agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2011, 00:19   #571
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratuysal2010 Mesajı Göster
Bir site var. "Magicplant" bu ürünlerin satışını yapıyor ve ne alırsanız alın sabit kargo 6.5 Tl diyor. Acaba güvenilirmi? merak ediyorum. Malum alacağım malzeme 800 - 900 TL civarı tutuyor.

Başka bir sıkıntım ise. Ben bu adaları yaptığım zaman altındaki otlar adadaki topraktan yüzeye doğru çıkmaz mı? bu sorunu nasıl aşarız?

Şimdiden teşekkürler.Cevaplarınızı bekliyorum.
Adı geçen firmadan alış veriş yapmıştım. Bir sorun olmamıştı.

Adaları hazırladığınızda, dibinde kalan toprağı 10 santim kadar kazarsanız hem ot köklerini yok edersiniz hem de ilave 10 santim daha derinlik kazandırıp hazırlayacağınız karışımı doldurursunuz.

Ayazkızı beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 23:52   #572
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Arkadaşlar merhaba,
EM Boukachi yi nereden alabilirim? Yapılışını teorik olarak biliyorum ancak aylar geçmesi gerekli.
Sağlıkla kalınız,selamlar.

Güzel Ülke'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 15:11   #573
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Sn. MeyveliTepe
http://www.canadiantire.ca/AST/brows....jsp?locale=en

Bu linkte gordugunuz plastik kutudan balkonda, sizin sebze adalarindan yapmayi dusunuyorum. Acaba ne derece verimli olur bana bir fikir verebilirmisiniz bu konuda.
Birde gene ayni linkte yosun kompost ve karides gubresinden gordum. Sizce bunlardan kullansam nasil olur ? Bendeki toprak organik toprak oldugu icin diger gubre vb seylere ihtiyac varmidir ? Bu konuda cok tecrubesizim lutfen yardimci olurmusunuz. Tesekkurler

Ayazkızı beğendi.
sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 01:08   #574
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.sebnem&mircan,

Verdiğiniz linkteki kutuya baktım. Boyutları itibarıyla bu kutuda sadece tohumdan fide yetiştirebilirsiniz. O da tamamen saydam olduğu için uygun değil. Toprak koyulacak kesimin ışık geçirmeyen olması tercih edilir. Genelde yapı marketlerin bahçe bölümlerinde propogation kutuları olur. Altları siyah ya da koyu yeşil, üstleri derin ve saydam kapaklı, minik açılır kapanır havalandırma delikleri olan. Öyle bir kutu fide yetiştirmek için uygundur. Burada 15-20 santim büyüyen fideleri çok daha geniş ve derin ortamlara dikmeniz gerekir.

Balkonunuzun durumunu bilemiyorum. Yeterince geniş ise en azından büyük saksılar kullanabilirsiniz. Söz gelimi tek bir domates için en azından 50 santim çapında 50 santim derinlikte saksı gerekir.

Sanırım Kanadadasınız. Orada Home Depot var mıydı bilmiyorum. Home Depot veya benzeri bir yer varsa gidip bahçe bölümüne bakın. Balkonunuz ve imkanlarınız çerçevesinde işe yarıyacak şeyler muhakkak vardır.

Verdiğiniz sitede gübrelere baktım ama genelde kimyasal gübreleri gördüm. Yosun kompostu ve karides gübresi muhtemelen zengin ve organik malzemelerdir. Ancak yine de içerik analiz listesine bakmak gerekir. Tam link verirseniz bakmaya çalışırım.
Kolay gelsin, saygılar.

Ayazkızı beğendi.
Eski 23-03-2011, 03:43   #575
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

1. link-- organik gubre sebze icin

2. link karides kompost

3. link turba olusturan yosun

Eski 23-03-2011, 04:25   #576
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Oncelikle cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Linkteki kutu gorsel olarak ornekti. Daha buyukleride mevcut fakat sanirim hepsi seffaf. Seffaf olduklari icin de gerekli cevabi direkt almis bulunuyorum. Renk olarak koyu olanlarda var ama onlarda ada olabilecek uzunlukta degil. Sanirim simdilik bu ada sevdasindan vaz gecmem gerekecek. Sizin bahcenizi gorupte etkilenmemek ozenmemek na mumkun. O hevesle hizimi alamayip boyle careler bulmaya calistim ama iyisimi bahceli eve hevesleneyim belki olur

Balkon genis 50x50 saksilar sigar elbette. Yanlarinada biber salatalik geldimi memleket kokan coban salatanin ana malzemeleri tamam demektir. Home depot cok yakinimda var. Pazar gunu gittim ama fazla cesit yoktu. Baska yerlerede bakayim umarim bulurum.

