agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2008, 20:13   #31
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Dişi olan yani meyve veren çelikler kurşun kalem kalınlığındalar. Erkek olanlar ise maalesef biraz ince. Köklendirme hormonu ile deneyeceğiz. Fidanları çıkardığımız yer kumlu idi. Arkadaşımın ürettiği bütün fidanlar , batırma yöntemiyle elde edilmiş. Yani kumlu toprakta sonuç hissedilir şekilde iyi.

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 20:14   #32
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Arkadaşlar lütfen adres bilgilerinizi gönderinki yarın kargoya vereyim.

Eski 25-10-2008, 11:44   #33
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Sayın bari,
2 adet çeliği MNG kargoya verdim. İnşallah zarar görmeden ulaşır.

Diğer arkadaşlar Pazar günü akşama kadar adreslerini bildirirlerse P.tesi günü kargoya vereceğim. Aksi takdirde çelikleri bahçeye ekip ilkbaharda göndereceğim.

iyi günler.

Eski 25-10-2008, 17:41   #34
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Teşekkür ederim.Mesaj attım.
İyi akşamlar.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 01:55   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2008
Sea buckthorn ve palmitoleik asit

Merhaba Kuyucu arkadaş,

Adresimi ve isteğimi bildirmekte çok geç kaldığımın farkındayım ama ben de bir tıp doktoru olarak bu bitkiyle ilgili yaptığım saptamaları ve ulaştığım bilgileri aşağıda paylaşıma yetiştirmek suretiyle kendimi affettirebileceğimi sanıyorum ve eğer mümkün olacaksa, kesinlikle en az iki kalem istiyorum. Adresimi özel ileti olarak göndereceğim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Şişmanlık, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp-damar hastalıkları bilindiği gibi günümüz insanının en önemli sağlık sorunları. Önceden ayrı ayrı değerlendirilen bu hastalıklar artık Metabolik Sendrom adı altında tek bir hastalık olarak ele alınmaktadır. Bilim adamları çoğu vakalarda bu hastalıklara tek ve ortak bir metabolik bozukluğun yol açtığını düşünmekteydiler ve yıllardır bu sorunun cevabını arıyorlardı. Nihayet bu soruya en akla yakın cevap bir Türk doktordan, Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’den geldi. 9 Ekim 2008 tarihli www.ntvmsnbc.com sitesinde aşağıda alıntılarını okuyacağınız haber yayınlandı:

…Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil… ve ekibi, bir yağ molekülü olan ve “lipokin” ismini verdikleri bu yeni hormonun, deneysel ortamda insülin direnci, diyabet ve “karaciğer yağlanması” gibi hastalıkları durdurabileceğini ya da tersine çevirebileceğini bu çalışmalarında gösterdiler…Bilimadamları, bu büyük çaplı ve çözünürlüklü verileri ve binlerce deneysel sonucu inceledikten sonra, genetiğiyle oynanmış farelerin yağ hücrelerinden salgılanan ve “lipokin” olarak sınıflandırdıkları bu yeni molekülü buldular. “C16:1n7-palmitoleate” adı da verilen bu hormon (Palmitoleik yağ asiti), yağ dokusundan salındıktan sonra kasları ve karaciğeri etkiliyor. Kas dokusunda hücrenin insüline karşı hassasiyetini artırıyor, karaciğerde ise yağ toplanmasını engelliyor. Araştırmacılar, buna ek olarak, söz konusu hormonun inflamasyonu (iltihaplanmayı) da durduğunu gösterdiler. Hotamışlıgil ve ekibi, önceki çalışmalarında, inflamasyonun metabolik hastalıklara neden olan en önemli faktör olduğunu göstermişler ve bu yeni sahayı açan buluşlar yapmışlardı.”

