2010, 23:57   #1949
Ağaçsever

bu arada bende 450 fidanımı eylül sonuna doğru tarlaya ekmeyi planlıyorum hadi hayırlısı ama bahçedeki çiçeklerin kuruması umudumu kırdı biraz...

Eski 26-08-2010, 21:21   #1950
Ağaç Dostu

Alıntı:
bu arada bende 450 fidanımı eylül sonuna doğru tarlaya ekmeyi planlıyorum hadi hayırlısı ama bahçedeki çiçeklerin kuruması umudumu kırdı biraz...
Sayın Rüzgargülü, hiç umudunuz kırılmasın bir ağacın çiçeği kurudu diye.. Tekrar çiçeklenecektir..Çünkü bir yandan meyve veriyor bir yandan çiçek açıyor taaki sezon sonu gelip soguklar bütün bitkileri durdurana kadar. Bu durum da aksine beni goji dikmek için cesaretlendiriyor.Çünkü diğer meyvelerinizi soğuk vurursa ürün için seneyi beklemek zorundasınız, doluya yakalanırsanız ürün mahvolup değersiz hale geliyor.Ama gojinin meyveyi sürekli olarak vermesi herhalukarda bir miktar kaliteli ürünü garanti ediyor. Böyle ikinci bir meyve, yediveren çilek dışında, ben bilmiyorum..

ENERJİİ beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024