Bana tavsiye edebileceginiz toprak, gubre bitki besin olursa o linkte, lutfen bildiriniz.
Kanada'dan sevgiler saygilar

Ayazkızı beğendi.
Eski 23-03-2011, 09:48   #577
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yapılabilecek şeyler mutlaka vardır. Şu uzun, bir karış derinlikte, bir-iki karış genişlikte çiçekliklerden bulursanız en azından maydonoz, taze soğan, dere otu, roka yetiştirirsiniz. Salatınızın üzerine konmuş balkondan koparılmış tek bir roka yaprağı bile gününüzün güzel geçmesini sağlayabilir. Oralarda taze sebzeye ulaşmanın ne zor olduğunu biliyorum.

Kutuda bir şey yetiştirmek drenaj problemleri sebebiyle risklidir. Fide yetiştirirken bile, şayet kutunun altında drenaj delikleri yoksa fazla sudan fideler çürüyebilir. Bu yüzden fideleri genelde altları delikli viyollerde yetiştiririz. Aynı şekilde büyük kutularda da drenaj problemi olabilir. Sebze adalarını zaten toprağa kurduğumuz için drenaj problemi olmaz. Saksılar fazla suyu tahliye edecek şekilde yapıldıkları için genelde uygundur.

Verdiğiniz linklere bakıp bilgi vereceğim.

Kolay gelsin.

Ayazkızı beğendi.
Eski 23-03-2011, 19:02   #578
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Linklerdeki malzemelere baktım. Bunlarla sezon boyunca başka bir şeye ihtiyacınız olmaz.

Eski 23-03-2011, 21:18   #579
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Taze sebze ve meyve yiyememek benim gibi otcul biri icin cok buyuk bir kayip. Buralarin durumunu bilen biri olarak cabalarimi anliyorsunuzdur umarim. Ne buyuk ve bir hazine memleketimiz. Bilgiler icin cok tesekkur ederim. Sevgiler

Eski 23-03-2011, 21:41   #580
cou
Yeni Üye

cou's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Herkese iyi akşamlar. Bende bahçemiz için yaptığım planımı siz tecrübeli abi ablalarıma danışmak istiyorum 8 çeşit sırık domates bi o kadar biber ve işte gördüğünüz gibi her çeşit bitki var. Sayın meyvelitepenin blogundan okuduklarım ve gördüklerime göre düzenledim. Yanlışlarım veya kardeş bitki düzenine göre değiştirmem gereken yerleri söylerseniz çok sevinirim. Pazar günü bahçemize gideceğiz. Tahtalar cuma gelecek ve yapmaya başlıyacağız. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Bu arada küçük saksılara bakla ektim adaları yerine koyduktan sonra bunları domates adalarının altına biçip koysam üstüne toprak koysam nasıl olur acaba? Toprak konusunda bahçe toprağımız oldukça verimli hafif kumluymuş babam öyle diyor Toprağa ek olarak sadece sığır gübresi sanırım bide güvercin gübresi karışımı sizce yeterli olurmu? hersene ekiyoruzz biçiyoruz bu sene meyveli tepenin çalışmaları nedeniyle böyle bi girişimde bulunduk verim alamazsak başım yanacak Birde adalarda domates biber vs. ne ekliyse aralarına sama katayım diyorum 1 kat yabani otla ve kuraklıkla mücadele için sizler ne dersiniz ?

sanırım çok küçük olmuş

Uploaded with ImageShack.us

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve chntskn06 beğendi.

Düzenleyen cou : 23-03-2011 saat 22:46
cou Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 19:18   #581
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Talking sebze adalarina baslangic asamasi

Merhabalar..