Palmitoleik Asit bitkilerin hemen tümünde binde oranlarında bulunurken, sadece iki bitkide çok yüksek oranlarda bulunmaktadır. Macadamia fındığı yağı ve Yalancı İğde (Sea buckthorn, Hippophae rhamnoides). Özellikle yalancı iğdede % 31 oranında bulunur. Bu da bu bitkinin yüzyıllardır bilinen iyileştirici etkisini, diğer içerdiği antioksidanları hesaba katmasak bile tek başına açıklar. Ayrıca Cengiz Han’ın ölmek üzere olan hasta atlarına bu bitkiden yedirince neden iyileştiklerini ve neden Cengiz Han’ın emir yayınlayarak artık her öğün ordusuna bu bitkiden yedirdiğini ve neden Yuri Gagarin’in uzay yürüyüşlerinden önce bu bitkiden bol bol yediğini, neden cilt yaralarını iyileştirdiğini, reflüyü tedavi ettiğini, ülseri iyileştirdiğini, şekeri neden düşürdüğünü, kolesterolü düşürerek karaciğer yağlanmasını ve kalp damar hastalıklarını nasıl önlediğini ve neden yaşlılık etkilerini geciktirdiğini açıklar. Hatta Ölümsüzlük Otu’nu arayan Gılgamış’a, atası Utnapiştim’in neden dikenli bir bitki tarifi yaptığını ve bu bitkiyi neden bir deniz kenarında, kumsalda bulunan bir tatlı su kaynağı yakınında araması gerektiğini söylediğini de açıklar. Gılgamış, bulduğu fakat yiyemeden bir yılana kaptırdığı bu bitkiye “yaşlıyı genç yapan bitki” diyordu. İşte o günden beri yılan tıbbın ve eczacılığın simgesidir.

Bazı bitki yağlarında Palmitoleik asit (Omega 7) oranları:

Sızma zeytinyağı : % 0.3 ila 3.5
Soya yağı : % 0.1 ila 0.2
Keten tohumu yağı : % 0.07
Kayısı ve çekirdeği : % 1.47
Yalancı İğde : % 31

Yalancı İğdenin Anadolu’da kullanılan diğer adları: Yabani İğde, kır iğdesi, yer iğdesi, kum iğdesi, çay dikeni, deniz ak dikeni.

Esenlikler dilerim.

Gılgamış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 03:01   #36
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Bu kadar bilgiden sonra, çelik istememek için kendimi tutamıyorum.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 06:57   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuyucu Mesajı Göster
Diğer arkadaşlar Pazar günü akşama kadar adreslerini bildirirlerse P.tesi günü kargoya vereceğim. Aksi takdirde çelikleri bahçeye ekip ilkbaharda göndereceğim.

iyi günler.
Sn.kuyucu
benim çeliği ilkbaharda gönderirseniz sevinirim.

Sağlıcakla

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 07:00   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gılgamış Mesajı Göster
Yalancı İğdenin Anadolu’da kullanılan diğer adları: Yabani İğde, kır iğdesi, yer iğdesi, kum iğdesi, çay dikeni, deniz ak dikeni.

Esenlikler dilerim.
Anadolu'da bu bitkiye isim verildiğine göre mutlaka biryerlerde vardır diye düşünüyorum.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 10:44   #39
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Sayın Gılgamış ' ın söylediği gibi bu bitki kumlu toprakları seviyor sanırım. Kendim bizzat Hazar Denizi kıyısındaki bir bahçeden aldım fidan ve çelikleri.

Ayrıca verdiği bilgiler için sayın Gılgamış' a çok teşekkür ederim.