Meyvelitepe Üstadin sayesinde banada ada sevdasi gecen seneden bulasmisti. Bahcecilik ile hic bir ilgim olmamisti. Uzun bir süredir, bahce arama calismalarim sonucunda bir bahce ile beraber ev aldik. Eski sahibi hali hazirda olan bu yeri gecen seneden gubrelemis ve hazirlamis. Bu bolgeye 6 adet 100x200x30 seklide 2 m2 lik 6 OSB plakalardan 6 adet ada hazirlayacagim. Adalarin montajini bu hafta tamamlayacagim. cocopeat aradim bama bulamadim. Adalarin icine 225 litrelik organik torf biraz guvercin gubresi ve bu topraktan hazirlamak istiyorum. Adalarin icine an alta malc torbasi cekmem gerekirmi? Youtube da bazi videolarda garden raised bed lerde bazilari malc torbasida koyuyor buna gerek varmi. Adalara ekimi mayista dusunuyorum. Buranin havasi belli olmuyor. Kar bile yagabilir. Ama bu aralar hava iyi gidiyor.Bir ada resimi kaldigim yerdeki belediye ana cadde uzerine bunlardan 10 15 kadar yerlestirdi. Guzel gozukuyorlar.Birde ufak bir alana cilek ektim malclamasinida yaptim. Sonuc ne olucak bilmiyorum.

1. ada Domates, biber, feslegen , kadife
2. ada Maydanoz dereoto sogan kuzukulagi
3. ada Roka eisberg kivircik türler
4. ada Taze fasulye feslegen kadife
5. ada salatalik feslegen kadife altin cilek
6. ada Aci biber dolma biber feslegen kadife

Ada icleri uygunmudur? Tavsiyelerinizi beklerim. Simdilik bu kadar adalar bitince yeni resimleri ekleyecegim hemen.

Eklenen Resimler

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 09:51   #582
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fagu03 Mesajı Göster
Merhabalar..

Meyvelitepe Üstadin sayesinde banada ada sevdasi gecen seneden bulasmisti. Bahcecilik ile hic bir ilgim olmamisti. Uzun bir süredir, bahce arama calismalarim sonucunda bir bahce ile beraber ev aldik. Eski sahibi hali hazirda olan bu yeri gecen seneden gubrelemis ve hazirlamis. Bu bolgeye 6 adet 100x200x30 seklide 2 m2 lik 6 OSB plakalardan 6 adet ada hazirlayacagim. Adalarin montajini bu hafta tamamlayacagim. cocopeat aradim bama bulamadim. Adalarin icine 225 litrelik organik torf biraz guvercin gubresi ve bu topraktan hazirlamak istiyorum. Adalarin icine an alta malc torbasi cekmem gerekirmi? Youtube da bazi videolarda garden raised bed lerde bazilari malc torbasida koyuyor buna gerek varmi. Adalara ekimi mayista dusunuyorum. Buranin havasi belli olmuyor. Kar bile yagabilir. Ama bu aralar hava iyi gidiyor.Bir ada resimi kaldigim yerdeki belediye ana cadde uzerine bunlardan 10 15 kadar yerlestirdi. Guzel gozukuyorlar.Birde ufak bir alana cilek ektim malclamasinida yaptim. Sonuc ne olucak bilmiyorum.

1. ada Domates, biber, feslegen , kadife
2. ada Maydanoz dereoto sogan kuzukulagi
3. ada Roka eisberg kivircik türler
4. ada Taze fasulye feslegen kadife
5. ada salatalik feslegen kadife altin cilek
6. ada Aci biber dolma biber feslegen kadife

Ada icleri uygunmudur? Tavsiyelerinizi beklerim. Simdilik bu kadar adalar bitince yeni resimleri ekleyecegim hemen.
Sn.Fagu03,
Adaları hazırladığınızda dibine plastik malç koymayın, drenajı engellersiniz. Ayrıca derin kök yapan bitkileri ve mikorizaların adaların altındaki toprağı da kullanmalarını engellersiniz.

Bunun yerine tabanı 10 santim daha derinleştirin, varsa yabani ot köklerini ve ayrık otlarını temizleyip üzerlerine doğrudan karışımınızı doldurun.

Ot köklerini temizleyemezseniz ada tabanına 2-3 kat gazete kağıdı ya da çok kalın olmayan mukavva serebilirsiniz. Ama ilk tercihiniz biraz derinleştirip, başkaca bir şey koymamak olmalı.