Eski 27-10-2008, 17:00   #40
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
((hippophae rhamnoides - yalancı iğde

kışın yaprağını döken, çalı ya da 5-10 metre boyunda küçük bir ağaçtır. avrupa'dan Çin'e kadar uzanan geniş bir coğrafyada yayılım gösterir. türkiye'nin değişik bölgelerinde doğal olarak yetişir. karadeniz sahillerinde kayseri, kahramanmaraş, erzurum, artvin ve ankara Çubuk'ta görülür. uzun zaman önce kültüre alınmıştır. kumulların durdurulmasında, canlı çit ve rüzgar perdesi olarak, çorak toprakların zenginleştirilmesinde öncü ağaç olarak kullanılır. gri gövde genç yaşlardan itibaren çatlaklıdır. sürgünler dikenli, tomurcuklar yaldızlı ve altın sarısı renktedir.

dar, uzun, şerit biçimindeki yapraklar 2-6 cm. boyundadır, taze iken gümüşi beyaz tüylü daha sonra gri yeşil renkte ve üst yüzü tüysüzdür. erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaç üzerindedir. erkek çiçekler sapsız, iki çanak yapraklı ve dış yüzleri yıldız tüylüdür. dişi çiçekler kısa saplı, dar huni gibi, ucu iki lopludur. Çiçeklenme yapraklanmadan önce olur. 6-8 mm. boyundaki meyve olgunlukta açık kahverengindedir. Üzeri yaldızlı olup, 3-4 mm. boyunda bir sapı bulunur. vitamin bakımından zengindir, yenebilir.))http://www.therampantgardener.co.uk/...rhamnoides.jpg
Alıntıdır.

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 18:07   #41
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Arkadaşlar sadece tohum kaldı elimde maalesef. Kalemleri ise yarın listedeki arkadaşlara göndereceğim.

Eski 27-10-2008, 18:32   #42
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bende denemek istiyorum. Benim yerim değişik bölge olunca araştırma bakımından da deneme olur.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 08:20   #43
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Arkadaşlar Mine Hn'ın daha önceki bir yazısından alıntı yaptım. Bu ağacın çelik ve tohum ile nasıl üretilebileceğini yazıyır.

"Üzümsü meyveler portakal kırmızısı rengini aldıkları zaman erken sonbahar aylarında dallar makasla kesilerek toplanır. Ekimlerde 5’li çizgi ekimi uygulanır ve metrekareye 4-5 gr arası tohum ekilir. Metrekareden 100 adet fidan elde edilir. Tohumlar ekilmeden önce 2-3 gün suda bekletilir. En uygun ekim zamanı; tohumların çıkarılmasını takiben ekilmesi **** doğal katlanmasıdır. Zorunlu hallerde ise kış ekimi yapılabilir. Bu taktirde kültürel önlemler (örtüleme vb.) alınır. Bahar ekimlerinde ya doğal koşullarda katlamaya alınmış tohumlar **** yapay ortamda 90 gün 1-4 ºC derecede nemli kumda katlanmış tohumlar kullanılır. Erken bahar ekimlerinde teknik önlemler almak gerekir. Tohumların 1000 tane ağırlığı 7-10 gr arasıdır. Tohumlar 2-3 mm derinlikte ekilir. Ağaçlandırma çalışmalarında 1 **** 2 yaşlı fidanlar kullanılır.
Yalancı iğdeler çelikle çok rahat ürerler. Bu amaçla 10-15 cm uzunluktaki sert çelikler doğrudan ağaçlandırma tüplerine çeliklenebilir. Çelikler tüpe alınmadan önce 3 000-8 000 ppm arası IBA muamele edilmesi başarıyı garanti altına alır. Aynı yılın çeliklerinden elde edilen fidanlar ağaçlandırma çalışmalarında kullanılır. "

Eski 28-10-2008, 15:03   #44
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Sayın Kuyucu, tohum sırasında boş yer var mı? Eğer mümkünse bir iki tohuma talibim.

Eski 28-10-2008, 16:13   #45
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
Sayın Kuyucu, tohum sırasında boş yer var mı? Eğer mümkünse bir iki tohuma talibim.
Sayın eylems,
Tabiiki sizi bu olaydan mahrum bırakamayız
Adresinizi gönderirseniz Tohum göndereceğim, yeterli sayıda olursa belki çelik de gönderirim.

Eski 28-10-2008, 18:44   #46
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Hemen adres bilgilerimi gönderiyorum. Beni mahrum bırakmadığınız için teşekkür ederim.

Eski 30-10-2008, 15:18   #47
Ağaçsever

savas44's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sayın Kuyucu bu ilk mesajım olmasına ramen uzun süredir aranızdayım ve özellikle üzümsü meyvelerle ilgili konuları takip ediyorum eğer yanlış anlamazsanız bende tohumlardan istiyorum

savas44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 15:50   #48
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Sayın Kuyucu, kargo geldi çok teşekkür ederim.

Eski 30-10-2008, 18:10   #49
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sayın Kuyucu,
Kargo geldi .Teşekkür ederim.İnşallah başarabiliriz..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 18:26   #50
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Arkadaşlar inşallah başarabiliriz. Bazı arkadaşlara hem dişi hem erkek , bazı arkadaşlara ise sadece dişi kalem gönderdim. Erkek olanlar biraz ince ve çok sayıda tomurcuk var. Rastgele gönderdiğim için kime ne gittiğini bilemiyorum. Gönderdiğim tohumlar 2 farklı çeşit Tohum az sayıda kaldı ama bitene kadar isteyenlere göndereceğim. Yalnız yurtdışına gideceğim için ancak gelecek hafta sonu gönderebilirim.

Eski 30-10-2008, 18:54   #51
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
İlk hedefimiz çelikleri köklendirmek köklendikten sonra dişi erkek hepsinden birbirimizle paylaşarak çelikle çoğaltabiliriz.

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2008, 23:48   #52
Yeni Üye

Merhaba ağaç dostları,
Kuyucu arkadaşımızın gönderdiği çelikleri bugün kargodan aldım. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Üzerinde yapraklarıyla bir haftadır yollarda dolaşan çelik hala taze ve dirençliydi. Onu karşılaştırınca birkaç gün önce buralarda bulduğum ama emin olamadığım dikenli çalı ile hemen hemen aynı yapraklara sahip olduğunu gördüm. Her ikisinin de fotoğraflarını çekip ekliyorum. Name:  DSC00357-2.jpg
Views: 6329
Size:  49.5 KB Resimde su içinde duran, Kuyucu arkadaşımızın Hazar kıyılarından getirdiği yalancı iğde, meyveli olansa benim buralardan topladığım. Sanırım yaprakları biraz daha mat olsa da benim bulduğum da yalancı iğdenin bir çeşidi. Meyveleri biraz daha küçük ve dünya gibi kutuplarından biraz basık ama galiba bu burada çok güneş göremediklerinden olabilir. Bu arada Kayseri Bünyan’da İğdecik adında bir köy varmış. Burada yalancı iğde o kadar çokmuş ki dikenlerine takılmamak için dikkatli yürümek zorundaymışsınız. İşte bağlantısı: http://anadoluda.azbuz.com/blog/yazi...7/IGDECIK-KOYU

Yalancı İğdenin faydalarından bahseden bir site de burada: http://www.mdidea.com/products/proper/proper003.html

Eski 01-11-2008, 08:06   #53
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Sayın Gılgamış,
Daha önceki mesajımda belirttiğim gibi paketleri rastgele göndermiştim. Resimden tanıdım , size hem dişi hem erkek çelik göndermişim. Resimde ortada olan çelik erkek olanı. İnşallah başarılı olursunuz. Sayenizde bu bitkiye olan sevgim inanılmaz arttı. Türkiye de de olduğundan eminim ama henüz tanıyan kimseciklere ulaşamadık.