Coco-peat, mükemmel bir organik dolgu malzemesi. Bekledikçe de güzelleşiyor. Ancak tek alternatif değil tabii ki.

Torf, olgunlaşmış orman dibi çürüntüleri vb. aynı şekilde iş görür. Yeni bir alternatif olarak, kullanılmış ve uzun süre açıkta bekletilmiş mantar kompostu da olabilir. Nemli karışımınızı avucunuza iyice sıkıp bıraktığınızda, küçük bir dokunuşla kolayca dağılabilecek durumda olmalı. Bunu sağlamak üzere çevrenizde ve erişebileceğiniz ne varsa olabilir.

Karşıma klinoptiloliit, bulamazsanız perlit de karıştırmanızı öneririm.

Adalara bitkileri ekerken dikkat etmeniz gereken şeyler, biribirine uyumlu olup güneş isteyenler ve gölge isteyenleri, az büyüyenlerle çok büyüyenleri dengelemek olmalı.

Söz gelimi, 2.nolu adadakileri tek başına bir ada yapmak yerine diğer adalara dağıtabilirsiniz. Domates ve maydanoz iyi arkadaştır. Dereotunu salatalıkla ekebilirsiniz. Fasulye aralarındaki yarı gölgeliklere kıvırcık olabilir. Soğanları yine domates adalarında müsait bulduğunuz yerlere ekebilirsiniz. Altın çilek ile salatalığı beraber ekmeyin, yer kavgası yaparlar. Salatalık adalarında latin çiçekleri de çok iyi gider.

Adalara dikilen domates, salatalık ve fasulye gibi bitkiler normalden en az iki misli daha fazla büyüyecekler, bunu dikkate almalısınız.

Güvercin gübresi konusunda bir şey diyemiyorum. İyice olgunlaşmış ise miktarına dikkat ederek kullanmalısınız. Olgunlaşmamış ise bitkilerinizi yakabilirsiniz.

Saman malçınız güzel olmuş. Tüm adalara bu malçtan yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Eski 16-04-2011, 16:13   #583
Ağaç Dostu

adalarin montaji bitti

Selamlar...

Bugun itibari ile adalarin montajini bitirdim. Topraklama isinide bitirdikten sonra tekrar resimlicem. 2. resimde birde ada yavrusu var adacik kalan parcalardan denemelik yaptim. patates ekmeyi dusunuyorum.

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2011, 17:32   #584
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.fagu03,

Osb'nin ömrü 2 yıl kadar. Bir de içine toprak girince yanlardan dışa doğru esneme yapabiliyor. Bunu engellemek için tam ortadan, iki kanadı genişlik uzunluğunda bir 5x5 ile içeriden bağlayabilirseniz iyi olur.

Eski 16-04-2011, 20:55   #585
Ağaç Dostu

Ada toprak yapisi

Sayin Meyvelitepe Ustadim..

Sizin aldiginiz ilk yoldan gidiyorum. Bu sene hem ögrenme hemde deneme yöntemi ile OSB den devam edeyim istedim. Seneye sizinki gibi guzel olmasada kalaslardan ada seferlerini devam ettirecegim.Kisa zamanda kenar desteklerini halledecegim.

Kemik Tozu odun külü mevcut. Bunlari topraga katmalimiyim. Ne kadar katayim. Asagi yukari her ada 0,40 m3 (1,77*77*30) Burada belediye hazir orman topragi sunuyor. Bunlardan kattim. Bahce topragida iyi idi ilaveten Bahce malzemeleri satan marketden 90 litre hazir torflu toprak aldim. Icindekiler Humus,talas,beyaztorf
Ph 5,8
250mg/l N
300mg/l p2o5
400mg/l k2o
3g/l tuz KCI

Birde ayrica boyle hazir bir toprak var
mg 270mg
S 320 mg
N 220 mg
p2o5 150mg
k20 700 mg

%70 h2-h6
yesil kompost
verimlihumus
üre
asitli kirec
NPK gübre
icindekiler böyle yaziyor bundan alsam olurmu 2tl 20 litresi
EM arastirdim gittigim yerlerde yoktu. internetde satilan bir site var http://shop.mikroveda.com/oxid.php/s...97c91b32332d9/

Buradakinden 0.5 litrelikten denemek icin alsam olurmu
http://translate.google.com/translat...isttype%2Flist

Ayazkızı beğendi.
Eski 16-04-2011, 22:18   #586
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
forumdan öğrendiğim üzere ben de bu yıl bahçenin sebze ekilen bölümünü fesleğen ve kadife çiçekleri ile renklendirmek istiyorum.Başka hangi çiçekler faydalı olur acaba

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 22:50   #587
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CEBECİ Mesajı Göster
forumdan öğrendiğim üzere ben de bu yıl bahçenin sebze ekilen bölümünü fesleğen ve kadife çiçekleri ile renklendirmek istiyorum.Başka hangi çiçekler faydalı olur acaba
Buradaki tablo işinize yarayabilir.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 22:56   #588
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Teşekkürler dikkatle inceleyeceğim.

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 23:01   #589
Ağaç Dostu

ada toprak doldurma

Ada topraklarinin icine bizim bildigimiz köpuklerden ufaltarak koyabilirmiyiz? Köpük derkene televiyon buzdolavi vs vs alirken kutularinin icinden cikan kopuklerden diyorum. perlet gorevi gormesi bakimindan. solucan kompostu yapsam olurmu ?

Eski 16-04-2011, 23:14   #590
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Fagu03, ilk yazdığınız torfun değerleri daha iyi. Belediyenin sattığı orman toprağı çürüntülerden oluşuyorsa ne güzel. Bol bol kullanabilirsiniz. Her adaya iki avuç kemik tozu, iki avuç odun külü yeterlidir. İki avuç da kükürt karıştırırsanız iyi olur. İçinde Mn, Mg, Zn, Fe, Ca, Cu olan bir iz element bulursanız bir-iki avuç da ondan karıştırırsınız.

Linkini verdiğiniz Em aktifleşmiş mi aktifleşmemiş mi anlayamadım. Aktifleşmemiş galiba. Yarım litreliğini alırsanız, yarım litre de melas alıp aktifleştirmeniz gerekecek. Bunlardan 10 litre aktifleşmiş Em elde edilir. Bu da adalardaki karışımı mikroorganizmalarla takviye etmeye yeter. Sulama suyu ile adalara 3-4 seferde bu miktarı verdiğinizde toprağınız bir dengeye gelir ve uzun süre başka bir şey gerekmez zaten.

Fidelerinizi hazır alacaksanız, T.Harzanium elde edip hazırlayacağınız solusyona bandırarak fidelerinizi dikerseniz bir bakıma pek çok kök hastalığına karşı fidelerinizi sigortalamış da olursunuz.

Eski 16-04-2011, 23:16   #591
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Toprağınıza köpük karıştırmayın, perlit görevi görmez. Bulursanız klinoptilolit (zeolit), yoksa perlit kullanın. O da yoksa başka bir şey koymayın.

Solucan kompostu yaparsanız tabii ki çok güzel olur. Çok değerli ve güçlü bir gübre elde etmiş olursunuz.

Eski 16-04-2011, 23:24   #592
Ağaç Dostu

Üstad acele cevaplarin icin cok tesekkur ederim. Solucan kompostu nasil yapilir forumda arastiriyorum birde Malum burasi Almanya ve kaldigim yer ormanlik bir yer biraz karadeniz gibi solucanda cok topraklarda. Solucan kompostu yapma arastirmasi icindeyim. klinoptilolit i sordum Burada bulamadim.

Eski 17-04-2011, 23:05   #593
Ağaç Dostu

Adalar topraklandi

Bugun adalarin toprak dolumunu bitirdim. Bir avucda odun külü attim. Kadifeleri simdi dikebilirmiyim ve arpacik soganlari. Fideleri mayisin 2. haftasi dikmeyi dusunuyorum. Topraga su verdim sadece. Yapmam gereken nedir baska? Paylasirsaniz sevinirim..