Eski 01-11-2008, 23:58   #54
Yeni Üye

Yalancı iğde ve Ateş dikeni benzerliği

Arkadaşlar,
Yukarda eklediğim resimde Kuyucu arkadaşımızın gönderdiği yalancı iğde ile benim Giresun'da bulduğum ve meyveleri olan dikenli çalıyı yanyana görüntülemiştim. Bu benzerliğe aldanarak Giresun'da bir çok evin bahçe süslemesinde kullanılan dikeni yalancı iğde sanmış ve boşa sevinmişim. Çünkü bizimki "yalancı" yalancı iğde çıktı! Biraz araştırınca benim bulduğumun Pyracantha (Ateş dikeni) denilen bir çalının Orange glow cinsi olduğunu anladım. Sizler de karıştırmayasınız diye bir yalancı iğde resminin yanında kendi çektiğim bir Pyracantha'nın resmini ekliyorum. Pyracantha Gülgillerden olduğundan benzerliğe rağmen yalancı iğdeyle en ufak bir akrabalığı bile yok. Name:  Sea buckthorn (Yalancı iğde).JPG
Views: 10317
Size:  68.3 KB
Name:  Pyracantha (ateş dikeni).JPG
Views: 10351
Size:  69.0 KB

Eski 04-11-2008, 17:14   #55
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sayın Kuyucu Çelikler bugün geldi, diktim. Birisi yapraklı idi inşallah tutar, diğeri biraz bayatlamış haldeydi, birisi tutsa yine yeter. Teşekkür ederim.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 18:36   #56
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Sayın Gılgamış eklediğiniz 2. fotoğrafdaki Pyracantha olarak adlandırdığınız bitkinin adı halk arasında tavşan yemi **** öküz gözü olarak anılıyor. Yalova Armutlu da görmüştüm, bir çok kişi bunu şifalı olduğu için koparıp yiyordu. Hatta Eminönü'nde çiçekçilerin ordaki parkta bile bir kaç ağaç formunda olanları görebilirsiniz.

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 22:46   #57
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Arkadaşlar Sayın Yusuf Ustaoğlunun sitesindeki ince kum, tülbentli çimlendirme tekniğiyle yaptığım denemede, bir haftada tohumlardan biri çatladı, filiz çıkardı. Bİlgilerinize. Belirginleşsin iyice fotoğrafını ekleyeceğim siteye.

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 20:42   #58
Ağaç Dostu

ngunduz71's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2007
Arkadaşlar merhaba,

Daha öncede değişik türlerde fide getirttiğim firmanın 2008 kataloğunda rastladım.40-60 cap 3m boy 1adet 14.95 euro dan satışa sunmuşlar.bir aksilik olmazsa önümüzdeki ay 3 adet fide getirteceğim.umarım aksilik olmaz.

ngunduz71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 21:25   #59
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngunduz71 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Daha öncede değişik türlerde fide getirttiğim firmanın 2008 kataloğunda rastladım.40-60 cap 3m boy 1adet 14.95 euro dan satışa sunmuşlar.bir aksilik olmazsa önümüzdeki ay 3 adet fide getirteceğim.umarım aksilik olmaz.
Merhaba ngündüz71,
40-60 çaptan kasıt 4-6 cm çaplı dallar mıdır? İkinci olarak bu firmanın adını öğrenebilir miyiz? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eski 08-11-2008, 23:15   #60
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuyucu Mesajı Göster
Arkadaşlar öğrendiğime göre bu bitkinin dişi ve erkeği varmış. Sadece dişi olan meyve veriyor. Kalem yöntemi ile çoğaltılıyor ve başarı oranı da çok yüksekmiş. Azerbaycan daki arkadaşın söylediğine göre hafif kumlu topraklarda çok iyi yetişiyormuş. Şu anda ağaçlar henüz yaprak dökmediği için şu anda kalem alamıyoruz. Kasım ayında çok sayıda kalem ve bir erkek bir tane de dişi fidan getireceğim. Sorun olmazsa isteyen arkadaşlara göndereceğim.
Bu bitkinin erkeği ve dişi varsa, kivide olduğu gibi erkek olmadan dişi çiçeklerin döllenmemesi gibi bir durum olabilirmi acaba?

Sanırım çelik ve tohum dağıtımını kaçırmışız. Sayın kuyucu, mümkünse elinize tekrar çelik geçerse bende bu özel bitkiye talibim

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
deniz iğdesi, deniz üzümü, sea berry, yalancı iğde

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024