Eklenen Resimler

Düzenleyen fagu03 : 17-04-2011 saat 23:07 Neden: yazim hatasi
Eski 18-04-2011, 11:40   #594
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Sn fagu03,

Bildiğim kadarıyla odun külü alkali olduğu için kükürt de karıştırmanız gerekiyor. Toprak ph'ı çok önemli bir konu.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 21:21   #595
Ağaç Dostu

Sn verdoque,
bol kukurt karisimli toprak katmistim. Sadece 1 avuc kül kattim. Meyvelitepe Üstad recetesine göre ilave ettim. Sizin adalar deneyiminizi aktarirmisiniz biraz. 8 kadar adaniz vardi.Ada arasi yollarin ne yaptiniz. gecen sene nasil ürün aldiniz. Bu konuda gözlemlerinizi aktarirsaniz sevinirim.

Ayazkızı beğendi.
Eski 18-04-2011, 21:50   #596
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Vaktim olmadigindan yazamadim, keske adalari daha uzun omurlu olmasi icin gazebeton (yazilisi yanlis olabilir ) `dan yapsaydiniz. Hem, daha uzun omurlu hem de daha saglikli.
Benim adalarin 2. senesi oldugundan bu sene sonunda (mevsim bittikten sonra ) degistirilecek.Yerine, gazebeton bloklar kullanmayi dusunuyorum.

Ayazkızı beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 22:12   #597
Ağaç Dostu

Bu sene ilk deneme calismasi olduhu icin OSB den yaptik. seneye daha kalici meteryallarden yapacagim. Google dan fikir olsun diye bir kac resim ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2011, 00:02   #598
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2011
Merhaba arkadaşlar,
5 X 8 ebatlarında toplam 40 m2 bahçem var. 1 ay önce ektiğim tohumlar büyümekteler. Salatalık ve domates fidelerim 3. yapraklarını açmaktalar. Biberler ise henüz 2. yapraktalar. Elimde cinsini bilmediğim açık kahverengi ve alacalı fasülye tohumları var. Kudret narı ekmeyide düşünüyorum.

Adaları inceledim ama şu an için bu işe girmeyi düşünmüyorum.
Bahçemin kenarlarına soğanlı ve yumrulu çiçeklerden diktim.
Elimde 5 çuval yanmış koyun gübresi var. Bahçe saat 11 den akşama kadar güneş almaktadır.

Bahçeyi yapılandırmam ve ekim-dikim konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 08:38   #599
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Solucanlarla kompost.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fagu03 Mesajı Göster
Üstad acele cevaplarin icin cok tesekkur ederim. Solucan kompostu nasil yapilir forumda arastiriyorum birde Malum burasi Almanya ve kaldigim yer ormanlik bir yer biraz karadeniz gibi solucanda cok topraklarda. Solucan kompostu yapma arastirmasi icindeyim. klinoptilolit i sordum Burada bulamadim.
Sayın fagu03; Sebze adalarınızı yapacağınız toprak parçası üzerine yarım metre derinliğinde çukur açarak kompost malzemelerinizi duldurarak buralarda organik atıkların toprak canlıları tarafından işlenerek kompostlanacak ve nihayi işlemde kompostun olgunlaşmasından sonrada devreye toprak solucanları girerek bu kompostun solucanların sindirim sisteminden geçerek, bu mucize gübreyi bu adalara kazandırmış olacaksınız.

Bu işlemi bahçenizde ki toprak bölümleri üzerinde rotasyona tabii olarak bu adaları oluşturmadan bir yıl öncesinden hazırlıyarak bahçe topraklarınızda solucan populasyonlarının artmasını sağlamış olacaksınız ilk aşamaya buradan ikinci aşamayada takipederseniz gerekli bilgileri olaşabilirsiniz.

Düzenleyen epsody : 03-05-2011 saat 10:52
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 23:50   #600
Ağaç Dostu

Adalardaki son durumlar

Ilk ada tecrübem ve bugunku cektigim resimleri paylasmak istedim. Son resimde karsida briketler gozukmekte.Oraya Meyvelitepe Ustadtan esinlendigim köy firini gelecek. Tabanina temel atildi. Yakin zamanda Orada Ada mahsulleri ile guvecler yufkalar pisecek. Yufkaya roka taze sogan patates vs vs sarilacak.

Eklenen Resimler

Düzenleyen fagu03 : 16-05-2011 saat 00:01 Neden: mesaja ileve

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024